Başörtüsüne Şartsız-Sınırsız Özgürlük

Başörtüsüne Şartsız-Sınırsız Özgürlük

5 Şubat Salı günü Çorum Merkez PTT önünde, ‘Başörtüsüne Şartsız-Sınırsız Özgürlük’ için basın açıklaması yapıldı.

Eğitim-Bir Sen Çorum Şubesi, İlke-der ve Özgür-der Çorum Şubesinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında, Özgür-der Çorum Şube başkanı Bülent Gökgöz basın açıklamasını okudu.Basın açıklamasında yasakçı zihniyetin başörtüsüne olan düşmanlıklarının sosyal hayattaki uzantılarını vurguladı.Başörtüsünün Allah'ın emri ve Müslüman kadının kimliği vurgusunun yapıldığı açıklamada, başörtüsünün pazarlık konusu edilemeyeceği ve şartsız-sınırsız özgürlük istendiği vurgulandı.Katılımın yoğun olduğu açıklamada " Müslüman zulme sessiz kalma"," Müslüman uyuma başörtüne sahip çık", "şartsız-ayrımsız başörtüye özgürlük" gibi sloganlar atıldı.

 

Basın Açıklamasının Tam Metni:

BAŞÖRTÜSÜNE ŞARTSIZ-SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK

UZUN YILLARDIR DEVAM EDEN BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI, YASAKÇI ZİHNİYET ELİYLE HAYATIN HER ALANINA YAYGINLAŞTIRILMIŞ BULUNMAKTADIR. ONBİNLERCE İNSAN BU YASAK YÜZÜNDEN MAĞDUR OLDU. ANCAK BU DESPOTİK YASAK SADECE ÜNİVERSİTELERİ DEĞİL KAMU KURUMLARINI, ORTAÖĞRETİMLERİ, HASTANELERİ, OKUL SERVİSLERİNİ, HATTA KİMİ ZAMAN HAVAALANLARINI BİLE KUŞATTI. YASAKÇI ZİHNİYET, ALLAH'IN EMRİ OLAN BAŞÖRTÜSÜNÜ HAYATIN HER ALANINDAN KOPARTMAYA–UZAKLAŞTIRMAYA DEVAM ETMEKTEDİR. İSLAMİ YAŞAMIN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARINDAN BİRİSİ 0LAN TESETTÜRE GÖSTERİLEN DÜŞMANCA TAVIRLAR,  ASLINDA İSLAMİ KİMLİĞİ SOSYAL HAYATIN DIŞINA İTMEK DOLAYISIYLA BU KİMLİĞE SAHİP ÇIKANLARI DA HAYATTAN DIŞLAMAK VE ONLARI DÖRT DUVAR ARASINA HAPSETMEYİ AMAÇLAMAKTADIR. BUNU DA KAPİTALİZMİN SÖMÜRÜ İÇİN ÜRETTİĞİ MODERN KAVRAMLARDAN OLAN LAİKLİĞİN ARKASINA SIĞINARAK YAPMAKTADIR.

BİZLER BU ÜLKEDE YAŞAYAN MÜSLÜMANLAR OLARAK YÜZYILLARDIR VARIZ VE BURADAYIZ. ZALİMLER İSTEMESE DE İSLAMİ KİMLİĞİMİZLE VAR OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ.

BU İLKEL YASAKLA İLGİLİ SON GÜNLERDE ŞAHİT OLDUĞUMUZ TARTIŞMALAR İSE OLDUKÇA İBRET VERİCİDİR. YASAKÇI ZİHNİYET VE YANDAŞLARI OLAN BAZI MEDYA ORGANLARI BAŞÖRTÜSÜNÜ SANKİ ALLAH'IN EMRİ DEĞİL DE, MÜSLÜMANLARIN SONRADAN TÜREDİ BİR UYGULAMASI GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞMAKTADIRLAR. AYRICA BAŞÖRTÜSÜNÜN NASIL BAĞLANACAĞI İLE İLGİLİ AHKÂM KESEREK MÜSLÜMANLARIN YÜZYILLARDIR UYGULAYA GELDİĞİ FORMU SULANDIRMAYA ÇALIŞMAKTADIRLAR. TESETTÜRÜN KİMİN EMRİ OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN KUR'AN'A BAKMAK YETER.

BAŞÖRTÜSÜNÜN VARLIĞI VE NASILLIĞI HİÇ BİR TARTIŞMAYA YER VERMEYECEK ŞEKİLDE, YÜCE RABBİMİZİN İLETTİĞİ KİTABIMIZ KUR'AN'DA VE HZ. PEYGAMBERİN UYGULAMALARIYLA SABİTTİR. MÜSLÜMANLAR ÖRTÜNME TARZLARINI BU İLKELER VE KENDİ İÇTİHATLARI DOĞRULTUSUNDA BELİRLEMİŞLERDİR.

DOLAYISIYLA YASAKÇI ZİHNİYET DE DÂHİL HİÇ KİMSENİN, BAŞÖRTÜSÜNÜN VARLIĞINI VEYA ŞEKLİNİ SULANDIRMAYA, PAZARLIK KONUSU YAPMAYA HAKKI YOKTUR.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞIYLA İLGİLİ YAPILMASI ÖNGÖRÜLEN YASA DEĞİŞİKLİĞİNİ SORUNLU VE YETERSİZ GÖRMEKTEYİZ. YANİ, TIP FAKÜLTESİNDEN VEYA HUKUK FAKÜLTESİNDEN MEZUN OLACAK BİR BAYAN, DOKTORLUK VEYA AVUKATLIK MESLEĞİNİ İCRA EDEMEYECEKSE YAHUT KAMU KURUMLARINDAKİ HİZMET ALAN YA DA VEREN AYRIMI SON BULMAYACAKSA BURADA ÖZGÜRLÜKTEN BAHSEDİLEBİLİR Mİ? SINIRLI VEYA ŞARTLI BİR ÖZGÜRLÜĞÜ KABUL ETMEK ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR. HİZMET ALAN VEYA HİZMET VEREN AYRIMI YAPILMADAN BU İNANCI BENİMSEYEN İNSANLARIN İNANÇLARINI RAHAT BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRMESİ KADAR DOĞAL BİR ŞEY OLAMAZ.

BİLİNMELİDİR Kİ, BİZİM HAYATIMIZ BİR BÜTÜNDÜR VE TAMAMINI ALLAH İÇİN YAŞAMAK İBADİ SORUMLULUĞUMUZDUR. BU SEBEPLE İSLAMİ HAYAT TARZIMIZA YÖNELİK BÜTÜN BASKI VE YASAKLARIN ŞARTSIZ VE SINIRSIZ OLARAK KALDIRILMASI GEREKİR. GASP EDİLMİŞ HAKLARIMIZDAN BİR KISMININ İADE EDİLMESİNİ KİMSE BİZE SUNULMUŞ BİR LÜTUF OLARAK ALGILATAMAZ, ŞÜPHESİZKİ BİZ GASP EDİLEN BÜTÜN HAKLARIMIZI ALANA KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ.

GENCECİK KIZLARIMIZIN TESETTÜRÜ KİRLİ ELLERLE ÜZERLERİNDEN ALINIYOR. BİZLER BU KAHROLASI ZULÜM KARŞISINDA SESSİZ Mİ KALACAĞIZ? BU ZULME ORTAK MI OLACAĞIZ? PEYGAMBERİMİZ, HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR BUYURUYOR. ELBETTE SUSMAYACAĞIZ VE HAKLI TALEPLERİMİZİ HAYKIRACAĞIZ YOKSA BATILIN KARANLIK ÇUKURUNDA BOĞULURUZ VE HİÇ KİMSE DE BİZİ KURTARAMAZ.

BU VESİLEYLE, BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ HER ALANDA, ŞARTSIZ VE SINIRSIZ BİR ŞEKİLDE DERHAL SONA ERDİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ. AYRICA, YASAĞIN KALKMASI YÖNÜNDE ERDEMLİ TAVIR KOYAN HİTİT ÜNİVERSİTESİNİN BAZI ÖĞRETİM ÜYELERİNİ TEBRİK EDİYOR VE DUYARLI HERKESİ, YASAĞIN HER ALANDAN KALKMASI İÇİN TAVIR ALMAYA DAVET EDİYORUZ.

İLKE-DER, EĞİTİMBİR-SEN ÇORUM ŞUBESİ, ÖZGÜR-DER ÇORUM ŞUBES

Önceki ve Sonraki Haberler