Çorum: “Hitit Üniversitesi Yasaktan Derhal Vazgeç!”

Çorum: “Hitit Üniversitesi Yasaktan Derhal Vazgeç!”

Özgür-Der Çorum Şubesi, Hitit Üniversitesi'nde başörtüsü yasağını devam ettiren rektörü kınayarak, yasağı kırana kadar mücadele etmeye çağırdı.

Rektörlerin keyfi uygulamaları yasağın devam etmesinde önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Özgür-Der Çorum Şubesi Başkanı Bülent Gökgöz, tüm öğrencilerin yasağa karşı aktif tutum almaları gerektiğinin altını çizdi.

Başörtüsüne şartsız-sınırsız bir özgürlük için mücadelelerine devam edeceklerini belirten Gökgöz, rektörün yasakçı tavrına rağmen İlahiyat Fakültesinden sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin yasağı uygulamama kararı almasını da tebrik etti.

Özgür-Der Çorum Şubesi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü,

Başörtüsü Yasağından Derhal Vazgeçmelidir!

20.10.2010

Son günlerde ilkel başörtüsü yasağının acilen sonlandırılması gerekliliğine ilişkin talepler, yasakçı despotlar dışında herkes tarafından daha bir yoğun şekilde ifade edilmeye başlandı.

Yasağın geriletilmesi için YÖK'ün atmış olduğu adımların da tetiklemesiyle kimi üniversite yönetimi başörtüsünü sınırlı veya tamamen serbest bırakma iradesini ortaya koyarken, kimi üniversite yönetimi ise yasağı tüm fakültelerde uygulamaya devam etmekte.

Kimi faşist akademisyenler ise, imza kampanyalarıyla İslam karşıtı duruşlarını bir kez daha ortaya koyarak yasağın devam etmesine çabalamaktalar. Ya da 'kamusal alan', 'ilköğretim' gibi tabusal alanlar oluşturup başörtüsünün ilânihaye buralarda yasak olmasının gerekliliğinden bahsetmekteler.

Özellikle rektörlerin keyfi uygulamaları yasağın devam etmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Zorbalığın uygulanması konusunda direnen İslam düşmanı zihniyete karşı kimi üniversitelerde yasağın kalkması doğrultusunda onurlu çabaların var olduğunu da görmekteyiz.

Hitit Üniversitesi de yasağın büyük ölçüde uygulandığı üniversitelerden birisi olmasına rağmen, İlahiyat Fakültesinden sonra şimdi de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yasağı uygulamama kararı aldı. Dekanın ortaya koyduğu bu onurlu tavrı destekliyor, yasakçı zihniyetin Çorum'daki halkası olduğunu bildiğimiz Rektörü de bir kez daha kınıyoruz.

Ayrıca yaşanan bu süreçte mağdur olan ya da olmayan tüm öğrencilerin de yasağa karşı aktif tutum almaları gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. En temelde yasak; sadece başörtüsüne karşı bir düşmanlığı değil, sembol ve değerler üzerinden İslam dinine karşı bir düşmanlığı ifade etmekte. Dolayısıyla bayan öğrenciler başörtüleri ile fakültelerine, derslerine girme noktasında kararlı olduklarını göstermeli ve duyarlı erkek öğrenciler de bu mücadelede sorumlu oldukları bilinci ile hareket etmelidirler.

Çorum'da faaliyet gösteren dernek, vakıf, sendika gibi kuruluşlar da bu sürece müdahil olarak yasağın topyekûn kalkması için tüm imkanlarını devreye sokmalı ve çaba harcamalıdırlar.

Başörtüsü yasağın tamamen keyfi ve ideolojik bir dayatma olduğunu, başörtüsünün Allah'ın emri Müslüman kadının kimliği olduğunu, bu anlamda sadece üniversiteye dönük özgürleştirme çabalarının yeterli olmayacağını, şartsız-sınırsız bir özgürlük için mücadelemizin devam edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

ÖZGÜR-DER ÇORUM ŞUBESİ

Önceki ve Sonraki Haberler