Emperyalist Rusya Suriye’den Defol!

Emperyalist Rusya Suriye’den Defol!

Özgür-Der Çorum Şubesi, katil Esed rejimine askeri yığınak ve hava bombardımanıyla destek veren Rusya'nın saldırıları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

Suriye'de ne yazık ki 300 bin insan, bütün dünyanın gözü önünde katledildi. Bunca insanın eli kanlı katili Esed rejiminin hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Ama önce İran sonra da Rusya, bu rejimi çökmekten kurtarabilmek için amansız bir çaba sergilediler. Bu ülkeler Suriye rejiminin kiralık katili oldular. ABD ve Rusya emperyalist ortaklar, IŞİD senaryolarını kullanarak Suriye halkını katletmeye devam etmekten başka bir şey yapmadılar. Ancak bu zalimane çabalara rağmen, bu katil rejimi ayakta tutabilmek artık çok zorlaşmıştır. Bunu bilen Rusya da sahaya inerek vekâleten yürüttüğü savaşta asil olma rolüne soyunmuştur. Ve bunu ABD'ye, AB'ye rağmen değil, onların bilgisi ve gözetimi dâhilinde yapmıştır.

Afganistan ve Çeçenistan işgallerinden; Gürcistan ve Ukrayna'nın parçalanma süreçlerinden yakinen  tanıdığımız Rusya'nın, Suriye'ye nasıl bir gelecek hazırladığı hiç kimse için sır değildir. Arkasında bıraktığı ağır tahribatlar, büyük insanlık suçları itibariyle Rusya'nın işgal geleneği ABD'nin işgal geleneğinden hiçbir zaman geri kalmamıştır.

Suriye'deki hemen her gelişmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun siyasi çizgisini itibarsızlaştırmak hatta alay konusu yapmak üzere fırsata çeviren 'diplomatik analiz çetesi'ne yine gün doğdu!

AB ve ABD'nin belirlediği eksenden çıkan Türkiye kaybetsin, yıkılsın, batsın modunda kalem oynatan, diskur çeken bu diplomatik analiz çetesi yarım asırlık Esed/Baas cuntasını ayakta tutmak üzere Suriye'yi cehenneme çeviren İran-Hizbullah ve Rusya ittifakına stratejik başarı isnat etme yarışını sürdürüyor. Gözleri hiç katliam, yıkım, tehcir filan görmüyor. Olağanüstü derecede soğukkanlılar hatta bütün bu olup bitenleri eşyanın tabiatına uygun buluyorlar.

Oysa Rusya-İran bloğu gibi AB ve ABD'nin Suriye'nin kuzey bölgesinde PKK-PYD üzerinden kalkıştığı askeri planlar da beklenen sonuçları bir türlü vermiyor. Tabii İran, Rusya, AB, ABD gibi merkezlerde kurgulanan diğer tüm planlar kusursuz işlediği için iflas eden Suriye politikası denince akla nedense hep Erdoğan ve Davutoğlu getiriliyor.

Rusya namına Putin tıpkı Esed rejimi, İran ve Hizbullah gibi Suriye'yi insansızlaştırarak zafer elde etmeyi kafasına koymuş durumda. Rusya zaten çok çeşitli araç ve aktörlerle sahadaydı. Fakat İran ve Hizbullah figürleriyle Suriye meselesini kotaramayacağını, muhalefeti bastıramayacağını iyice idrak etmiş durumda olacak ki fiilen sahaya inerek müdahil olmuştur.

Akıldan çıkarılmaması gereken hakikat şudur: AB ve ABD'nin PKK-PYD'yle, Rusya ve İran'ın Esed rejimiyle Suriye'ye hazırlamak istediği gelecek Suriye halkının direnişini ezip geçmeden hayata geçirilemez.

Bu saatten sonra Lübnan ve İran'a gönderilen tabutların yanına Rusya'ya gönderilen tabutların eklendiğini görmek hiç kimse açısından şaşırtıcı olmamalıdır…

 

Murat İslam

Özgür-Der Çorum Şb.Bşk.

ÖZGÜR-DER ÇORUM ŞUBESİ  

Önceki ve Sonraki Haberler