Çorum’da Abbasiler Dönemi Konuşuldu

Çorum’da Abbasiler Dönemi Konuşuldu

Özgür-Der Çorum Şubesi 2008-2009 dönemine ait tarih seminerlerine her on beş günde bir Cuma akşamları devam ediliyor. Bu haftaki semineri “Abbasilerin Sembolik Hilafeti ve Döneminde Kurulan Devletler” konu başlığı ile Lokman Örskaya sundu.

Lokman Örskaya, Hz.Muhammed (AS) ile beraber vahye muhatap olmuş ilk Müslümanların, peygamberin vefatı ve ilk dönem halifelerden sonra vahiyden uzaklaştıklarını hatırlatarak, Muaviye'nin şura temelli iktidar yerine saltanata dönüşen iktidarından bahsederek konuşmasına başladı.

Emevi ve Abbasi saltanatını meşrulaştırmak için ortaya atılan Kuran dışı kaynaklardan da bahseden Örskaya, sonraki yaşanan sürece de değinerek Abbasi saltanatından, ilk dönem sultanlarından ve icraatlarından bahsederek konuşmasına devam etti. Örskaya; böylelikle sultanların yapmış olduğu icraatlara değinerek süreç içinde vahiyden nasıl uzaklaşıldığını ve Kuran'ı terk eden toplumun halini güncel örnekler vererek gözler önüne sermeye çalıştı.

Abbasi iktidarının da zamanla siyasi gücünü kaybettiğini ve Halifeliğin 1258'de Moğolların Abbasi devletini yıkmasından sonra Mısır'da ki Memlük Devleti'nde devam ettiğinden bahseden Örskaya; Abbasi sultanlığı/halifeliğinin böylelikle sembolik bir hal aldığını belitti.

Örskaya; Abbasi devletinin sınırları içinde yeni devletler ortaya çıkmaya başladığını bu dönemde kurulan devletlerden de slâyt eşliğinde harita üzerinden anlatarak sunumuna görsellik kattı.

Program, soru cevap bölümü ve karşılıklı fikir alış verişlerinden sonra sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler