72 STK’dan Diyarbakır'daki Patlamaya Dair Açıklama

72 STK’dan Diyarbakır'daki Patlamaya Dair Açıklama

Diyarbakır’da faaliyet gösteren 72 STK, HDP’nin mitingine yapılan bombalı saldırıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Aralarında Memur-Sen, Mustazaflar Cemiyeti ve Özgür-Der'in de bulunduğu 72 STK'nın yaptığı basın açıklamasının tam metni:

 

***

BARIŞA KASTEDEN BU SALDIRIYI KINIYORUZ!

Diyarbakır'da 05 Haziran 2015'te HDP'nin seçim mitingi esnasında meydana gelen patlamada 3 kişinin hayatını kaybetmiş olduğu ve 10'u ağır olmak üzere çok sayıda 316 yaralının olduğu ifade edilmektedir.

Kamuoyunun malumudur ki 2015 Genel Seçimleri, bölgemizde seçmenlerin özgürce fikirlerini beyan edemeyip baskı altında tutulduğu, siyasi partilerin  kendilerini ifade etmede rahatlıkla çalışamadığı  bir ortamda geçti. Barış, özgürlük, birlikte yaşama gibi vurguların ön plana çıktığı, siyasi partilerin özgürce seçim çalışması yapabilmesi gerekirken, seçime 2 gün kala böylesi menfur bir saldırının olması manidardır. Hangi siyasi amaç uğruna olursa olsun tamamıyla sivil insanları hedef alan bu saldırı, İslami ve insani değerler açısından da kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz.

Diyarbakır'ın en fazla mobese kameralarıyla izlenen İstasyon Meydanı'nda gerçekleşen bu saldırının üzerinden saatler geçmesine rağmen olayın faillerinin ve olay yerine ait görüntülerin halen kamuoyuyla paylaşılmamış olması ayrıca düşündürücüdür.

Kürdistan'da siyasi rant uğruna gerginliğin artırılarak kanın dökülmesi, Kürt halkına bir fayda sağlamaz. Başarı ve geleceklerini bu pratik üzerine kuranlar bu siyasetlerinden vazgeçmelidirler.

Türkiye'de Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik bu tür provokasyonlara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmaları büyük önem arz etmektedir. İstikrar, güven ve sükûnet ortamına gölge düşürmeye yönelik her türlü girişime karşı müteyakkız durumda olmalıyız. Kimsenin bu milletin huzurunu kaçırmasına, bu toplumu korkuyla imtihan etmesine izin vermemeliyiz. Devletin ilgili birimlerinin, Diyarbakır'daki son olaya ilişkin inceleme ve soruşturmayı da hassasiyetle ve hızlıca yürütmeleri, suçlu ve ya suçluları bir an önce bulmaları ve yargıya teslim etmeleri son derece önemlidir.

Tüm kesimleri, seçim süreci ve sonrasında oluşabilecek provokatif eylemlere karşı  dikkatli ve sağduyulu olmalarını diliyoruz. Özellikle olabilecek provakatif eylemlere karşı herkesi dikkatli olmaya çağırıyoruz. Olabilecek olaylarda yeni kayıpların olması kandan beslenen karanlık güçlerin ekmeğine yağ sürecek, toplumsal barışa kastedenlerin ve kaos isteyenlerin işine yarayacaktır. Gerek seçim sürecinin selameti gerekse de toplumsal huzur ve barışın geleceği adına provokasyonlara karşı tüm halkımızı dikkatli olmaya davet ediyoruz.

İstasyon Meydanı'nda yaşanan bu elim olayda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Allah bir daha bu acıları yaşatmasın. 06.05.2015

Önceki ve Sonraki Haberler