Bursa'da "Selçuklular Dönemi" İşlendi

Bursa'da "Selçuklular Dönemi" İşlendi

Bursa Özgür-Der’in hanımlara yönelik düzenliği seminerler devam ediyor. ‘Selçuklular Dönemi’ konusu ile sunumunu, Nilüfer KARAÇOR dernek binasında gerçekleştirildi.

KARAÇOR, Selçukluların Menşei ve Kurduğu Devletleri, Selçukluların Müslüman Olmalarını, Anadolu Selçuklu Devletinin Kuruluşunu, Selçukluların Anadolu'ya Gelişlerini Hazırlayan Dini, İktisadi ve Siyasi Sebeplerini, Selçuklularda Din ve Tasavvufu ana başlıklar halinde irdeledi.

Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti, Kirman Selçukluları, Suriye Selçukluları ve Irak Selçukluları olarak tarihte beş farklı devlet oluşturabilen Selçukluların mülüman olduktan sonraki din anlayışlarını Sünnilik ve hanefilik üzerine kurduklarını ve tasavvufun çok yaygın bir şekilde yaşandığını ifade eden KARAÇOR, Selçukluların, dini, devleti ayakta tutan en önemli etken olarak gördüklerinin de altını çizdi. Selçukluların bilime, eğitime vakıf ve hayır işlerine önem verdiğini de ifade eden KARAÇOR, Özellikle Muhiddin Arabi'nin 'vahdet-i vücut' felsefesine değinerek konuşmasını bitirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler