Bursa’da 4 Halife Dönemi Konuşuldu

Bursa’da 4 Halife Dönemi Konuşuldu

Özgür-Der Bursa Şubesi’nin düzenlemiş olduğu; ‘Tarih ve Düşünce’ ana başlığı altında gerçekleştirilen aylık seminerlerin 9.su olan ‘Dört halife dönemi’ konusu Dernek Binasında gerçekleştirildi. Semineri Zafer ÇINAR sundu.

Zafer ÇINAR konuşmasına, ümmet kavramını, devletleşmeyi ve hilafetin kullanılış şekillerini anlatarak başladı. Konuyu iki ana başlık altında anlatan Çınar, ilk bölümde, günümüzdeki halife anlayışını ve hakim sistemlerin dini kullanma biçimlerini anlatırken, ikinci bölümde ise Hz. Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali dönemlerinde emir el-mü'minin Makamının işleyişine değindi.

Dört halifenin dördünün de seçilmesinin farklı olduğunu hatırlatan Çınar, Peygamberin ölümünden sonraki en büyük sınavın, devletin yönetilmesi olduğunu vurguladı. Hz. Ebubekir Beni Saide Sakifesinde, Hz. Ömer ve Ebubekir'in tavsiyeleri doğrultusunda, Hz Osman, Ömer'in oluşturduğu şura ile, Hz. Ali ise Mecburi diyebileceğimiz bir şekilde Emirlik makamına getirilmiştir. Hz. Ebubekir zamanında fetihlerin arttığını Hz. Ömer'in döneminde en yoğun olduğunu söyleyen Çınar, Hz. Osman döneminde İslam ümmetinin kırılma noktasına geldiğini ve Hz. Ali döneminde ise İslam ümmetinin büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını ifade etti. Ebubekir ve Ömer döneminden kalan ve Hz. Osman'ın bazı hatalı uygulamalarının Hz. Ali döneminde büyük sıkıntılara sebep olduğunu ve ümmetin bölük bölük olduğunu söyleyen Çınar, Hz. Osman'ın kanını bahane ederek isyankar bir tavır alan Muaviye'nin bu tutumunun, iktidarı ele geçirme çabalarının bir parçası olduğunu da sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler