Gazze'ye Yardım Filosuna Çorum'dan Destek

Gazze'ye Yardım Filosuna Çorum'dan Destek

Çorum'da faaliyet gösteren bir grup vakıf ve dernek, İHH'nın başlatmış olduğu “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” programını desteklemek için Çorum Merkez PTT önünde bir basın açıklaması yaptı.

İHH, İlke-Der, Özgür-Der Çorum Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şb, İhsan Derneği, Müşfik Derneği, Çorum Ehl-i Beyt Vakfı ve Çorum Derman Derneği gibi kuruluşların katıldığı basın açıklamasını katılan kurumlar adına İHH Yardım Koordinatörü Selim Özkabakçı okudu.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Saygı değer Çorum halkı,

Siyonist İsrail ve yandaşları tarafından, Gazze halkına 2006 yılından beri ambargo uygulanmaktadır. Gazze halkı bir buçuk milyar Müslüman'ın gözleri önünde ölüme terk edilmiştir. İnsanlar açlık sınırında, hastaneler tedavi yapamıyor, çocuklar ilaç bulamıyor. İsrail'in son saldırılarında dört binden fazla ev yıkıldı. Gazze halkı, adil olmayan bir savaşın içerisinde mazlum ve mahzun.

İ.H.H. insani yardım vakfı, daha önceden defalarca Filistin'e yardımlar yapmıştır. En son araçlarla konvoy halinde, Gazze'ye kara yolu ile yardım ulaştırmayı başarmıştır. Allah nasip etti Çorum'dan da Gaze'ye bir ambulans hediye edildi. Şu anda Gazze sokaklarında Çorum halkının yardımları ile alınmış bir ambulans yaralı taşımaktadır. Birçok yaralı ve hasta yine sizlerin desteği ile alınan ilaç ve ilk yardım malzemeleri ile tedavi oluyor. Yine sizlerin yardımları birçok kimseye yiyecek oldu. Çocukların ve anaların yüzünü güldürdü. Binlerce yetimin duasını almak nasip oldu.

Siyonist İsrail'in 27 Aralık saldırılarında bin beş yüz insan hayatını kaybetti. Yıllar süren katliamlar sonucunda Filistin'de binlerce çocuk yetim kaldı. Allah nasip etti İHH, yetim sponsorluğu projesi sayesinde Filistin'deki tüm yetim çocukların bakımını üstlendi. Bu çalışmalar Allah'ın yardımı ve sizlerin desteği ile gerçekleşti.

İHH şimdide Gazze'ye gemilerle insani yardım götürecek. Yeni projenin adı "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım". Yirmi iki ülke halkı şu anda Gazze için seferber olmuş durumdadır. Bu ülkelerin birçoğu gayrimüslim olmasına rağmen Müslüman Gazze halkı için çaba sarf etmektedirler. Biz Çorum halkı olarak bu çalışmaları destekleme zorunluluğu hissettik. Bu noktada İHH'nın Gazze yardımı projesine destek olmak için konuya duyarlı sekiz kurum bir araya geldik ve Gazze için yüreklerimizi, emeklerimizi ortaya koyduk. Bu kurumlar: İ.H.H., İlke-Der, Özgür-Der Çorum Şb, İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şb, İhsan Derneği, Müşfik Derneği, Çorum Ehl-i Beyt Vakfı ve Çorum Derman Derneği'dir. Yaptığımız istişare sonucunda şu faaliyetleri kararlaştırdık. Bu faaliyetleri şöyle gerçekleştireceğiz:

1) Filistin yararına bir kermes düzenlenecek. Kermes gazi cad. Numara 48'de 1 Nisan günü yarın 13.30'da açılacaktır. Satışlar on gün süre ile yapılacaktır. Tüm halkımızı kermese destek olmaya davet ediyoruz.

2) 09 Nisan günü Saat: 13.30'da fotoğraf sergisi açılacak. Bulunduğumuz alana PTT yanına bir çadır kurularak Gazze dramını anlatan fotoğraflar sergilenecek. Bu sergi yaklaşık bir hafta sürecektir. Her gün bir kurum, çadırın sorumluluğunu üstlenecek ve aynı gün saat:13.30 da bir basın açıklaması yapacaktır.

Tüm duyarlı kardeşlerimizi burada 9-15 Nisan arasında açık kalacak olan fotoğraf sergimize ve okunacak olan basın açıklamalarına davet ediyorum.

3) Filistin'e destek olmak için her kurum kendi içerisinde maddi yardım oluşturacak. Toplanan nakdi yardımlar İHH'nın bankalardaki Gazze hesaplarına dekont karşılığında yatırılacaktır.

4) Yardımların engellenmesinde birlikte tepki verilecektir.

Değerli kardeşler! Allah rızası için bu çalışmalara destek olun. Emeğinizi esirgemeyin Gazze çok zor durumda. İstanbul'dan Gazze'ye gemiler binlerce ton insani yardım götürecek. İstiyoruz ki bizlerin destekleri en üst seviyede, gemiye yüklensin ve Gazze'ye ulaşsın. Bu bizim için bir imkândır. Birileri bu yardımları İsrail savaş gemilerine rağmen Gazze'ye götürmeyi göze alıyorsa, bizim de bu gemileri doldurma zorunluluğumuz vardır.

Biz tarafız. Filistin halkının tarafındayız. Biz Filistinli kardeşlerimizin yanında olmakla haklıyız. Safımızı belli etmekten de korkmuyoruz. Biz haktan yanayız. Korkacak birisi varsa o da çocuk katili Siyonist İsrail'dir. Bizim uluslar arası hukuk gereği bu yardımları Gazze'ye götürme hakkımız vardır. Uluslar arası hukuka göre ne sebeple olursa olsun savaş bölgelerine giden insani yardımlar engellenemez. Engelleme yapanlar uluslar arası hukuku çiğnemiş olur. Bu yardımlar Allah'ın izni ile Gazze'ye ulaşacaktır.

* Açıklama İHH, İlke-Der, Özgür-Der Çorum Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şb, İhsan Derneği, Müşfik Derneği, Çorum Ehl-i Beyt Vakfı ve Çorum Derman Derneği adına yapılmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler