Çorum’da Osmanlı Tarihi Seminerleri Sürüyor

Çorum’da Osmanlı Tarihi Seminerleri Sürüyor

Özgür-Der Çorum Şubesi'nin tarih seminerlerinde bu hafta Barbaros Hız tarafından “Osmanlı Duraklama Dönemi ve Toplumsal Eleştiriler” başlıklı konunun sunumu yapıldı.

Özgür-Der Çorum Şubesi 2009-2010 dönemine ait tarih seminerlerine her on beş günde bir Cumartesi günleri devam ediliyor. Bu haftaki semineri "Osmanlı Duraklama Dönemi ve Toplumsal Eleştiriler (1574-1695)" konu başlığı ile Barbaros Hız sundu.

Doğu'da İran, Batı'da Avusturya'ya kadar genişleyen, çöller ve denizlere dayanan sınırlarla Osmanlı'nın doğal sınırlarına eriştiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan Hız, Kanuni Sultan Süleyman ile en görkemli yıllarını yaşadığını belirtti.

 

Osmanlı'nın duraklaya başlamasının sebeplerini Devlet İdaresi, Asker Teşkilat, İlmiye (Eğitim), Maliye ve Toplum Yapısında bozulmalar olarak sıralayan Hız, konuşması süresince tüm bu başlıklar hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

Yaşanan iktidar mücadeleleri, sadrazamların, kulların ve yeniçerilerin yapısı ve yaşanan sürece değinen Hız, Osmanlı'nın fetihlerin durması ile ciddi bir gelir kaybına uğradığını söyledi.

 

Osmanlı'nın duraklamasının sadece iç sebeplerden kaynaklanmadığını, Avrupa'da Rönasans ve Reform hareketlerine vurgular yapan Hız, bu süreçteki bilim ve teknolojik değişiklerden bahsetti.

 

Coğrafi keşiflerin önemine ve keşfedilen topraklardan elde edilen altın ve gümüşlerle Avrupa'nın nasıl zenginleştiğine değinen Hız, bu zenginleşme ile Osmanlı parası olan Akçenin değerinin azaldığını ve bunun enflasyona sebep olduğunu söyledi.

 

Doğu'ya gerçekleştirilen seyahatlerin Osmanlı için önemi değinen Hız, sınırlarını kullanan gemilerin verdiği vergilerin ciddi bir gelir kaynağı olduğunu, ancak; gemilerin daha sonraları Ümit burnundan dolaşarak Hindistan'a gittiğini bunun Osmanlı için gelir kaybına sebep olduğunu söyledi.

 

İsyanlar, adaletsizlik ve rüşvetin Toplum yapısında ciddi sıkıntılara sebep olduğunu belirten Hız, göç, enflasyon ve vergi sisteminde yaşanan sorunlara değinerek konuşmasını tamamladı.

 

Program, soru cevap bölümünü ve karşılıklı görüş alış verişlerinden sonra sona erdi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler