Bursa’da “Hz. Meryem” Konusu İşlendi

Bursa’da “Hz. Meryem” Konusu İşlendi

Özgür-Der Bursa Şubesinin bayanlara yönelik olarak düzenlemiş olduğu alternatif eğitim seminerlerinden 2. si olan “Hz. Meryem” konulu seminer Sara IŞIKLAR tarafından sunuldu.

Seminere Müslümanların gündem oluşturma konusunda sıkıntıları olduğuyla başlayan Sara IŞIKLAR; gündem tanımına değindi, gündem tanımının ihtiyaç duyulan şeyleri anlatan bir kavram olduğunu ve konunun mahiyetinin kadınların örneklik ihtiyacının işlenmesiyle anlaşılabileceğini belirtti.

Sürecin Hz. Meryem'in annesi Hanne ile başladığına değinilerek, adayış ve adanış misyonu, sadece, Allah ile irtibatlı olarak adanış sürecini gerçekleştirebilen bir bireyin hür bilince ulaşabileceği üzerinde duruldu. Modernizm ve Batı etkisiyle kuşatılan bireyin, adayış ve verebilme yetisinin niteliği, Hanne'nin örnekliği üzerinden değerlendirildi.

Hz. Meryem'in örnekliliğinin onu evrenselleştirdiğine değinilerek; durumunun, devlet mekanizmalarıyla olan ilişkileri ve dini bir ticaret metaına dönüştürmüş "erkek din adamları" profilini kıracak bir "Meryem ahlakı ve misyonu" oluşturduğunu ifade edildi. Hz. Meryem'in bir protatif, örnek olduğunu ifade eden IŞIKLAR, dönemin yönetim tabakasıyla arasının kötülüğünden dolayı sürgün halinde olduğunu, hayatla iç içe ve kadınlara peygamber kıssaları anlatarak onlara irşadda bulunduğunu söyledi. IŞIKALR konuşmasına, Meryem'in şahitliliğin iyi anlaşılmasının gerekliliğine ve onun Öz'ünün ehemmiyetine vurgu yaparak son verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler