43 Kuruluştan Gözaltılara Ortak Tepki

43 Kuruluştan Gözaltılara Ortak Tepki

Diyarbakır'da bir araya gelen 43 Sivil Toplum Kuruluşu, son zamanlarda Hizbullah adı altında gerçekleştirilen gözaltıları kınayarak, sükûnet çağrısında bulundu.

Özgür-Der, Mazlumder, Hür-Der, Mustazaf Der ve Memur-Sen'in de aralarında bulunduğu 43 kurum, son zamanlarda İslami STK'ları hedef alan baskın ve gözaltıları kınadı. Memur-Sen Diyarbakır İl Binası'nda bir araya gelen kurum temsilcileri adına Recep İdikut basın açıklaması okudu.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Sükunete Çağrı ve Sivil Toplum Örgütlerine Yönelik Baskı/n ve Gözaltıları Kınıyoruz!

Bilindiği gibi, CMK 102. madde gereğince tutuklu yargılanan binlerce kişi tahliye edilmeye başlandı. Bu tutuklular arasında Hizbullah örgütü mensubu olmakla yargılanan kişiler de vardı. Söz konusu tutukluların cezaevi çıkışında yapılan sevinç gösterileri ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın açıklamalarının medya tarafından provoke edici bir dille gündemleştirilmesi, toplumda eski çatışma sürecine geri dönülebileceği algısı oluşturdu ya da oluşturuldu.

Siyasilerin yaşananları istismar etmesi ve medyanın kışkırtmasıyla, son günlerde örgütle bağlantılı olduğu iddiasıyla çeşitli sivil toplum örgütlerine ve mensuplarının evlerine yönelik polis baskınları ve gözaltılar gerçekleştirilmektedir. Bir linç kampanyası havasında adeta neredeyse her gece farklı derneklere çeşitli baskınlar yapılmaktadır.

Bu baskınlar sırasında çeşitli mağduriyetler yaşanmakta; gece yarıları evlerin kapıları kırılmakta, yaşlı genç, erkek kadın demeden herkes bu baskınlardan nasibini almaktadır. Medya ve siyasiler ise kışkırtıcı tavırlarını sürdürmekteler.

Bir yandan silahlı örgütlerin silahsızlandırılması için çaba gösterilirken, diğer yandan çeşitli sivil toplum örgütlerine yönelik bu baskınların bir takım çevreleri kriminalize etme potansiyeli taşıdığını görmezden gelmek doğru değildir.

Bölgede yaşanan kirli ve karanlık geçmişin birinci derecede sorumlusunun Derin Devlet olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Derin Devletin fecaatlerinin görmezden gelinmesi kadar fecaat olan bir durum da siyasilerin, bu gerçeği görmezden gelerek bu karanlık geçmişi istismar etmeleridir. Muhalefet, hükümeti köşeye sıkıştırmak için, hükümet de muhalefetin suçlamalarını bertaraf etmek için aynı fecaatin ortağı olmaktadırlar.

Öyle görülmektedir ki bu baskı/n/larla yargı; tahliyeler sonrası ortaya çıkan kötü manzarayı umumiyesini maskelemeğe; hükümet ise muhalefetin tahliyelerle ilgili haklı-haksız suçlamalarını boşa çıkarmaya çalışmaktadır. Bu arada başta hukuk ve insan hakları olmak üzere birçok değer feda edilmektedir.

Baskınlar aynı zamanda örgütlenme özgürlüğünün ihlalidir. Sivil toplum örgütlerine terör hücreleri muamelesi yapılması doğru değildir. Bu hususta savcının ve kolluğun elinde bir suç unsurunu gösteren deliller varsa bu kamuoyuna açıklanmalıdır. Aksi halde keyfi uygulamalarla hukuk, bir baskı aracına dönüştürülmüş kabul edilecektir.

Bu vesileyle çeşitli sivil toplum örgütlerine yönelik baskınlar ve gözaltı furyası ile siyasilerin ve medyanın kışkırtıcı tavrını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur. 28.01.2011/Diyarbakır

İMZACI KURULUŞLAR

1.            ANADOLU GENÇLİK DER,

2.            AY-DER

3.            BAYIMDIR-MEMUR SEN

4.            BİRLİK HABER-SEN

5.            BÜRO MEMUR-SEN

6.            CAMİİ DERNEĞİ

7.            DÜŞÜNCE VE İNŞA HAREKETİ

8.            D.İNSANİ YARDIM DER.

9.            DEM DERNEĞİ

10.         DİCLE FIRAT GRUBU

11.         DİN-BİR SEN

12.         DİYANET-SEN

13.         ENERJİ-BİR SEN

14.         HAKSEN

15.         GÖNÜL KÖPRÜSÜ

16.         HAYAT-DER

17.         HİZMET DERNEĞİ

18.         HÜR-DER

19.         ISLAH HAREKETİ-DER

20.         İHVAN DERNEĞİ

21.         İKRA EĞİTİM DER

22.         İLİM-DER

23.         İMAM HATİP MEZUN DER.

24.         İMAM HATİP Y. VE D.DER.

25.         İNSAN VE ERDEM

26.         İRŞAD-DER

27.         KÖY-DER

28.         KÜLTÜR MEMUR-SEN

29.         MAZLUM-DER

30.         MUSTAZAF-DER

31.         ÖĞ-DER

32.         ÖZGÜR EĞİTİM SEN

33.         ÖZGÜR-DER

34.         SAĞLIK-SEN

35.         SAHABE-DER

36.         SEK DERNEĞİ

37.         ŞAFAK DERNEĞİ

38.         ŞEFKAT DERNEĞİ

39.         ŞURA-DER

40.         TOÇ BİR-SEN

41.         ULAŞTIRMA-MEMUR SEN

42.         YENİ İHYA DER

43.         YETİM DERNEĞİ

Önceki ve Sonraki Haberler