Çorum Özgür-Der Lise Gençliği Kampta Buluştu

Çorum Özgür-Der Lise Gençliği Kampta Buluştu

Özgür-Der Çorum Şubesi’nin her yıl düzenlediği liseli gençler kampı, Kastamonu’nun Tosya İlçesine bağlı Çukurhan Yaylası’nda gerçekleştirildi.

28 Temmuz-01 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen kampta gençlere ibadet bilinci ve düzenli ibadet alışkanlığı, görev ve sorumluluk üstlenme ve birlikte dayanışma, programlı kitap okuma, gün mesaisini programlı kullanabilme alışkanlıkları kazandırılmaya çalışıldı.

Cep telefonlarını kullanmayan gençlerin kampında sabah namazı ile başlayan günlük program, cemaatle kılınan her namaz sonrası okunan Kur'an'ın ardından Türkçe mealinin verilmesi ve günlük ezber ile devam etti. Kur'an ayetlerinin ve hadislerin ezberlenmesinin ardından nöbetçilerin hazırladığı kahvaltı sofralarında buluşan gençler, sabah erken saatlerde ilk derslerini gerçekleştirdiler. Gençlerin hazırlanıp sunduğu ahlak, ibadet, şahitlik, davet ve tebliğ bilinci derslerine ilaveten sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler de ele alındı.

Her Müslüman gencin bilmesi gereken müezzinlik ilmihalinin işlendiği derslerde ezan, gamet, dua, tesbihat konuları ele alınırken gençler, namazlarda uygulamalı imamlık ve müezzinlik yapma imkânı buldular.

Tevhid ve Adalet, Kıyam, Rabia, Diriliş, Yöneliş gruplarına ayrılan gençler günlük yemek, temizlik, ikram ve ikişer saatlik gece nöbetlerinden sorumlu oldular. Grup başkanları da kendi grubunun sorumluluklarını zamanında yerine getirmeleri için özen gösterdiler. Serbest vakitlerde voleybol, gezi, satranç, zekâ ve strateji oyunları, ödüllü bilgi yarışması ile vakit geçiren gençler, her gün kitap okuma saatinde Abdullah Bergusi'nin Özgürlüğün Fecri adlı kitabını okudular.

Kampı ziyaret eden eğitimci Ömer İslam "Kulluk Bilincimiz", avukat Ömer Kılıç "Müslümanların Adalet Anlayışı", eğitimci Mustafa Kerim Üngör "Sorumluluklarımız", ve Amasya İHH temsilcisi Serdal Benli de "Yardım Sorumluluğumuz ve İnsani Yardımlara Bakışımız" konularında sunumlarını gerçekleştirip gençlerin sorularını cevaplandırdılar.

Akşam namazının ardından yakılan ateş başında etkinlikler devam etti ve gençler Grup Tuva'nın seslendirdiği İslami ezgilere eşlik ettiler. Gençler yatsı namazının ardından dinlenmek için odalarına çekilirken, sabah namazına kadar devam edecek nöbet görevleri de başlamış oluyordu.

img_3754.jpg

img_3756.jpg

img_3763.jpg

img_3780-001.jpg

img_3784.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler