Bursa'da Gazze için meşaleli yürüyüş

Bursa'da Gazze için meşaleli yürüyüş

Filistin için Bursa Yıldırım'da meşaleli bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüş Abdülmelik Yalvarıcı ve Rıdvan Kaya'nın konuşma yaptığı ve Grup Yürüyüş'ün Filistin ezgileri seslendirdiği bir dayanışma etkinliğiyle nihayete erdi.

Bursa'da Gazze için bir araya gelen topluluk Gökdere Meydanından Yıldırım Bayrak Alanına kadar yürüdü. 

Uzun bir kortej halinde yapılan yürüyüş esnasında meşaleler yakıldı. Siyonist İsrail'i ve başta ABD olmak üzere destekçilerinin telin edildiği yürüyüşte sık sık tekbirler getirildi ve Filistin direnişini yücelten sloganlar atıldı.

Yürüyüşün sonunda Yıldırım Bayrak Alanında bir etkinlik yapıldı. İHH Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Yalvarıcı'nın moderatörlük yaptığı etkinlikte Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da bir selamlama konuşması yaptı ve Gazze'yi yalnız bırakmayacaklarının altını çizdi.

(İHH Yönetim Kurulu Üyesi Abdülmelik Yalvarıcı)

bursa-gazze-eylemi-20240608-14.jpg

(Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz)

bursa-gazze-eylemi-20240608-04.jpg

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, yaptığı konuşmada Gazze'de mücahidlerin ve Filistin halkının soykırıma maruz kalmalarına rağmen ortaya koydukları mücadelenin ümmetin göğsünü kabarttığını ve insanlığa umut olduğunu ifade etti.

bursa-gazze-eylemi-20240608-05.jpg

Bu zulmü konuşmaya, bu zulmü lanetlemeye devam edeceğiz, devam etmeliyiz

Dokuzuncu ayına giren vahşi bir soykırımı bütün dünyanın izlediğini söyleyen Kaya, “Bütün dünya vahşice, zalimce, barbarca israil'den insanlık düşmanı kafir işgalciler Gazze halkına yaptığı katliamları görüyor. Buna şahitlik ediyor. Ve bizler de sekiz aydır kesintisiz biçimde bu zulmü konuşuyoruz. Buna tepkimizi ifade ediyoruz. Zalimlere karşı haykırıyoruz Bu zulmü konuşmaya, bu zulmü lanetlemeye devam edeceğiz, devam etmeliyiz. Bizler hem işgal denilen bu halkın kudurgan çetenin hem de onun zulümlerine destek veren başta ABD'si, Avrupa'sı olmak üzere tüm emperyalist kâfirlerin aslında bütün o kalkınma, ilerleme, gelişmişlik makyajlarının altında nasıl büyük bir canavarlık taşıdıklarını, nasıl zalimlik içerisinde olduklarını, nasıl insanlığa, hakka, adalete, özgürlüğe, düşman olduklarını mutlaka elbette konuşmalıyız ve konuşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Gazze halkının direnişi bizlere ne öğretti

Kaya, “Bunları konuşmaya, her fırsatta bunları teşhir etmeye, lanetlemeye devam etmeliyiz. Ama bundan daha önemlisi sekiz aylık süreçte Gazze halkının direnişi bizlere ne öğretti? Bizler için ne ifade ediyor? Bizlerin zihniyetinde, hayatında, ilişkilerinde ne ne türlü eksiklikler açtı? Öncelikle bunun üzerine düşünmeli, bunu konuşmalıyız.  Sekiz aydır bunca zulme, bunca vahşete rağmen Gazze halkının ve başta Hamas'ın izzeti Kassam mücahitleri olmak üzere genciyle, yaşlısıyla, çoluğuyla, çocuğuyla, bu kardeşlerimizin ortaya koyduğu bu mücadele sadece israil yoluna çetenin ve onun destekçilerinin zulümlerinin, korkaklıklarının ve zalimliklerini teşhir etmek imanın ne olduğunu, teslimiyeti, tevekkülün ne olduğunu Allah'a boyun eğin. Onun dışında hiçbir zulme, bütün dünyanın zulümleri daima toplansa da asla boyun eğmeyeceğini ve bu anlamda demenin ne olduğunu bir kere daha gösterdiler. Kardeşliğin ne olduğunu kardeşlerimize sahip çıkma vazifemizin ne olduğunu bir kere daha gördü tanıdık, bildik ve eyleme geçtik. Bu süreç hepimiz açısından bilinçli bir süreç oldu.” diye belirtti.

Gazze dünyayı ayağa kaldırdı

Kaya, “Kardeşlerimizin maruz kaldığı bu zulümler karşısında öfkeliyiz. Bu katillerin çoluk çocuk demeden vahşice katlettikleri Gazzeli kardeşlerimizden dolayı yüreğimiz yanıyor. Bu vahşiler, bu alçaklar, bu katiller, okulları, mescitleri, hastaneleri, pazar yerlerini, her yeri yakıp yıkıyorlar. Kardeşlerimizi katlediyorlar. Ama şunu herkes gördü, bizler de gördük ve şahitlik ettik. Bunca katliama, bunca zulme rağmen Filistin halkı boyun eğmedi, asla Filistinli halkının ardından, siyonist katilleri ve onların Destekçilerini, sevindirecek tek bir kelime çıkmadı. Buradaki zulme rağmen örtme kapatma çabalarına rağmen işte görüyorsunuz. Katillerin Amerika'da onların belki beyni, kalbi sayılacak üniversitelerde altı ay sonra, yedi ay sonra gençler ayağa kalktı ve ısrar eden çeteye ve onun destekçisi olan Amerika'ya karşı küresel intifada diye tepki ortaya koydular. Ve bu aslında zalimlerin tam kalbinden vurulduğunu gösteriyordu. Nerede halk? Belki bu süreçte binlerce, o milleti şehit verdi.  Ama Gazze dünyayı ayağa kaldırdı.” diye konuştu.

Program Grup Yürüyüş konseriyle devam etti. Filistin ezgileri ve marşları seslendiren Grup Yürüyüş'ün bazı eserlerine Bursalı küçük çocuklar da sahneden eşlik etti. 

Etkinlik Gazze için yapılan duayla sona erdi.

bursa-gazze-eylemi-20240608-01.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-02.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-03.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-09.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-10.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-11.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-12.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-13.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-07.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-06-001.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-15.jpg

bursa-gazze-eylemi-20240608-16.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler