Çorum'da "Müslüman Olma Sorumluluğumuz" Semineri

Çorum'da "Müslüman Olma Sorumluluğumuz" Semineri

Özgür-Der Çorum Şubesinde bu hafta "Müslüman Olma Sorumluluğumuz" konusu değerlendirildi.

Özgür-Der Çorum Şubesi 2014-2015 seminer programları kapsamında bu dönem "Güncel Hayatta Kur'an-ı Kerim'in Yüklediği Sorumluluklar" üst başlığı doğrultusunda bu hafta "Müslüman Olma Sorumluluğumuz"konusu değerlendirildi.

Kur'an'a Göre İbadeti Allah'a Has Kılmak Nedir? Akaid-İman-Salih Amel Tutarlılığımız, Tebliğ ve Şahitlik Sorumluluğumuz ve Siyasal ve Sosyal Gelişmelere Karşı Duyarlılığımızı Nasıl Arttırabiliriz? gibi alt konuların işlendiği programı Eğitimci Kerim Erkoç ile eğitimci Ömer İslam sundular…

Ak Parti iktidarı ile İslami düşünceye sahip ve aidiyet hisseden çevrelerin siyasi iktidar olarak kazanımlarına değinerek sözlerine başlayan Ömer İslam, resmi ideoloji dayatmasının tezahürü olan milli güvenlik dersleri, resmi törenlerin ve andın kaldırılması gibi düzenlemelerin yanı sıra, başörtüsü yasağının büyük oranda kaldırıldığını söyledi.

Ancak; siyasal kazanım ve değişimlerin, toplumda sosyal ve kültürel olarak bir değişime dönüşmediğini vurgulayan İslam, alt yapısız ve toplumda alttan yukarı doğru bir dönüşümün olmamasının bizleri kaygılandırdığını ifade etti.

Toplumda dünyevileşme, tüketim kültürü, ahlak ve aile bağları noktasında yaşanan sıkıntılara da değinen Ömer İslam, dönüp kendimize bakmamızın, çeki düzen vermemizin önemine değindi. Teorik bilgilerin çokça dolaştığı günümüzde pratikte sorunların varlığına işaret etti.

İbadet kavramı üzerinde durarak sözlerine başlayan Kerim Erkoç ise, kulluk, kölelik, teslimiyet ve tapınma anlamlarını ifade eden kavramın ayetlerden örnekler vererek içeriğine dönük değinilerde bulundu. Mekke müşrik sistemi ve Allah inancı hakkında da bilgiler vererek, Tagut'un Allah'a ibadeti engelleyen her türlü olgu olarak tanımladı.

Tebliğ ve şahitlik kavramlarının önemine değinen Erkoç, şahitlik ve şehitlik ilişki noktasında sunumuna devam etti. Allah yolunda mücadele etmenin ve bu uğurda ölmenin şehitlik olarak tanımlayarak, hayatın her anında tebliğ sorumluğuna dikkat çekti. Bu anlamda şahitlik hayatı bir bütün olarak görmek ve mücadele etmektir. Hz. Muhammed (AS) hayatına atıf da bulunarak hayattayken vahyin şahitleri olmamız gerektiğini vurguladı. Maalesef son dönem de Kuran'ın sadece bir bilgi ve kültür kitabı olarak algılandığına değinerek, oysa vahyin hayata yön vermesi gerektiğini belirtti.

İman ve İnanç kavramlarının bir birine karıştırıldığını belirten Ömer İslam, İnancın bilgi, İmanın ise teslimiyet olduğunu belirtti. Kuran'da sürekli iman-salih amel birlikte zikredildiğini hatırlatarak, heva ve hevese endeksli bir hayat değil Allah'ı razı edecek bir hayat tarzının benimsenmesi gerektiğini ve bunun için mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kuran Müslümanlara hayatı okuması ve ona göre çevresinde yaşadığı olaylara karşı tavır alması gerektiğini hatırlatan Ömer İslam, Rum suresinden örnekler vererek stratejik düşünmenin gerekliliğine vurgu yaptı. Sosyal sorumluluk sahibi bireyler olmanın gerektiğine değinen İslam, İHH gibi yardım kuruluşlarına aktif destek olmanın gerektiğini, bananeci bir tavrın Müslüman bir tavır olamayacağını belirterek, Mısır, Suriye ve Filistin'den örnekler vererek zulme ve zalimlere karşı sürekli mücadele etmenin ve gündemleştirmenin önemine değindi…

Program soru cevap ve karşılıklı görüş alış verişlerinin ardından sonra erdi.

corum-20141130-02.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler