Bursa'da Başörtüsü Yasağı Protesto Edildi

Bursa'da Başörtüsü Yasağı Protesto Edildi

Türkiye'deki adalet sisteminin hukuksuzluğunun en çarpıcı örneklerinden olan başörtüsü yasağı Bursa'da protesto edildi.

Yıllardan beri Türkiye'deki Müslüman Camia'nın en büyük sorunlarından olan kamusal alanda başörtüsü yasağı Özgür-Der Bursa Şubesi tarafından yapılan eylemle protesto edildi.

Eylem sırasından şube başkanı Aziz Avar darbe düzeni, güncel etkileri ve çözüm yolları üzerine giriş konuşması yaptı.

Dernek üyelerinden Sara Işıklar'ın okuduğu basın açıklamasında "İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının İslami Camiadaki önemi", "Başörtüsü zulmünün kapsamı ve süreci", "Darbe düzeninin eğitim sistemi ve Müslüman öğrencilere etkileri", "Müslüman camia ve yetkili kademelerin takınması gereken tavır" gibi hususlar yer alıyordu.

Eylem sırasında "Uyan, diren, özgürleş", "İnancına, örtüne, kimliğine sahip çık", "Tevhid, adalet, özgürlük" gibi sloganlar atıldı. Yapılan eylem tekbir esleriyle sona erdi.

Basın Açıklaması Tam Metni:

BAŞÖRTÜSÜ'NE HER ALANDA ÖZGÜRLÜK!

İçinde bulunduğumuz şu günler, insanlara doğru yolun gösterildiği hak ile batılın bir birinden mutlak suretle ayrıldığının habercisi olan, Kuran-ı Kerim'in indirildiği Ramazan ayını kapsamaktadır. Müslümanlar olarak bu ayda kulluğumuzun en somut ifadelerinden olan oruç ibadetini yerine getirdiğimiz gibi hiç şüphesiz inancımızın temelini oluşturan zulme ve haksızlığa karşı başkaldırı görevimizi yerine getirmek için daha önceki ramazanlarda olduğu üzere yine meydanlardayız.

Eğitim ve Kamu kuruluşlarında başörtüsü yasağı tüm zorbalığı ile devam etmektedir. Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, birçok alanda ciddi açılımlar gerçekleştirilmekte ve kısmen de yol alınmaktadır. Fakat söz konusu başörtüsü olunca bu haksızlığın giderilmesi yerine, geçmişten devralınan baskıcı yasaklar olduğu gibi devam ettirilmektedir. Okullarda ve kamu kuruluşlarında, Kemalist zihniyet tarafından halen sürdürülen başörtüsü yasağının olası bir çözüm dahilinde tutulmadığını görmek hiçte zor değil.

Bilindiği üzere bugüne kadar devam ettirilen bu yasaklar, 12 Eylül askeri vesayet sisteminin bir ürünüdür. Halkın bu yasaklara karşı siyasilerin eli ile verdiği tepkiler, bin bir türlü bahane ile anayasa mahkemesi tarafından engellenmiştir. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi beklenen referandumun sonucunda, Anayasa mahkemesinin yapısında meydana gelecek değişikliklerin tezahürü olarak başta eğitim kurumları olmak üzere tüm alanlarda uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılmasını bekliyoruz. Aksi halde bu alanda verdiğimiz mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermeden daha bir gür sesle devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Buna bağlı olarak eğitim sistemindeki kışla mantığının oluşturduğu yemin törenlerinin ve milli güvenlik derslerinin okullardan kaldırılmasının bir an önce gerçekleştirilmesi talebimizi bu meydanda yineliyoruz.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana süregelen baskıcı politikalara karşı yapılmak istenen düzenlemeleri olumlu adımlar olarak görüyoruz. Özelikle şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik kısa vadeli çabaları, kanın durdurulması açısından önemli görmekteyiz. Ancak sonuç olarak uzun vadede yapılacak bir iyileştirmenin, Müslüman halkımızın tabii olduğu değerler üzerinden düzenlemeler yapıldığı takdirde kalıcı barış ve istikrarın sağlanacağı inancındayız. Fakat unutulmamalıdır ki bu düzenlemeler Küresel / Liberal politikalar bağlamında ele alınırsa,  halkımızın huzuru ve refahını tesis etmekten çok kaotik bir ortama sürükleyeceği bilinmelidir.

Askeri vesayetin devam etmesinden yana olanların eli ile gerçekleştirilen Dağlıca- Aktütün - Hantepe baskınlarındaki kirli ilişkiler ve kısa süre önce Dörtyol ve İnegöl'de çıkartılmak istenen iç savaşı provalarının faillerinin mutlak suretle ortaya çıkartılmasını bekliyoruz.

Sonuç olarak burada bulunuş nedenimiz olan gerek başörtüsü zulmü,  gerekse toplum üzerinde ki askeri vesayet sisteminin oluşturmuş olduğu baskılara karşı, coğrafyamızın birçok yerinde olduğu gibi Bursa Özgür-Der mensupları olarak sesimizi yükseltiyoruz. Bu zulümler var oldukça biz hiç bir karşılık beklemeden, yılmadan, adaleti ayakta tutucu şahitler olarak bu baskı ve zulümlerin karşısında durmaya devam edeceğimizi haykırıyoruz.

 Özgür-Der Bursa Şubesi

Önceki ve Sonraki Haberler