Çorum'da "Filistin Sorunu" paneli yapıldı

Çorum'da "Filistin Sorunu" paneli yapıldı

İHH öncülüğünde, Özgür-Der, İlke-Der, Ehli Beyt Vakfı ve Müşfik Derneği tarafından Çorum’da düzenlenen "Filistin Sorunu ve Müslümanların Sorumlulukları" paneline yoğun katılım gözlendi.

Panele konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ve İHH temsilcisi Ümit Sönmez katıldı.

Abdurrahman Dilipak Çorum'a gelişiyle bazı ziyaretlerde bulundu. Özgür-Der Çorum Şubesi'ni ziyaret eden Dilipak, daha sonra yerel bir tv ve radyo kalanına röportaj verdi, İlker-Der'de basın açıklaması düzenledi.

Çorum Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen panele çok yoğun bir katılım vardı. Kur'an-ı Kerim ve mealiyle başlayan panel, İHH faaliyetlerini içeren sinevizyon gösterisi ile devam etti. Sümeyye Sena Özkabakçı tarafından Filistinli kardeşlerine atfedilen duygusal bir şiir okunarak devam eden panele, destek veren kuruluş temsilcileri birer selamlama konuşması yaptılar.

Ardından İHH temsilcisi Ümit Sönmez Filistin hakkında genel bir bilgilendirme yaptığı konuşmasında, sorunun Filistin sorunu değil, İsrail sorunu olarak bilinmesi gerektiğini vurguladı. Gazze'de edindiği izlenimleri ve Refah sınır kapısında oluşan izdihamı dinleyicilerle paylaştı. O kalabalığı gördüğünde mahşer yerini anımsadığını belirten Sönmez, Filistin'de İHH kanalıyla yapılan faaliyetlerden bahsederek, yapmış oldukları diğer ziyaretler hakkında bilgiler verdi. Özellikle sağlık konusundaki problemlere değinen Sönmez, her şeye rağmen günlük hayatın devam ettiği ve Filistinlilerin dimdik ayakta olduğunu ve annelerin çocuklarını şehit olmak üzere yetiştirdiklerini belirtti. Ardından Gazze ile telefon bağlantısı kurularak, dinleyicilerin birinci ağızdan bilgilenmeleri sağlandı.

"Siz Filistinlilere değil, kendi halinize acıyın" diyerek sözlerine başlayan Abdurrahman Dilipak ise oradaki insanların mücadelenin içinde olduğunu, şehitlik bilinci ile yaşadıklarını belirttikten sonra, bizlerin ise tüketim kültürünün esiri haline geldiğimizi, dünyanın bizleri kuşattığını söyleyerek "Ey iman edenler, iman ediniz" ayetini hatırlattı.

Müslümanların öncelikle Kuran'ı okuyup anlamaları gerektiğini belirten Dilipak, "Allah, cahil ve zalim bir topluma hidayet vermez" ayetini örnek verdi. Toplumun din anlayışının kulaktan dolma bilgilerle oluştuğunu verdiği örneklerle açıklayan Dilipak, insanların yaşadığı dinin İslam ile alakası olmadığı belirtti.

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde dünyadaki gelir adaletsizliğine vurgu yaparak, en kalabalık nüfus Çin ve Hindistan'da, en büyük toprak Rusya'da, en çok para ABD'de olduğu sürece dünyada huzur ve barışın olmayacağını belirtti. Müslümanlara düşenin ise aralarındaki farkları en aza indirerek, ümmet bilincinin canlandırılması olduğunu söyledi.

Zikir çekerek bir yere varılamayacağı, Allah'ı onun emirlerini yaşayarak zikir etmemiz gerektiğini, zalimi cezalandıracak olanın da, mazluma yardım edecek olanın da dua etmek için havaya kaldırdığımız ellerimiz olduğunu söyledi. "Biz yardım et diye dua edeceğiz Allah yardım edecek, salih ameli Allah işleyecek, haşa cennete Allah mı gidecek?" diye soran Dilipak, Allah'ın yardımı Müslümanların eliyle olacaktır diyerek sözlerine devam etti.

Dünyadaki konumunun önemine değinen Dilipak, Türkiye'nin hem doğal kaynaklar açısından dünyada en zengin ülkelerden biri olduğunu hem de dünya Müslümanlarının gözünde özel bire yere sahip olduğunu vurguladı. Konuşmasını, ümmet vurgusu yapan şu hadis ile noktaladı: "Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız."

Panelin yapıldığı salonun girişinde Filistin ile ilgili resim sergisi düzenlendi ve İHH'nın hazırladığı broşür, cd ve kitapçıklar dağıtıldı.

HAKSÖZ-HABER / Çorum

Önceki ve Sonraki Haberler