“Siyer okumak, Kur’an’ın hayata müdahalesini okumaktır”

“Siyer okumak, Kur’an’ın hayata müdahalesini okumaktır”

Özgür-Der Çorum şubesin de geçen dönem Cuma akşamları geleneksel hale gelen İslam Tarihi seminerleri bu senede devam edecek. Değişik konuşmacılar tarafında sunulacak olan seminerlerin ilk konuşmacısı ise “Dört Halife Dönemi ” konu başlığı ile Ömer İslam o

Ömer İslam; tarih bilgisinin önemi değinerek başladığı konuşmasında şu tespitlerde bulundu; " Siyer okumak, Kuran'ın hayata müdahalesini okumaktır. Sahih ve abartısız siyer bilgileri bize, Kuran'ın ona teslim olmuş bir topluluğu nasıl değiştirdiğinin somut örneklerini sunar. Resulullah sonrası Müslümanların tarihini okumak ise Kuran'ın hayattan çekilmesinin seyrini okumaktır. " diyerek konuşmasına devam etti.

Ömer İslam Hz. Peygamber'in vefatından sonraki süreci ve dört halife döneminde gerçekleşen olaylara değindiği konuşmasında " İslam tarihinde, Kuran'ın Müslümanların istikametini tayin eden birinci özne olmaktan nasıl yavaş yavaş çekildiğinin izlerini süreriz. Bu izler şu açıdan önemlidir. İçinde yaşadığımız toplumun İslam anlayışları, o günlerden başlayan yön değişikliklerinin bir sonucudur. Resulün devlet başkanlığı döneminde siyaset dinin kontrolünde idi. ondan sonra ise din siyasetin kontrolüne girmiş, bir daha da çıkamamıştır. " diyerek sözlerini tamamladı.

Program soru cevap bölümünden sonra, 16 Kasım Pazar günü Ömer Kılıç'ın sunacağı " Cumhuriyetin Kuruluş Süreci " konferansının hatırlatılması ile sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler