Hitit Üniversitesi Rektörü İşlemektedirler!

Hitit Üniversitesi Rektörü İşlemektedirler!

Özgür-Der Çorum Şubesi, yaptığı basın açıklaması ile Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Serdar Kılıçkaplan başörtüsüne serbestlik getiren yasanın çıkmasına rağmen yasağı sürdürmekte olduğunu açıkladı.

YASAKÇI REKTÖRLER YARGILANMALIDIR!

Hitit Üniversitesi Rektörü ve İlgili Personel Suç İşlemektedirler!

28.02.2008

Üniversitelerde başörtüsü yasağı uygulamasını kaldırmayı hedefleyen anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı'nın onayı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği halde, bazı üniversitelerde, rektörler eliyle gerçekleştirilen yasakçı zihniyetin hukuksuz uygulamalarına şahit olmaktayız. Çorum Hitit Üniversitesi rektörü Serdar Kılıçkaplan da yasağı devam ettirmekle adeta suç işlemektedir.

Yasakçı rektörlerin ve ilgili personelin arkasına sığındıkları ve "Anayasa Mahkemesi'nin kararının bekleneceğine dair" veya "kendilerine herhangi bir yazı gelmediğine dair" yaptıkları açıklamalar açıkça suçtur.

Başka konularda ne denli "azimli" ve "süratli" olduğunu yakından müşahede ettiğimiz Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in bu suçu işleyenler hakkında soruşturma açılması noktasında neden aynı kararlı tavrı gösteremediği de ciddi bir soru konusudur!

Özgür-Der olarak yeni anayasada getirilen düzenlemeleri uygulamayacak olan kişiler için cezalar öngören ve özellikle Anayasa'nın "kanunsuz emir" başlıklı 137. maddesi, Ceza Kanunu'nun "eğitim ve öğretimin engellenmesi"ne ilişkin 112. maddesi ve "ayrımcılığa ilişkin" 122. maddesi gereğince savcıların harekete geçmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha anlaşılmalıdır ki, Allah'ın emri olan başörtüsü hizmet alan-veren gibi tutarsız ve adaletsiz tasniflere maruz bırakılmaya devam ettikçe, yasakçıların pervasızlıkları ve son günlerde merkez medyada yer alan ve okullardan hastanelere uzanan cadı avı simsarları da yüreklenmeye devam edeceklerdir.

Özgür-Der Çorum Şubesi- Bülent Gökgöz

Önceki ve Sonraki Haberler