Çorum'da Gazzeli kadınlar ve çocuklar için haykırdılar

Çorum'da Gazzeli kadınlar ve çocuklar için haykırdılar

Çorum Filistin Platformu'nun çağrısı ile biraraya gelen kadınlar ve çocuklar Gazzeli kadınların ve çocukların sesine ses verdiler.

Çorum'da işgalci İsrail’in katliamlarını protesto eden kadınlar ve çocuklar, AB ve uluslararası toplumun çifte standart politikalarını eleştirdiler.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Layen'e yönelik: “Unutmayın! Susmak zulme ve suça ortak olmaktır….” başlıklı açık bir mektup okundu.

Çocuk ve kadınlar eylemde Filistin bayrakları ve işgalci İsrail'î protesto eden dövizler taşıdılar.

corum-20231105-01.jpeg

corum-20231105-02.jpeg

corum-20231105-03.jpeg

corum-20231105-04.jpeg

corum-20231105-05.jpeg

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI URSULA VON DER LAYEN'E AÇIK MEKTUP

7 Ekim 2023 tarihinden beri devam eden İsrail saldırılarında; çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan masum sivillerin vahşice katledilmesine seyirci kalan bütün dünyaya, kadınlar olarak bir çığlık yükseltiyoruz… Gazze’deki annelerin hislerini paylaşmaya çalışıyoruz. Kendisi de bir kadın ve anne olan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Layen'e bu mektubumuzla sesleniyoruz… Unutmayın! Susmak zulme ve suça ortak olmaktır.

Bayan Ursula; temsil ettiğiniz Avrupa medeniyetinin asırlardır bayraktarlığını yaptığı ve “savunduğu” temel değerlerin hiçbirisinin Filistin’de vahşice katledilen siviller ve özellikle de kadın ve çocuklar için geçerli olmadığını göstermek için mi İsrail'in katil başbakanı Netenyahu'yu kucaklamaya gittiniz? Siz onunla kucaklaşırken, Gazze’deki kadın ve çocukların üzerine tonlarca bombalar atılırken; Avrupa kültürünün hangi değerleri üzerinden görüş ve önerilerinizi sundunuz? Barış mı? Adalet mi? Özgürlük mü? İnsan onurunun dokunulmazlığı ve temel insan haklarına saygı mı? Hukukun üstünlüğü mü? Kendi değerleriniz olduğunu iddia ettiğiniz bu değerlerin hangilerini Netenyahu'ya hatırlattınız? Yoksa bunların hiçbiri konuşulmadan; devam et öldürmeye sakın durma deyip sırtını mı sıvazladınız azılı katilin… Daha ne kadar acı çekebilir bir toplum? Bunu anlamak için katledilen bebeklerin size mi ait olması gerekiyor!
Bayan Ursula, utanmalısınız. Sadece katilden yana olduğunuz için değil, dünya barışı umudunu yok etmeye katkı sunduğunuz için, uluslararası hukukun ayaklar altına alınmasına sessiz kalarak tepki göstermediğiniz için utanmalısınız. Çocuklar, annelerinin kollarında ölürken, Netenyahu’nun emri ile yağan fosfor bombalarına karşı anneler çocuklarına siper olmaya çalışırken utanmalısınız. İnsan haklarına sahip çıkacağım deyip; Filistinliler öldüğünde gözlerinizi kapadığınız, anneler feryat ettiğinde kulaklarınızı kapadığınız, katillere suçlarını haykırmanız gerekirken ağzınızı kapadığınız için gelecek nesiller sizi nefretle anacaklardır… Sadece Filistinliler değil kendi ülkeniz dahil tüm Avrupa'da ve hatta tüm dünyada akıl ve vicdan sahibi tüm insanlar tarafından nefretle anılacaksınız. Herkes sizi bebek katili Netenyahu’nun kanlı ellerini tutan kadın olarak hatırlayacak…

Siz tarafınızı anne karnındaki bebekleri dahi öldürecek kadar barbarlaşmış olan zalimlerden yana seçerken; dünyanın dört bir yanından ve bambaşka inançlardan gelen kadınlar Filistinlilerin yanında olduğunu tüm engellemelere rağmen haykırmaya devam ediyor. Bu sesi susturamayacaksınız. Latin Amerikalı kadınlar Filistinlilerin sesine ses oldu, Asyalı kadınlar özgür Filistin diye bağırıyor, Afrikalı kadınlar çocukların öldürülmesine, hastanelerin bombalanmasına, okulların ve ibadethanelerin yok edilmesine isyan ediyor. Avrupalı kadınlar sokaklarda Netenyahu'yu lanetliyor…Ama sen, Filistin’deki kız kardeşlerimiz ive çocuklarını yalnız bıraktın; onların fosfor bombaları altında diri diri yanmalarına ses çıkarmadın.

Dünyanın vicdan sahibi bütün kadınları ve anneleri; insandan ve barıştan yana tek bir ses olarak yeryüzünden asil bir ses yükseltiyor: zalimlere, katillere ve soykırım yapanlara karşı benlikleri ve ruhlarıyla sağlam bir set çekiyor. Ve zalimden korkmadığını haykırıyor. Ne yazık ki sen bu insanların arasında yer alamadın Bayan Ursula…

Avrupa ideali olarak sunulan değerleri, temel insan haklarını savunmak yerine Netenyahu'nun sergilediği vahşete ve ırkçılığa seyirci kalarak çanak tuttuğunuz için Filistin halkından, öldürülen çocuklardan ve annelerden af dilemeli ve aslında bütün insanlığa karşı işlenen suçlara karşı sessiz kaldığınız için istifa etmelisiniz. Çünkü Avrupa Komisyonu Başkanı olarak Filistin konusunda sergilediğiniz çifte standartla ırkçılığa hizmet ettiniz. Sizi vakit kaybetmeksizin istifaya davet ediyoruz…

Önceki ve Sonraki Haberler