Çorum’dan Refah çağrısı: Gazze nefes alsın!

Çorum’dan Refah çağrısı: Gazze nefes alsın!

Çorum Filistin Platformu’nun çağrısı ile Akşemseddin Camii’nde bir araya gelen Müslümanlar, kılınan Cuma namazı sonrasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

4 aya yaklaşan bir saldırılarda Siyonist rejim, Gazze halkını katletmeye devam ediyor. Kassam Tugayları’na karşı üstünlük kuramayan Siyonist işgal ordusu hıncını Gazzeli çocuk ve kadınlardan çıkartıyor.

Siyonist rejim Gazze’de işlediği cürümler sebebiyle her geçen gün yalnızlaşırken dünyanın farklı ülkelerinde Gazze için vicdan intifadası büyüyor. Dünya halkları, Mısır’daki Sisi diktasının Refah Sınır Kapısı’nı açmak için daha fazla çaba göstermesini istiyor. Mısır halkını sömüren Sisi rejimi ise Gazze için gerekli sorumluluğu almaktan kaçınıyor.

corum-20240202-01.jpg

Gazze halkı hayvan yemlerini öğüterek ekmek yapmak durumunda kalırken Siyonist abluka sebebiyle kıtlık ve salgın hastalıklar yaygınlaşıyor. Çorum Filistin Platformu’nun çağrısıyla Cuma namazında Akşemseddin Camii’nde bir araya gelen Müslümanlar, namaz sonrasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Filistin Platformu adına konuşan Murat İslam, Siyonist rejimin Gazze’de işlediği insanlık suçlarını lanetlemek ve Refah Sınır Kapısı’nın açılmasını talep etmek için toplandıklarını söyledi.

corum-20240202-03.jpg

“İşgalci İsrail’in 7 Ekim Aksa Tufanı operasyonu sonrasında Gazze’ye havadan, denizden ve karadan başlattığı saldırılar 118 gündür aralıksız devam ediyor. Kassam Tugayları’na karşı üstünlük kuramayan Siyonist işgal ordusu hıncını Gazzeli çocuk ve kadınlardan çıkartıyor. Gazze’de özellikle sivilleri hedef alan; okulları, camileri, kiliseleri ve hastaneleri bombalayan İsrail, tüm dünyanın gözleri önünde büyük bir soykırıma imza atıyor.”

Gazze’nin her taraftan kuşatıldığını, bu nedenle iki buçuk milyon insanın en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadıklarını söyleyen İslam, katliamın sürdüğünü bu nedenle de eylemliliklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Kuşkusuz tüm bu vahşet tablosunun mimarı İsrail’dir, ABD’dir ve bu soykırıma destek veren Batılı ülkelerdir. Ancak öldürmekte hiçbir ahlaki kritere sahip olmayan işgalci çeteyi cesaretlendiren bir faktör daha var ki o da bölge ülkelerinin İsrail’i durdurmadaki acziyetleridir. İsrail ile devam eden ticari ilişkiler ve bilhassa Gazze’yle sınırı olan tek ülke Mısır’ın yaşanan insani krize rağmen Refah Kapısını açmaması felaketin büyümesine yol açıyor. Lahey’de savunma yapan Siyonist çete bile yardımlar konusunda Sisi’yi suçlayarak kapının kontrolünün Mısır’da olduğunu söyleyerek Mısır’ı sattı.

Mısır yönetimini bir kere daha Gazze’de işlenen bu suçların ortağı olmamaya ve refah kapısını açarak bu vahşetin hafifletilmesi yönünde adımlar atmaya davet ediyoruz! Bir an önce Refah Kapısını tümüyle açın ve insanlık nezdinde ilelebet lanetle anılmaktan kurtulun!”

corum-20240202-04.jpg

Çorum Filistin Platformu olarak bu süreçte ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyleyen İslam, başlatılan kampanya ile yaklaşık 2 milyon TL’lik yardım toplandığını ve yardım çalışmalarına devam edeceklerini aktardı.

“Çorum Filistin Platformu olarak ilk günden itibaren yaptığımız etkinlikler ve eylemlerle Gazzeli kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu bağlamada “Çorum’dan Filistin’e Ambulans ve Tıbbı Yardım Kampanyası” başlatmıştık, bugün itibariyle sona eren kampanyamızda 2 milyon TL yardım toplandı ve bu tutar Kızılay tarafından Gazze için ambulans alımında kullanılacak.

Bugünden itibaren de Gazze için gıda kampanyası başlatıyoruz. Yardım kampanyası ile alınacak gıda malzemeleri zor şartlarda hayatta kalma mücadelesi veren Gazzeli kardeşlerimize ulaştırılacak inşallah.”

Basın açıklaması Akşemseddin Camii İmamı Zeki Kanbur’un yapmış olduğu dua ile sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler