Bursa Emniyetinde 28 Şubat Zihniyeti

Bursa Emniyetinde 28 Şubat Zihniyeti

Özgür-Der Bursa Şubesi tarafından düzenlenen “28 Şubat Askeri Darbesini Protesto” eylemi öncesi Bursa’nın değişik yerlerinde dernek üyeleri tarafından yapılan afiş çalışması Bursa polisinin engellemesi ile karşılaşmış ve afiş çalışmasına katılanlar alıkonulmuştu.

Özgür-Der Bursa Şubesi konu üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

28 Şubat'ın on üçüncü yıldönümünde, hem yapacağımız etkinlikleri duyurmak hem de 28 Şubat'ın, darbeci yüzünü geniş kitlelere duyurmak amacıyla, afiş çalışması, basın açıklaması ve bu gibi etkinlikler Özgür-DER Bursa Şubesi tarafından düzenlenmişti. Bursa'nın birçok yerine hazırlanan afişlerin yapıştırma çalışması yapılırken, iki ayrı yerde polis tarafından çalışma yapan arkadaşlarımız engellenerek polis karakollarına götürülmüş, gerek afiş yapıştırma anında gerekse karakollarda itirazlar dikkate alınmamış, sanki yasadışı bir çalışma yapılıyorcasına, arkadaşlarımız mağdur edilmiştir. Arkadaşlarımızın bütün itirazlarına rağmen yapılması gereken işin yasal olmadığı ikazına aldırış etmeden, alınan arkadaşlarımıza bir suç oluşmadığından dolayı, kanuni takibat yapılmamasına rağmen, yüksek oranda idari cezayla cezalandırılmışlardır. İki ayrı bölgede yapılan bu afiş çalışması sırasında, özellikle ikincisinde, bütün emniyet güçleri mahale yığılmış, ve afişler bizzat polisler tarafından sökülmüş ve yapılanlar bizler tarafından 28 Şubat'ın devamı gibi algılanmıştır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, 28 Şubat askeri vesayet sisteminin protesto edilmesi konusunda ülke genelinde ve özellikle Bursa 'da halkın geniş bir mutabakatı olmasına rağmen, Bursa Emniyeti'nin bu yaklaşımlarının ne anlama geldiği, ciddi bir soru işaretiyle karşılanmaktadır. Askeri vesayet sistemi kendini halen belirgin bir şekilde gösterdiği izlenimi vermekle beraber bu çabaların söz konusu sistemle örtüştüğünü ifade etmek hakkımız olsa gerek. Bunun yanında basın açıklamalarında çıkarılan zorlukların da tarafımızdan gözlemlenmesi artı bir dikkat çekici noktadır. Özellikle kameralarla katılımları rencide edici yaklaşımların, defalarca uyarılmasına rağmen, sürekli üzerimizde tutulması yine aynı dikkate şayan bir hal olarak önümüzde durmaktadır.

Varlık sebebi haksızlıklara ve zulme karşı mücadele etmek olan Özgür-Der olarak haklarımızı ve sorumluluklarımızı, bütün baskılara rağmen, en ufak bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde yerine getirmekten ödün vermeyeceğiz. 28 Şubat'ların, darbecilerin zorbalığına karşı hiç bir zaman eğilmedik, bundan sonra da eğilmeyeceğiz. Bu güne kadar kazanımlarımızı koruduk, sonuna kadar koruyacağız.

Özgür-Der Bursa Şubesi

Önceki ve Sonraki Haberler