Suriyelileri Kovan CHP'li Belediyeye Özgür-Der'den Protesto

Suriyelileri Kovan CHP'li Belediyeye Özgür-Der'den Protesto

Suriyeli aileleri ilçe dışına çıkartan CHP'li belediye Özgür-Der Bursa Şubesi tarafından kınandı.

Bursa'nın Mudanya ilçesinin CHP'li Beleyesi'nin ilçede bulunan Suriyeli aileleri park ve bahçelerde yatarak insanların huzurunu bozduğu gerekçesiyle ilçe dışına kovması Özgür-Der Bursa Şubesi tarafından yapılan basın açıklaması ile kınandı.

Suriyeli misafirlere karşı yapılan bu utanç verici olayın bir an önce çözülmesi gerektiği belirtilen açıklamada sorumlulalarla ilgili huuki işlem yapılması gerektiği ifade edildi.

İlgili haber için tıklayınız...

***

Mudanya Belediyesi'nin Yaptığı Utanç Verici Olay Temizlensin

28.07.2014

Suriye’de 3 yılı aşkın bir zamandır süren çatışmalardan kaçmak zorunda olan özellikle kadın ve çocukların çevre ülkelere sığındığı bilinmekte. Özellikle Türkiye’de 1 milyondan fazla Suriyeli mülteci olduğu sanılmakta. Türkiye hükümetinin başından beri ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriye vatandaşlarına mülteci değil de misafir gibi davrandığına şahit olmaktayız. Özellikle kamplarda gıda, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları karşılanan Suriyeli kardeşlerimizin iyi ağırlandığını görmekteyiz.

Bunun dışında çeşitli sebeplerle kamplarda kalamayan Suriyeli kardeşlerimizin de önemli bir yekun tuttuğu ve bu kardeşlerimizin maddi sebeplerle park, bahçe gibi açık alanlarda kalmak zorunda olduğunu hatırlatmak isteriz. Özellikle Adana, Gazi Antep, Kilis, Hatay gibi sınır vilayetleri ile İstanbul, Bursa, Ankara gibi nüfusu yüksek şehirlerde kardeşlerimizin sayısının arttığı da bilinen bir durum. Birçok şehirde Suriyeli muhtaç ailelere direk ya da dolaylı yardım belediye kurumlar ve sivil kuruluşlar aracılığı ile yapılmakta.

Türkiye’nin hemen her yerinde muhtaç durumda yaşayan Suriyeli ailelere çeşitli türlerden yardım çalışmaları örneklik oluştururken istisnai durumlar da can sıkmakta. Bazı bölgelerde İslam’a düşmanlıklarıyla ünlenmiş grupların Suriyeli kardeşlerimize karşı geliştirdiği hareket ve uydurduğu iftiralar daha önce gündeme gelmiş ve çeşitli yollarla tel’in edilmişti. Bugün internet sitelerinde yer bulan ve CHP’li Mudanya Belediyesi’nin internet sitesinde Cuma günü yayınlanan haber de can sıkıcı farklı bir gelişme olarak önümüze çıkmış oldu.

Mudanya Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada Suriyeli ailelerin ilçe dışına kovulması büyük bir hizmet gibi lanse edilirken buna gerekçe olarak yoksul ailelerin park ve bahçeleri mesken tutarak halkın huzurunu bozması gösterildi. Bu konuda birçok şikayet aldığını öne süren Mudanya Belediyesi, bayram arefesinde zabıta ekipleri vasıtasıyla yoksul aileleri ilçe dışına kovduğunu anlattığı açıklamada bir de bu insanların dilencilik yaptığını ve insanların duygularını istismar ettiği vurgulandı.

Belediyenin, yoksul aileler ile ilgili ne türden bir çalışma yaptığı, mağduriyeti gidermek için nasıl bir girişimde bulunduğu ise açıklamada yer almayan ve merak konusu oluşturan bir durum oldu. Ayrıca yine bu insanların ilçe dışına nereye taşındığı ve akıbetlerinin ne olduğu da açıklamada yer almayan diğer hususlar oldu.

Bin bir zorluk içinde ülkesinde kaçmak zorunda kalan ve misafir olduğu Müslüman bir ülkede insani ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli misafirperverliği göremeyen kardeşlerimizin, resmi bir makam tarafından bu türden bir uygulamaya maruz kalması bizler için utanç kaynağı olmuştur. Bu olay bize 1940’lı yıllarda yaşanan Boraltan Katliamı’nı hatırlatmış oldu. İsmet İnönü hükümetinin Türkiye’ye sığınan Azerileri Rusya’ya teslim etmesi ve bu insanların Rusya’da acımasız bir şekilde idam edilmesinin mirasını taşıyan CHP’li bir belediyenin bu tip bir uygulamayı yapması elbette bizleri şaşırtmamıştır. Hatta bu zihniyetteki bir belediye kovduğu insanları imkan dahilinde olsa Esed rejimine teslim etmekten de geri durmayacaktır. Fakat daha üst makamların duruma müdahil olmaması ve sorunu çözmeye yönelik adım atmaması kardeşlerimize ve yapılmış büyük bir ayıptır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilgili tüm resmi makamlardan içinde bulunduğumuz Ramazan Bayramı içerisinde daha da fazla ilgilenilmesi gereken kardeşlerimizin mağduriyetinin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz. Duyarlı insanları da bu türden olaylar karşısında sessiz kalmamaya, resmi makamların ya da sivil grupların aldığı zalimane tutumlar karşısında müdahil olmaya çağırıyoruz. Ayrıca bu utanç verici olaya imza atan CHP’li Mudanya Belediyesi ve ilgili kurumları ile ilgili soruşturma yapılmasını bekliyoruz.

 

Özgür-Der Bursa Şubesi Başkanı
Aziz Avar

Önceki ve Sonraki Haberler