Özgür-Der Bursa Şubesinde Tebliğde Usul ve Üslup Semineri

Özgür-Der Bursa Şubesinde Tebliğde Usul ve Üslup Semineri

Özgür-Der Bursa Şubesi tarafından, Haksöz Dergisi yazarlarından Rıdvan Kaya’nın sunduğu "Tebliğde Usûl ve Üslûb" konulu bir seminer düzenlendi.

Özgür-Der Bursa Şubesi tarafından, Haksöz Dergisi yazarlarından Rıdvan Kaya'nın sunduğu "Tebliğde Usûl ve Üslûb" konulu bir seminer düzenlendi.

Saat 13:30'da başlayıp 15:00'da sona eren programda Rıdvan Kaya, gerek aktardığı ayetlerle gerekse de çıkarımlarıyla konuyu tebliğe sundu.

Konuyu "tebliğde usul" ve "tebliğde üslub" olmak üzere iki ana başlıkta inceledi.

Tebliğde usül konusunun iki ayrı oluşumda bulunduğunu ve bunların "ferdi sorumluluk olarak tebliğ" ve "toplumsal boyutuyla tebliğ" olduğunu kaydeden Kaya, ferdi tebliğin hayatta her an karşımıza çıkabilecek bir amel ve bu sebepten daha geniş ve daha plansız olduğunu, "toplumsal tebliğ"in ise daha planlı, programlı ve hedefleri önceden belirlenmiş bir çabaya tekabül ettiğini ve bu çabanın sistem içi araçların en iyi şekilde kullanılmasıyla yapılabileceğini söyledi.

Kaya, tebliğde usülün dört ana soru ile daha iyi kavranabileceğini ve bu soruların;

 1. Tebliğde nasıl bir süreç izlenilmeli? (Tebliğde usül ve yöntem)

 2. Ne tür bir mesaj sunulmalı? (tebliğde netlik)

 3. Nasıl bir tarzda sunulmalı? (tebliğde üslup)

 4. Söylem ile eylem arasında tutarlılık var mı? (tebliğde örneklik) olduğunu belirtti.

 İkinci ana konu olarak "tebliğde üslup"tan bahseden Kaya, "Mesajın netliği ve doğruluğu verimli bir diyalog oluşturmaya yetmez, üslubun da güzel, kuşatıcı sevdirici olması şarttır, zira, gereksiz sertlik ve hiddet içeren, kırıcı bir üslub asla sonuç vermez. Tebliğde muhatabımız olan insanlardır ve tebliğ, insanların yalnızca akıllarına değil, duygularına da hitab etmelidir. Tebliğde içerik özse, üslub çerçevedir." diyerek semineri sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler