Ağustos 2008 Hak İhlalleri Raporu

Ağustos 2008 Hak İhlalleri Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi her ay periyodik olarak hazırladığı aylık hak ihlalleri raporunu kamuoyu ile paylaştı. Kürt sorunu çözülmeden Ergenekonların bitmeyeceğinin vurgulandığı raporda geçen ay yaşanan hak ihlalleriyle ilgili bilançoya yer verildi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin Ağustos 2008 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu, bilanço ve değerlendirmesi:

 

Ağustos 2008 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

"Üzerinde kimlik bulunmadığı gerekçesiyle polisler tarafından götürüldüğü karakolda dövülen Avukat Amaç Kaya, Adana'da bir partinin il binasına yapılan baskın sırasında merdivenden atılan İHD Adana Şube Yöneticisi Hüseyin Beyaz, gözaltında Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından işkenceden geçirildikleri rapor edilen iki üniversite öğrencisi İleri Kızılaltun ve Burak Demirci ve kanlı gömleğini İHD'ye gönderen Ahmet Kırboğa …"

KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMEDEN ERGENEKONLAR BİTMEZ!

Giriş

Ağustos ayı, YAŞ toplantıları, terfiler, nöbet değişiklikleri, veda turları ve buralardan yükselen militarist tehditlerin yankılarıyla geçti. TSK bünyesinde terfi eden komutanlar, devir teslim törenlerinde yaptıkları konuşmalarda halkla ve halkın değerleriyle savaşmaya devam edileceğinin sinyallerini verdiler. Terfi törenleri sırasında Kürt sorunu, laiklik ve özgürlükler konusunda yine aynı bildik nakarat tekrarlandı. Cumhurbaşkanı veya başbakan edasıyla konuşan komutanlar,    yine "ulus devlet ve laiklik ilkesinin" tehlike altında olduğundan dem vurarak etnik, dini, kültürel ve cemaatsel aidiyetlere karşı düşmanlıklarını yeniden ilan ettiler.

Sistemin çürümüşlüğünün tipik bir yansıması olan "Ergenekon terör örgütü" ile ilgili her gün yeni bir belge ve bulgu ortaya çıkarken, Ergenekon'un Kürt bölgelerindeki uzantılarına ise hiç dokunulmuyor. Özellikle Kürt illerinde belirginleşen Ergenekon-JİTEM içiçeliğine ve bu ortaklığın organize ettiği çok sayıda faili meçhul cinayet, yargısız infaz, köy yakma olaylarına nedense hiç değinilmiyor, Ergenekon soruşturması Fırat'ın doğusuna geçemiyor.

Daha önce Baran Tursun, Feyzullah Ete, Festus Okey, Ramazan Dal, İkbal Yaşar, Fahrettin Şedal ve Zeki Erinç gibi insanları katleden kolluk, yine hatayla ya da kasten ölümlere neden oldu. Ağustos ayında Cem İnci, Cevdet Çelik, A.D, Ahmet Sargın, Turan Özdemir ve Gökhan E. yaşam hakları ellerinden alınan kişiler oldular. Ayrıca birçok kişi kolluğun işkence ve hakaretine maruz kaldı.

Kanamaya devam eden diğer bir yara ise cezaevleri… Hükümetin "işkenceye sıfır tolerans" söylemine karşılık cezaevlerinden işkence ve kötü muamele haberleri gelmeye devam ediyor. Diğer yandan cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin Kürtçe konuşma ve yazışmaları engelleniyor, yaşam hakları ihlal ediliyor, sağlık güvenceleri ise neredeyse hiç yok.

İşkence ve Kötü Muamelede Artış

Türkiye'de işkence ve kötü muamele vakalarında son aylarda çok ciddi artış gözleniyor. Kolluğun rutin aramalarında, gözaltına alma ve gösterilere müdahalesinde ve özellikle de cezaevlerinde sıklıkla karşımıza çıkan işkence ve kötü muamele vakaları idarenin ve yargının cesaretlendirici tutumu nedeniyle giderek yaygınlık kazanıyor.

Üzerinde kimlik bulunmadığı gerekçesiyle polisler tarafından götürüldüğü karakolda dövülen Avukat Amaç Kaya, Adana'da bir partinin il binasına yapılan baskın sırasında merdivenden atılan İHD Adana Şube Yöneticisi Hüseyin Beyaz, gözaltında Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından işkenceden geçirildikleri rapor edilen iki üniversite öğrencisi İleri Kızılaltun ve Burak Demirci ve kanlı gömleğini İHD'ye gönderen Ahmet Kırboğa bunlardan bir kaçı.

Gözden Irak Bir Sorun: Cezaevlerinde Sağlık Güvencesi Sorunu

Sağlık güvencesi sorunu, cezaevlerinde sesiz ve derinden işleyen ölümcül bir sorun olarak yetkililer tarafından görmezden gelinmeye devam ediyor. Yeterli bakım ve tedavi göremediği için ölen insanların haberleri ne yargıyı ne de idareyi harekete geçirmeye yetmiyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi mahkûm koğuşunda Karaciğer kanseri olan Ali Çekin'in ölümü skandalın son halkası. Siirt Kapalı Cezaevi'nde kalan Ali Çekin, hastalığının ilerlemesi nedeniyle serbest bırakılarak tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmesi için yapılan tüm yasal başvurular sonuçsuz kalmış.

Çete davalarında tutuklu bulunan sanıkların sağlık sorunlarını sürekli gündeme getiren medyanın, Çekin gibi ölümcül hastalığı olan ve halen cezaevcinde bulunan 48 tutukluyu görmemezlikten gelmesi çifte standart olarak karşımıza çıkıyor.

Raporumuzun ekindeki bilançoda ayrıntılarıyla görüleceği üzere, insanlar suçları dahi kesinleşmeden gözaltına alındıkları andan itibaren işkence, şiddet ve hakaretlere maruz kalıyor. Gözaltında başlayan işkence cezaevlerinde sistematik bir hale geliyor. Birçok ceza ve tutuk evinde insanlar fiili ve psikolojik baskı altında tutuluyor. Maruz kaldıkları fiili ve psikolojik işkencelere daha fazla dayanamayan bazı tutuklu ve hükümlülerde ciddi sağlık sorunları baş gösteriyor. Cezaevlerindeki keyfi ve insanlık dışı uygulamalar nedeniyle önlenebilir birçok sağlık sorunu ölümle sonuçlanabiliyor. Bir çifte cezalandırma yöntemine dönüşen bu sorun giderek daha kaygı verici boyutlara ulaşıyor.

Elverişsiz Çalışma Koşulları Yine Öldürdü

Tuzla tersanelerinde "iş cinayetleri" nedeniyle yaşanan işçi ölümleri durmuyor. Yaşanan her ölümün ardından ilgili bakanlık tarafından "Her türlü önlem alınacak, denetimleri sıkılaştırdık, yanlış yapanın canını yakarız!" türünden açıklamalarına karşılık Tuzla tersaneleri can almayı sürdürüyor.

11 Ağustos günü GİSAN tersanesinde bir filikanın denize indirilmesi denemesi katliama dönüştü ve 3 işçinin ölümü 13 işçinin ise yaralanmasıyla sonuçlandı. Kaza demenin doğru olmadığına inandığımız, ancak "cinayetle" açıklanabilecek olayda, 16 kişi "işten çıkarma" tehdidiyle doldurulduğu filikanın halatlarının kopması neticesinde 3 kişi sorumsuzluğun, ihmalin, gözü dönmüşlüğün kurbanı oldular.

Tuzla Tersanelerinde binlerce çalışan, sorunu geçiştiren yetkililer ve sermayelerini büyütmekten başka ölçü, kural, sınır tanımayan tersane patronlarının her ne şekilde olursa olsun para kazanma hırsına terk edilmiş durumda. İnsafsızca işleyen vahşi kapitalizmin çarkına çomak sokma cesareti gösteremeyen ve hatta bunu "ulusal refah" adına meşrulaştıran bu yönetim anlayışı devam ettikçe daha çok emekçinin canı yanacak gibi görünüyor. Diğer yandan da kum torbaları ile yapılması gereken bir denemenin işçilerle yapılması tipik bir Türkiye manzarası, insana ve emeğe verilen değerin resmi aslında.

Banka hortumlamak veya rüşvet almak yerine alın teri dökerek rızklarını kazanmaya çalışan insanların can güvenliğini sağlamak her şeyden önce iktidarın sorumluluğunda. Yetkilileri daha fazla kazanmak uğruna çaresizliği istismar ederek işçileri denek olarak kullanan zihniyetten hesap sormaya ve ölümleri durdurmaya çağırıyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu


AĞUSTOS 2008 HAK İHLALLERİ BİLANÇOSU

 

YAŞAM HAKKI

 

Ali Çekin 77 Yaşındaydı, Kanserdi, Tahliye Edilmedi, Siirt Cezaevi'nde Öldü

İHD'nin daha önce sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmesi gerektiğini söylediği Ali Çekin Siirt Cezaevi'nde öldü. Çekin 77 yaşındaydı ve karaciğer kanseriydi. Kanser hastası Erol Zavar da bunca ölüme rağmen hâlâ tahliye edilmedi. (DİHA- 1 Ağustos)

 

Dava Açılmadan Cezaevinde Öldü

İzmir'in Buca ilçesine bağlı Kaynaklar beldesinde düzenlenen operasyonda tutuklanarak cezaevine yerleştirilen 44 yaşındaki Hesap İşleri Müdürü Şükrü E, yüksek tansiyona bağlı olarak geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Şükrü E'nin yakınları yüksek tansiyon hastası olduğunu yetkililere söylediklerini ancak sorgulandığı süre boyunca ilaçlarının verilmediğini iddia etti. (Taraf- 6 Ağustos)

 

'Pislik Beni Bulur' Deyince Canından Oldu

Sokakta yürürken tekme attığı kutudan üzerine bulaşan pisliğe "Bütün pislikler de beni buluyor" diye söylenirken yanından geçen Çevik Kuvvet Amirliği'nde çalışan polisin "pislik" kelimesini üzerine alınması 23 yaşındaki Cem İnci'yi canından etti. Ağır yaralanan Cem İnci'yi, vurduktan sonra ölmesi için yaklaşık yarım saat başında bekleyen polis, 23 yaşındaki gence yardım etmek isteyen vatandaşları vurmakla tehdit etti, kimseyi yanına yaklaştırmadı. (Taraf- 7 Ağustos 08)

 

Polis İhmali Can Aldı

Gebze'de polisin ihmali ölüm getirdi. Komşularıyla kavgalı olan ve yaklaşık bir aydır evinden sokağa tüfeğiyle gelişi güzel ateş eden Cebrail Şentürk, Emek Partisi Gebze İlçe Başkanı Durmuş Çelik'in oğlu Cevdet Çelik'in ölümüne, 3 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Çelik'in ailesi, Şentürk'ü defalarca polise şikayet ettiklerini, yalnızca gözaltına alınıp bırakıldığını belirtirken, Çelik vurulduktan sonra kaldırılacak hastane bulunamadı, son olarak kaldırılan hastanede Çelik yaşamını yitirdi.(Evrensel- 12 Ağustos)

 

Kum Torbası Yerine İşçileri Kullandılar

Gisan Tersanesi'nde test edilen filikaya kum torbaları yerine işçiler zorla bindirildi. Halatın kopması sonucu 4 işçi öldü, 12 işçi yaralandı. Kazada kaynakçı olarak çalışan Ramazan Çetinkaya, Ramazan Uygun, boyacı olarak çalışan ve soyadını öğrenemediğimiz Hasan ve boyacı formeni Emrah Varol yaşamlarını yitirdiler. (Evrensel- 12 Ağustos)

 

Ölümde 'İnfaz' Şüphesi

Hatay'ın Aksaray Mahallesi'nde bulunan Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Amirliği bahçesine 'çantasındaki bombaları yerleştirmeye çalıştığı' iddia edilen bir genç vurularak öldürüldü. Hatay Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 'dur ihtarına uymayan gençle özel harekât şubesinde görevli polisler arasında yaşanan kısa süreli çatışma sonucu üzerinden A.D isimli kimlik çıkan şahsın öldürüldüğü' belirtildi. Hatay'daki yere kaynaklar ile olay sonrası açıklama yayımlayan valiliğin verdiği bilgeler arasındaki farklılıklar akla "infaz şüphesi"ni getirdi. (Birgün- 12 Ağustos)

 

Arkadaşının Kaza Kurşunuyla Ölen Polis Memuru...

23 Ağustos'ta Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde düzenlenen bir eğlencenin, vakit gece yarısını geçtiği için sonlandırılmasını isteyen polis ekipleriyle Kestanelik Mahallesi sakinleri arasında çıkan tartışmada 2 polis memurunun yaralanması üzerine, M.İ. adlı polis memurunun havaya ateş açması sonucu polis memuru Ahmet Sargın (41) yaşamını yitirdi (Radikal- 24 Ağustos)

 

Polis Vazifesi: "Durmayan Öldürülür!"

Bursa ve Sivas'ta dur ihtarına uymayan iki kişi polis kurşunuyla öldü. Önceki gün saat 01.00 sıralarında polis, Sivas'ta 'dur ihtarı'na uymayan bir aracı takibe aldı. Kaçmaya çalışan araca polis ateş açtı ve aracın sürücüsü 41 yaşındaki Turan Özdemir göğsünden vurularak öldürüldü. Bursa'nın Nilüfer ilçesi Özlüce Mahallesi'nde bir apartmanın ikinci katında oturan Cengiz Koç'a ait eve yangın merdiveninden iki kişinin girdiği ihbarını alan güvenlik güçleri, olay yerine gitti. Apartmanın çevresinde güvenlik önlemi alan ekipler, bu sırada iki kişinin koşarak kaçtığını fark etti. Kaçan zanlılardan Gökhan E., polis memuru R.K. tarafından tabancayla bacağından vuruldu, arkadaşı Gökhan A. da yakalandı. 20 dakika sonra olay yerine gelen ambulans tarafından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Gökhan E, öldü. (haksozhaber.net- 27 Ağustos)

 

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

 

Yüksekova'da 3 Faili Meçhul Cinayet

2 Ağustos sabahı Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'ne 10 kilometre uzaklıkta yol kenarında başları kesilmiş 3 kişinin cesedi bulundu. Bulunan cesetlerden ikisinin Sultan Tuna ve Davut Tuna'ya ait olduğu belirtilirken, 3. kişinin kimliği hakkında bilgi edinilemedi (Gündem- 2 Ağustos)

 

Diyarbakır'da Bir Kadın Evinde Ölü Bulundu

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde bir kadın evinin penceresinde ölü bulundu. Olay yerine gelen polislerin yapmış olduğu incelemede, Derya Yazgın'ın darp sonucu öldürüldüğü tespit edildi. (ANF- 3 Ağustos)

 

Hasankeyf Kalesinde Şüpheli Ölüm

Batman'daki Hasankeyf Kalesi'nde bir kadın cesedi bulundu. Üstünde kimlik bulunmayan kadının yüzü düşme esnasında parçalandığı için kimliği henüz teşhis edilemedi. (ANF- 5 Ağustos)

 

Hakkari-Van Karayolunda Bir Erkek Cesedi Bulundu

Hakkari-Van Karayolu'nin Güzeldere bölgesi yakınlarında kimliği belirsiz bir erkek cesedi bulundu. Gencin, tırnakları çekilerek işkence edilmiş ve başına sıkılan tek kurşunla öldürüldüğü belirlendi. (ANF- 5 Ağustos)

 

Öldüreceğiz' Deyip Öldürdüler

Abdullah Ekinci'nin (24) "yasadışı örgüte yardım ve yataklık ettiği" iddiasıyla tutuklu bulunduğu Tekirdağ E Tipi Cezaevi'nden tutukluluğunun 6. haftasında kaldırıldığı İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde 2 Ağustos'ta intihar ettiği ileri sürüldü. Baba Mustafa Ekinci ise, oğlunun kendisine "beni burada öldürecekler, buradan sağ çıkamayacağım" dediğini savundu. Mustafa Ekinci, oğlunun vücudunda morluk ve izlerin bulunduğuna dikkat çekti (yeniozgurpolitika.com- 5 Ağustos)

 

Askerin Şüpheli İntihar Ölümü

Askerde rütbeli bir askere karşı geldiği için hakkında verilen 3 aylık cezasını tamamlamak üzere 20 gün önce Adana Açık Cezaevi'nde konulan Mustafa Leventcanlı'nın (22), banyoda kendisini hortumla asarak intihar ettiği iddia edildi (ANF- 7 Ağustos)

 

Van'da Kuşkulu Asker Ölümü

Van'da askerlik görevini yapan er Murat Taş'ın 'kalp krizi' sonucu yaşamını yitirdiği öne sürüldü. (ANF- 12 Ağustos)

 

Hakkari'de Silahla Taranan Barut Hayatını Kaybetti

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahla taranan Necmettin Barut tedavi gördüğü Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. (ANF- 25 Ağustos)

 

Nusaybin'de Yargısız İnfaz...

28 Ağustos'ta Mardin'in Nusaybin İlçesi Beyazsu piknik alanında aileleriyle görüşen 3 silahsız HPG militanına güvenlik güçlerinin hiçbir uyarıda bulunmadan ateş açması sonucu Nusret Kalkan adlı militanın öldüğü, 2 militanın ise sağ olarak yakalandığı iddia edildi (İHD Mardin- 29 Ağustos)

 

İnfaz Edip Kulağını Kestiler, Üzerinde Sigara Söndürdüler

Derik ilçesi Tepebağ bölgesinde 23 Ağustos günü çıkan çatışmada yaşamını yitirdiği öne sürülen Mehmet Dölek (Latif Gap) ve Mehmet Mustafa Tangüner (Kawa Kalan) adlı gerillaların, sağ yakalandıktan sonra kurşuna dizilerek infaz edildikleri öğrenildi. Tangüner adlı gerillanın vücudunda işkence izleri olduğu ve kulağının kesildiği ortaya çıktı. Kafasından vurulan Tangüner'in vücudunun değişik yerlerinde sigara yanığı ve kesik izleri tespit edildi. (ANF- 29 Ağustos)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

Heyet Cezaevine Alınmadı

İzmir Tire B Tipi Kapalı Hapishanesi girişinde infaz koruma görevlileri tarafından "çırılçıplak soyularak" aramaya tabi tutulan Derya Deste ve babası Mehmet Deste, İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvuruda bulundu. İnfaz koruma görevlilerince insan onurunu zedeleyici şekilde aramaya tabi tutulan Derya Deste'nin başvurusu üzerine, incelemelerde bulunmak amacıyla İzmir Tire B Tipi Kapalı Cezaevi'ne giden İHD Heyeti cezaevine alınmadı. Cezaevi savcısı,  yapılan insanlık dışı aramaların nedeninin 'esrar aramak' olabileceğini söyledi.(Birgün- 5 Ağustos)

 

Polisleri Şikâyete Gidince Dövüldüler

Uşak'ta gürültü yaptıkları iddiasıyla evlerine gelerek kendilerini uyaran polislerden şikâyetçi olmak için gittikleri Emniyet Müdürlüğü'nde dövüldüklerini ileri süren 32 yaşındaki Nurten Peker ve 19 yaşındaki kardeşi Ayten, savcılığa suç duyurusunda bulundu. (Radikal- 6 Ağustos)

 

Güngören'in 'Bombacıları'na Cezaevinde İşkence

Güngören'de meydana gelene patlamanın ardından gerçekleştirilen soruşturma kapsamında tutuklanan 8 kişinin avukatları, müvekillerinin sevk edildikleri Metris Cezaevi'nde jandarma ve gardiyanların işkencesine maruz kaldıklarını iddia ettiler.(ANF – 6 Ağustos)

 

Gözaltında Fenalaşınca Hastaneye Kaldırıldı

Tunceli'nin Malazgirt İlçesi'nde Emniyet Müdürlüğü'ne 6 Ağustos'ta düzenlenen roketatarlı saldırı sonrası güvenlik güçlerinin düzenlediği ev baskınlarında gözaltına alınan 12 kişiye işkence yapıldı iddia edildi. Uğradığı fizikî saldırılar sonucu fenalaşan Demokratik Toplum Partisi (DTP) İlçe Başkanı Nedim Alkan hastaneye kaldırıldı. Hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edilen Alkan, ev baskınında kendilerine hakaret edildiğini ve bacak aralarına ateş edildiğini söyledi. (Gündem- 7 Ağustos)

 

İşkenceye İki Tolerans!

İzmir'de geçen yıl gözaltına alınan İleri Kızılaltun ve Burak Demirci adlı iki üniversite öğrencisinin Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından işkenceden geçirildikleri raporla belgelendi. Ancak bu raporlar, adli kovuşturma için bile yeterli görülmedi ve savcı işkenceciler hakkında takipsizlik verdi. Gözaltına alındığında biri Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, diğeri de Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi öğrencisi olan iki genç, okullarından da atıldı. (Radikal- 10 Ağustos)

 

Hakkari' de 2'si Polis 6 Kişi Yaralandı

Hakkari'de kola almak için markete giden bir polis memuru ile esnaf arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavgada 2'si polis 6 kişi yaralanırken, hafif yaralanan 2 kişi gözaltına alındı. (haksozhaber.net- 13 Ağustos)

 

Polis Karakola Götürdüğü Avukatı Dövdü

Avukat Amaç Kaya, üzerinde kimlik bulunmadığı gerekçesiyle polisler tarafından götürüldüğü karakolda dövüldüğü iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak şikâyetçi oldu.(ANF – 16 Ağustos)

 

Kolu Kırılan İHD Yöneticisinden Polis Hakkında Suç Duyurusu

Adana DTP İl binasına yapılan baskın sırasında, gözlemci olarak İl binasında bulunan İHD Adana Şube Yöneticisi Hüseyin Beyaz, polisler tarafından merdivenden atıldığını belirterek, Adana Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi polisleri hakkında suç duyurusunda bulundu. (ANF- 19 Ağustos)

 

Belediye Başkanı İşçisini Dövdü

Sinop Belediyesinde çalışan işçi, gece görev yaptığı mezbahaya gelen Belediye Başkanı Zeki Yılmazer'in uyuduğu gerekçesiyle kendisini darbettiğini iddia ederek, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.(Haber10- 19 Ağustos)

 

Yaralıya Polis Kurşunu

Manisa'da Metin Yüce adlı yurttaş, geçirdiği trafik kazası sonrasında olay yerine gelen polisler tarafından kurşunlandığını ve yaralı halde kaldırıldığı hastanede doktorların saldırısına maruz kaldığını iddia etti. (Gündem- 20 Ağustos)

 

İşkence Edip Çöp Konteynırına Atılar

19 Ağustos günü Diyarbakır'da üzerinde herhangi bir kimlik bulunmayan ancak her tarafı darp edilmiş 20 yaşlarında olduğu anlaşılan bir genç, Diyarbakır Şehirlerası Otobüs Terminali'nin çöplüğüne atılmış vaziyette bulundu. Görgü tanıkları, konuşmayan ve bitkin görünen gencin polisler tarafından çöp konteynırına atıldığını iddia etti (Gündem- 20 Ağustos)

 

'Dayaktan Kaçtık Sığındığımız Polis Dayak Attı'

İstanbul'da Haziran ayında Tolga Öztürk (25) Hasan Yalın (25) adlı iki kişi, Taksim İmam Adnan Sokak'ta bir bardan müşterileri rahatsız ettikleri gerekçesiyle dışarı çıkarıldı. Öztürk ve Yalın olayı barın yakınında bekleyen polis ekibine anlattı. Polis memurlarından Z.B., "bana barda onları gösterin ama olaya müdahale etmeyin. Onları alacağım" dediğini, kendilerini tartaklayanları polis ekibine gösteren Öztürk ve Yalın'ın burada tekrar bar görevlileriyle tartışmaya girmesi üzerine polis memuru Z.B.'nin "ben size konuşmayın demedim mi lan?" diyerek Yalın ve Öztürk'e vurduğu iddia edildi. Polis memuru, Öztürk ve Yalın'ı polis otosunda da darp etmeye devam etti. Taksim Polis Merkezi'nde de memur Z.B. tarafından dövüldüklerini ileri süren Yalın, "bardan kimse gözaltına alınmadı. Bizi nezarethanede dövmeye devam etti. İkimizin de ağzı burnu kan içindeydi. Kimseden şikâyetçi olmadığımıza dair ifade imzalattı" dedi (Sabah- 25 Ağustos)

 

Van'da "Dur" İhtarı

26 Ağustos sabahı Van'da devriye görevi yapan polis ekipleri Nizamettin Özcan adlı kişinin kullandığı otomobile "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle ateş açılması sonucu, Özcan sırtından vurularak yaralandı (Birgün, 27 Ağustos

 

Bu Ev Baskını mı, Arama mı?

Yüksekova Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekibi tarafından Güngör Mahallesi'nde Hüseyin Çelik'e ait olduğu belirtilen eve düzenlenen baskında polisler ev sakinlerinden Hivzullah Çelik'i gözaltına aldı. Olayla ilgili gazetecilere bilgi veren ev sahibi Hüseyin Çelik, arama esnasında evde olmadığını belirterek ev kapısının balyozla açıldığını söyledi. Çelik: "Ben o esnada evde değildim. Eve girip darmadağın etmişler. Evde misafir de varmış. Evdekileri darp edip okuma yazma bilmeyen kızıma zorla tutanak imzalattırmışlar, yaklaşık 2 ay önce geçirdiği trafik kazası sonucu sakat olan diğer oğlumu darp edip gözaltına aldılar."dedi. (yuksekovahaber.com- 27 Ağustos)

 

Gardiyan Dayağı Öldürdü

Mardin Cezaevi'nde hükümlü bulunan Abdülaziz Ekinci'nin gardiyanların dayağı sonucu yaşamını yitirdiği iddia edildi. Ekinci ailesi gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunurken savcılık kovuşturmaya gerek görmedi.(bianet.org-  27 Ağustos)

 

Sen Misin Polise Arama Emri Soran

Diyarbakır'da Suat Yalçın adlı kişi, işyerine şifreli bir kanalın şifresinin olup olmadığını kontrol etmek için gelen polis memurlarına arama emrini sorduğu için polis memurları tarafından darp edilerek gözaltına alındığını ve götürüldüğü karakolda da işkence gördüğünü savunarak İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvurdu. (Gündem- 27 Ağustos)

 

Kimliği Üzerinde Olmayan Tekstil İççisine Polis Dayağı

Tekstil işçisi Adem Deniz, İstanbul'da 22 Ağustos'ta işten çıkıp eve giderken kontrol yapan polis ekipleri tarafından kimliği soruldu. Polis memurlarına yeşil kart başvurusu için kimliğini ailesine bıraktığını söyleyen Deniz'e polis memurlarının "hayır sen yalan söylüyorsun. Siz pis yağmacılarsınız" dediği ifade edildi. Deniz, polis memuruna hakaret etmemesini söylemesi üzerine polis memurlarının kendisine vurmaya başladığını söyledi. (Evrensel- 28 Ağustos)

 

İzmir'de Tutuklanan 8 Kişiye Asker Dayağı

İzmir'deki patlamayla ilgili oldukları gerekçesiyle tutuklanan 8 kişi cezaevine götürülmek için bindikleri ring aracında askerler tarafından işkence edildikleri belirtildi. Darp edilen tutuklulardan 65 yaşındaki Takiyettin Sürme'nin yürüyemez duruma geldiği kaydedildi. (ANF- 29 Ağustos)

 

CEZAEVLERİ

 

Bu Cezaevi Yönetimi Külyutmaz!

Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi, tutukluların yakınlarına gönderdiği mektuptan kar elde ediyor. 'Girişimci ruh' örneği sergileyen cezaevi yönetimi, insan aklını zorlayan yasaklarına Haziran ayında da devam etti. Astım hastası olduğu için sigara içmeyen tutukluların bulunduğu bir hücreye geçmek isteyen tutuklu, tek kişilik hücreye atıldı. Bir tutukluya gönderilen mektup, "tutukluyu etkileyeceği", bir kitap da "militan bir kişilik yaratacağı" gerekçesiyle sahiplerine verilmedi. (ANF- 6 Ağustos)

 

Polis Hem Dövdü Hem de Gasp Etti

Hakan Yoğungan adlı kişi 4 Ağustos akşamı İstanbul'da Kartal Sahili'nde dört polis memuru tarafından kelepçelenip polis aracı içinde ve dışında darp edildiğini; polislerin boğazını sıkarak kendisini nefessiz bıraktığını; aracın alarm sisteminin polisler tarafından bozulduğunu; kendisini Dragos Ormanlarına götüren polis memurlarının uzun bir süre de orada darp edip, terk ettiğini ileri sürdü. Yoğungan cüzdanında bulunan 50 YTL paranın da polisler tarafından gasp edildiği de iddia etti (atilim.org- 11 Ağustos)

 

Cezaevinde İşkence Gören Kırboğa İHD'ye Kanlı Elbiselerini Gönderdi

Bitlis E Tipi Cezaevi'nde ağır işkencelere maruz kalan 12 yıl hapse mahkum olan tutuklu Ahmet Kırboğa, kendi isteği dışında gönderildiği Erzurum H Tipi Cezaevi'nden, İHD Diyarbakır Şubesi'ne postayla kanlı elbise yolladı. (ANF- 12 Ağustos )

 

Kürtçe TRT'de Serbest, F Tipinde Yasak

Ankara 2 Nolu Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak bulunan Yaşar Aslan adındaki tutuklu, ailesiyle haftalık olağan telefon görüşmesinde Kürtçe konuştuğu sırada telefon bağlantısı cezaevi yetkililerince kesildi. (ANF- 15 Ağustos)

 

48 Tutuklu Ölümcül Hasta

İnsan Hakları Derneği, cezaevlerinde yaşam hakkının görmezden gelindiğini belirterek, ölümcül hastalığı bulunan 48 tutuklunun olduğunu açıkladı. (Taraf- 19 Ağustos)

 

Malatya Devlet Hastanesi'ne Götürülen Tutukluya İşkence

Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki İsmail Tüzün adlı hükümlü, Malatya Devlet Hastanesi Üroloji Bölümü'nde görevli doktora kelepçelerinin çözülmeden tedavi olmayacağını söylediğini belirtti. Bunun üzerine kelepçelerinin çıkarıldığını bildiren Tüzün, şu iddialarda bulundu: "Tedaviden sonra beni tek kişilik bir odaya götürdüler. Sonra 5 asker, 1 uzman çavuş ve 1 subay tarafından işkence gördüm. Beni ayağımdan ve kollarımdan ranzaya kelepçe ile bağlamak istediler. Ben karşı çıkınca, bu sefer hepsi birden üzerime çullandılar. Kafamı duvara vurdular. Boğazımı sıktılar. Nefesim kesilinceye kadar sıktılar. Subay bana 'Senin gibi birçok köpek öldürdük, seni de öldürebiliriz' dedi. Ben tekrar cezaevine döndüğümde bu sefer cezaevi revir doktoru bir rapor tuttu". Tüzün, yaşadığı olaya ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ve cezaevi yönetiminin kendisine disiplin cezası verdiğini belitti (Gündem- 20 Ağustos)

 

Edirne F Tipi Cezaevi'nden Tahliye Olan Tutukludan İtiraflar

Edirne F Tipi Cezaevi'nde yatan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Erkan Yıldırım, son 4 ay içinde 8 kişiye 4 kez hücre cezasının verildiğini ve PKK'li tutukluların kaba dayağa maruz kaldıklarını ifade etti. Cezaevi koşullarına ilişkin yapılan protestoya katıldığı gerekçesiyle Tahsin Uray adlı tutukluya şiddet uygulandığını belirten Yıldırım, Uray'ın dövülerek odasının değiştirildiğini kaydetti. Yıldırım, Uray'ın uğradığı şiddet nedeniyle suç duyurusunda bulunduğunu ancak cezaevi idaresi tarafından Uray'a dava açıldığını belirtti. Yıldırım, Güngören patlamasından sonra Şehabettin Demir adlı tutuklunun, Güngören patlamasını gerçekleştirdiği iddiasıyla tutuklanan Hüseyin Türeli ile fotoğrafı olduğu gerekçesiyle patlamaya karıştığı iddiasıyla polis tarafından cezaevinde sorgulandığını da söyledi. Tutuklulara şiddet uygulandığını belirten Yıldırım, PKK davasından hüküm giyen Murat Güran adlı tutuklunun ise cezaevi müdürü ile cezaevi koşullarına ilişkin görüşmek istediğini ancak Güran'ın yerde sürüklenerek darp edildiğini ve müdürün odasından çıkarıldığını ifade etti (Gündem- 24 Ağustos)

 

Kürtçe Yasağına Tercüme Kılıfı

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Cengiz Atsız, Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) gönderdiği mektupta, cezaevi idaresinin "tercüme" sıkıntısını gerekçe göstererek Kürtçe yayınları yasakladığını bildirdi (Gündem- 24 Ağustos)

 

KÜRT SORUNU

 

Mem Û Zin Sakıncalıymış!

Van F Tipi Cezaevi'nde PKK davasından hükümlü bulunan Ömer Seydaoğlu'na dışardan gönderilen Ehmedê Xanî'nin kaleme aldığı ünlü Kürt destanlarından 'Mem û Zîn' ve Kürt edebiyatında önemli bir şair, masal ve destan yazarı olan Feqiyê Teyran'ı anlatan iki Kürtçe kitap önce dili anlaşılmadığından, sonra da sakıncalı bulunarak verilmedi. Seydaoğlu'nun Van İnfaz Hakimliği'ne yaptığı itiraz da reddedildi. (Evrensel- 09 Ağustos)

 

Kürtçe Şarkıya Tutuklama

Yüksekova'da Kesk-Disk tarafından organize edilen 1 Mayıs etkinliğinde Kürtçe şarkı söyleyerek Abdullah Öcalan'ı ve PKK'yi övdüğü gerekçesiyle bugün gözaltına alınan Fahrettin Kepenek çıkarıldığı Yüksekova Asliye ceza mahkemesince 'Suçu ve suçluyu övmek" gerekçesiyle tutuklanarak Hakkari Kapalı Cezaevine gönderildi. (yuksekovahaber.com- 14 Ağustos)

 

Fındık İşçilerine Ücret Ayrımcılığı

Fındık toplamak için Doğu Karadeniz Bölgesi'ne giden Kürt işçilere mülteci muamelesi yapılıyor. Yerli işçilere günlük 35-40 YTl ücret veren fındık üreticisi, Kürt işçilere de günlük 25 YTL veriyor. Düşük ücretle çalıştırılan Kürt işçileri Ordu Valiliği'nin çadır kurma yasağıyla büyük mağduriyet yaşıyor. Çadır kuramayan ve sağlıksız ortamlarda barınmak zorunda kalan işçiler, hastalandıkları zaman hastanelerde de ayrımcılığa tabi tutuluyor. (ANF- 17 Ağustos)

 

Diyarbakır'da Yasaklar Geri Döndü!

Diyarbakır'da 1990'larda "Sarı - kırmızı - yeşil renkler PKK bayrağını çağrıştırıyor" diyerek trafik ışıklarını bile yasaklamak isteyen zihniyet, yine hortladı. Diyarbakır Valiliği, Berfin ismini 'bölücü' bulduğu için bu ismin bir parka verilmesini yasakladı. Oysa 3 yıl önce izin çıkmıştı.(haksozhaber.net- 19 Ağustos)

 

Türkiye 'Cola Kurd'u Ahlaka Aykırı Buldu

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Cola Kurd'u 'ahlaka aykırı ve bölücü' bularak patent izni vermedi. Üçüncü kez izin için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuran Cola Kurda 'kamu düzenine ve genel ahlaka' ayrı bulunarak izin verilmedi. (ANF- 25 Ağustos)

 

Kürtçe Kasetlere El Konuldu

Hakkâri iline askeri personel götüren bir minibüs, Gürpınar ilçesinde bulunan Zernek Jandarma Asayiş Kontrol Noktası'nda durdurularak arandı ve yapılan kontrollerde minibüste 2 adet teyp kasetine 'PKK'yı övücü sözler içerdiği" gerekçesiyle el konuldu, araç sürücüsünün ifadesi alınarak serbest bırakıldı. (yuksekovahaber.com- 24 Ağustos)

 

Kürtçe İnşaatta da Yasak!

Kürtçenin cezaevlerinde yasaklanmasının ardından sıra inşaat şantiyelerine geldi.
Van, Diyarbakır ve Bitlis gibi illerden İstanbul"a gelen inşaat işçileri, Bahçelievler"de belediyeye ait bir inşaatta çalışan işçiler, Hisar İnşaat Şirketi tarafından Kürtçe konuştukları ve Hayat Televizyonu izledikleri gerekçesiyle işten çıkarıldı.(Evrensel- 28 Ağustos)

 

Kürtçe Konuşmaya 15 Gün Hücre Cezası

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlülere Kürtçe konuştukları için hücre cezaları veriliyor.. Cezaevinde Osman Ağgöz, telefonda ailesi ile Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle 15 gün hücre cezasına çarptırıldığı öğrenildi. (ANF- 29 Ağustos)

 

MAYIN VE PATLAYICILAR

 

Patlayıcıya Bastı, Sol Bacağı Koptu

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Damlarca köyünde araziye bırakılan patlayıcı maddeye basan 13 yaşındaki Hatice Özçelik'in sol ayağı koptu.(Evrensel- 07 Ağustos)

 

Askere Ait Patlayıcı 13 Yaşındaki Çocuğun Hayatına Mal Oldu

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde askerlere ait patlayıcının patlaması sonucu 13 yaşındaki Dilvan Yavuz hayatını kaybetti. (ANF- 9 Ağustos)

 

Şırnak'ta Yaşanan Patlamada İki Kişi Yaralandı

12 Ağustos günü Şırnak'ın Uludere İlçesi'nden Karatepe Köyü'ne giden 73 AC 222 plakalı özel otomobil, yola döşenen mayına çarptı. Yaşanan patlamada Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Kamil İlhan ile kardeşi Selahattin İlhan yaralandı. Yaralılar, helikopterle Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı (Milliyet- 13 Ağustos)

 

İzmir Konak'ta Derin Patlama

21 Ağustos günü sabah saatlerinde, İzmir'in Konak İlçesi Yeşillik Caddesi Evka Durağı yakınlarında park halindeki otomobile yerleştirilen patlayıcının, havalimanında görevli polisleri taşıyan midibüs ile orduevine ait otomobilin geçişi sırasında, uzaktan kumanda ile ateşlenmesi sonucu meydana gelen patlamada 1'i albay 3 asker; 8'i polis ve 5'i sivil olmak üzere toplam 16 kişi yaralandı. Patlama nedeniyle çevredeki binalarda ve araçlarda ağır hasar meydana geldi  (cnnturk.com.tr- 21 Ağustos)

 

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

'Eşinin Fotoğrafını da Getir'

Emniyet Genel Müdürlüğü, eğitim merkezlerine alacağı 8 bin 500 polis adayı için yaptığı duyuruda, "Evliyseniz eşinizin fotoğrafını da yanınızda getirmeniz gerekiyor" ifadesi dikkat çekti. (Vakit- 3 Ağustos )

 

Bodrum Kaymakamı'ndan Faşizm Hareketi

Muğla Bodrum'da camide cübbe ve sarıkla namaz kılmak, Kaymakam'ın talimatı ile yasaklandı. İlçe Kaymakamı Abdullah Kalkan, Merkez Camii'nde namaza gelen birkaç kişinin sakallı ve sarıklı olduğunu görünce, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'e talimat vererek cübbe ve sarıkla camiye gelinmesini uygun görmediğini, bu durumun engellenmesini istedi. (haksozhaber.net- 13 Ağustos)

 

MİLİTARİZM

 

Bodrum Kaymakamı'ndan Faşizm Hareketi

Muğla Bodrum'da camide cübbe ve sarıkla namaz kılmak, Kaymakam'ın talimatı ile yasaklandı. İlçe Kaymakamı Abdullah Kalkan, Merkez Camii'nde namaza gelen birkaç kişinin sakallı ve sarıklı olduğunu görünce, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit'e talimat vererek cübbe ve sarıkla camiye gelinmesini uygun görmediğini, bu durumun engellenmesini istedi. (haksozhaber.net-13 Ağustos)

 

"Devlet İçin Kurşun Sıktım!"

Karagümrük çetesi lideri Nuri Ergin, "Bu devlet bana Mustafa Duyar'ı öldürttü. Biz bu devlet için mermi sıktık. Veli (Küçük) abiye sor." dediği ortaya çıktı. (haksozhaber.net- 13 Ağustos)

 

Beykoz'da Cephanelik: JİTEM Kurucusu Gözaltında!

Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturmanın en önemli ayaklarından birini oluşturan Ümraniye'deki cephane evin bir benzeri Beykoz'da ortaya çıktı. JİTEM'in kurucularından Emekli albay, Arif Doğan Ankara'da gözaltına alındı. Öte yandan Ergenekon iddianamesine giren belgeler mahkemede kayboldu! (haksozhaber.net- 15 Ağustos)

 

Provokatif Cinayetlerde Ergenekon İmzası

Ergenekon iddianamesi suikastlara ışık tuttu. Danıştay saldırısını örgütün yaptığı belgelenirken, Rahip Santoro ve Dink cinayetleri için de ciddi şüphelerin bulunduğu kayıtlara geçti. Savcı, "Ergenekon, kanlı eylemlerini planlamaya devam ediyor." diye uyardı. (haksozhaber.net- 15 Ağustos)

 

Ergenekon'un Vakit'i Susturma Planı

Jandarma istihbarat teşkilatına bağlı Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun Emekli Orgeneral Şener Eruygur döneminde Vakit gazetesine yönelik birtakım faaliyetler planladığı ve bunların bir kısmının da hayata geçirildiği ortaya çıktı. Vakit, söz konusu belgeleri yayınladı. (haksozhaber.net- 18 Ağustos)

 

Lice'de Askerler Köy Yaktı!

Daha önce boşaltılan ve birkaç yıldan beri köylülerin yazın giderek hayvancılık yaptığı Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Hedik Köyü akşam saatlerinde askerler tarafından tarandı. Köylülerin kaldığı çadırların da yakıldığı belirtilirken, köylülerin Lice'de bulunan yakınlarından yardım istediği ancak askerlerin "Çatışma var can güvenliğinizi sağlayamayız" gerekçesiyle köye giriş çıkışları yasakladığı belirtildi. (ANF- 22 Ağustos)

 

Askerler Dersim'de Ormanlık Alanı Ateşe Verdi

Türk ordusuna bağlı birliklerin Dersim kırsalında başlattığı operasyon kapsamında, kobra tipi helikopterlerle ormanlık alanların bombalanması sonucu yangın çıktığı öğrenildi. Giderek büyüyen yangın Ovacık İlçe merkezini kapladı. (ANF- 28 Ağustos)

 

Valizden Ergenekon Belgeleri Çıktı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı Terminali'nde, kimliği belirsiz kişi veya kişilrce içinde 'Çok Gizli' ibareli belgeler ile Ergenekon terör örgütü zanlılarıyla ilgili evrakların bulunduğu iddia edilen bir çanta bulundu. (haksozhaber.net- 29 Ağustos)

 

İşte Ergenekon'un TİT Bağlantısı

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün şoförü olan, aylığını Sedat Peker'den alan E.Caner Yiğit'in bilgisayarında TİT'in Ergenekon terör örgütü içerisindeki rolünü gösteren fotoğraflar bulundu.(haksozhaber.net- 30 Ağustos)

 

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Türküm Doğruyum Davalığım

Yıllardır ilkokullarda her sabah tekrarlanan "Türküm, doğruyum, çalışkanım" andının kaldırılması ya da çağdaşlaştırılması gerektiğini düşünen 42 öğretmen, hapis istemiyle hâkim karşısına çıkıyor. (Taraf- 4 Ağustos)

 

Newroz Konuşmasına Hapis Cezası

DTP Beytüşşebap İlçe Başkanı Yusuf Temel'e 2007 Newroz'unda yaptığı konuşmada "Sayın Öcalan" ifadesini kullandığı için, bir ay hapis cezasını verildi.(Evrensel- 9 Ağustos)

 

'Savaşların İnsan Kaynağını Kurutalım' Deyince TCK 318'e Takıldı...

BirGün Kitap'ın editörlüğünü yürüten Gokhan Gençay, yaptığı bir dosya haber kapsamında yayınlanan bir röportajından ötürü "basın yoluyla halkı askerlikten soğutmak" gerekçesiyle TCK.318'den yargılanmaya başladı. (savaşkarşitlari.org- 12 Ağustos)

 

Acının Dili Kadın Kitabının Yazarına Tutuklama

Peri Yayınları sahibi Ahmet Önal, 23 Ağustos'ta yaptığı yazılı açıklamayla 2002 yılında Peri Yayınları'ndan çıkan Acının Dili Kadın kitabının yazarı Murat Coşkun'un, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nden Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301, 312 ve 216. maddelerinden aldığı 12 ay 15 günlük hapis cezasından dolayı tutuklandığını bildirdi (atilim.org- 23 Ağustos)

 

TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Pasın Açıklamasına Müdahale

DTP ile TUAD 10 Ağustos'ta Abdullah Öcalan üzerindeki baskılara dikkat çekmek için, Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklamasına polis müdahale etti. Panzerlerin ve biber gazının kullanıldığı müdahalede 21 kişi gözaltına alındı. Hatip Yılmaz'ın polis tarafından dövüldüğü ve müdahale sırasında Hasibe Mengikıran adlı kadının da kolunun çıktığı ileri sürüldü. Olaylar sırasında AP foto muhabiri İbrahim Usta'ya bir polis aracı çarptı. Usta'nın yara almadığı kazada polis aracının arka camı kırıldı; Usta'nın polis aracına zarar verdiği gerekçesiyle gözaltına alındığı ileri sürüldü (Taraf- 10 Ağustos)

 

Çevrecilere Valilik Müdahalesi

3 Ağustos'ta Sinop'a nükleer enerji karşıtı eylem için gelen 70'i yabancı 200 kişi bulundukları kamptan çıkartıldı. Sinop Valiliği nükleer karşıtı eylemlerin şehrin imajını ve huzurunu kaçırmaya başladığını gerekçe göstererek, Sarıkım Doğal Hayatı Koruma Alanı'nda gerçekleşen Ekotopya Uluslararası Çevreciler Buluşma Kampı'nı dağıttı, protesto gösterisi yapan çevrecilere polis ekiplerinin müdahale etmesi sonucu ise 32 kişi gözaltına alındı (Vatan- 24 Ağustos)

 

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Kur'an Nesli Web Sitesine Sansür...

Kur'an Nesli web sitesi Atatürk'e hakaret edildiği iddiasıyla sansüre uğradı. www.kurannesli.net adresinden yayınlanan site Kamuoyunda, Kur'an araştırmaları ve insan hakları vb. konulardaki çalışmalarıyla tanınıyor. Site yönetimi, uygulamayı bir basın açıklamasıyla kınadı. (timeturk.com- 1 Ağustos)

 

Sansür 17'nci Günde

Hayat Televizyonu'nun yayını, tam 17 gündür sansürleniyor. Keyfi ve hukuk dışı biçimde yürürlüğe sokulan yayın durdurma kararı, gösterilen tüm tepkilere ve yapılan görüşmelere rağmen geri alınmadı.(Evrensel- 2 Ağustos)

 

Yine İnternet Yasakçılığı

4 Temmuz'da video paylaşım sitesi dailymotion.com adlı internet sitesine erişimin engellendiği öğrenildi. Siteye erişimi engelleyen mahkeme ve gerekçe ise açıklanmadı (bianet.org- 4 Ağustos)

 

Birgün Gazetesine Toplatma

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Hakan Tahmaz'ın PKK örgütü yetkililerinden Murat Karayılan ile Kandil Dağı'nda yaptığı röportajı yayımlayan Birgün gazetesini "PKK örgütü açıklamalarına yer verdiği" gerekçesiyle Terörle Mücadele Yasası'nın 6/2 maddesi uyarınca toplattı.(yuksekovahaber.com- 12 Ağustos)

 

Gündem İnternet Sitesi Yine Engellendi

Bundan önce 4 kez engellenen Gündem gazetesi internet sitesine Türkiye'den erişim bir kez daha engellendi. (ANF- 13 Ağustos )

 

DİHA Adana Muhabiri Gözaltına Alındı

Dicle Haber Ajansı Adana muhabiri İsmail Yıldız ile Azadiya Welat gazetesinin çalışanı Ercan Kutluk, gözaltına alındılar. (ANF- 16 Ağustos )

 

İzmir Atılım Gazetesi Temsilcisi Gözaltında

Atılım Gazetesi İzmir Temsilcisi İsminaz Ergün hakkında açılan "suç ve suçluyu övme" davası nedeniyle gözaltına alındı. (ANF- 18 Ağustos)

 

Yürüyüş Dergisine Toplatma

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Bağımsızlık Demokrasi Sosyalizm İçin Yürüyüş Dergisi'nin 17 Ağustos 2008 tarihli 159. sayısının Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 6/2 ve 7/2. maddelerinde düzen elenen suçları işlediği gerekçesiyle derginin yayınının 1 ay süreyle durdurulması ve toplatılması kararı aldı (halkinsesi.tv- 22 Ağustos)

 

Azadiya Welat Gazetesi Dağıtımcısı Gözaltına Alındı

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde Azadiya Welat Gazetesi'nin dağıtımcısı Ferhat Tekin gözaltına alındı. (ANF- 28 Ağustos)

 

İnternetten İndirilen Şarkıya 10 Ay Hapis

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde esnaflık yapan Mehmet Nuri Sarı, internetten indirdiği bir şarkı nedeniyle "örgüt propagandası yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. (ANF- 30 Ağustos)

 

YARGI VE CEZASIZLIK

 

4 Yıl Önce Ölen Nine Hâlâ Yargılanıyor

Kendini fesheden DEHAP Şanlıurfa İl Örgütü Kadın Kolları'nın 2003 yılında kent merkezinde yaptığı açıklamaya katıldığı ve 'örgüt propagandası' yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan Zini Anyık, 4 yıl önce yaşamını yitirmesine rağmen hâlâ yargılanıyor.(Evrensel- 4 Ağustos)

 

AIDS'li Kan Veren Hemşireye Ödül Gibi Ceza

Şanlıurfa'da 18 aylık bebeğe HIV virüslü kan vererek, hayatını solduran hemşireye ödül gibi ceza verildi. Dikkatsizlik sonucu minik Y.Ç.'nin AIDS olmasına yol açan hemşire Aylin Baydil'e sadece kademe durdurma cezası verildi. (haksozhaber.net- 5 Ağustos)

 

Yalan Kokusuna Savcı Mandalı

Güngören'de 17 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından tutuklanan Hüseyin Türeli'nin yaklaşık 4 yıldır sigortalı çalıştığı işyerinde giriş çıkış kayıtlarının olmasının yanı sıra bomba eğitimi aldığı iddia edilen dönemde İstanbul'da özel bir hastanede tedavi gördüğü ortaya çıktı. Güngören'deki patlamanın ardından 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla tutuklanan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından "Bombacıları yakaladık" diye basına açıklanan Hüseyin Türeli'nin bombalamaktan değil 'örgüt üyesi olmak' iddiasıyla tutuklandığı daha önce avukatları tarafından açıklanmıştı. Hüseyin Türeli'yi tutuklayan mahkeme heyetinin özellikle "Sizi bombadan değil örgüt üyeliğinden tutukluyoruz" dediği iddia edildi.
Hüseyin Türeli'nin tutuklanmasının ardından Hürriyet, Star ve Sabah gazetelerinin "Bomba eğitimi almış", "Yedi günde yedi adres değiştirmiş" gibi haberlerin de doğru olmadığı ortaya çıktı.(Birgün- 5 Ağustos)

 

İdamdan Kurtuldu Bürokrasiden Kurtulamadı

12 Eylül'de PKK davasından idama mahkum edilen Salih Sezgi'nin, mahkeme kararıyla aldığı memnu hakları, bürokrasiye takıldı. Kongrede, DTP Disiplin Kurulu üyeliğine seçilen Sezgi, savcılıktan temiz kağıdı alamadığı için itiraz ettiği görevliden "Mahkeme yanlış karar almış ,sizin haklarınız ancak 2016 yılında verilebilir" yanıtını aldı. (ANF- 5 Ağustos)

 

Gardiyana Değil 3 Çocuğa Dava

Nesin Vakfı"nda Ocak 2007'de tecavüz suçlamasıyla tutuklanan iki çocuğun cezaevinde işkence gördüklerini söyleyip şikâyette bulunmaları üzerine, işkence yapan gardiyanlara değil, cezaevinde kalan sadece 3 tinerci çocuğa dava açıldı.(Birgün- 9 Ağustos)

 

Dayak Yedi Sanık Oldu

Şırnak Beytüşşebap İlçe Emniyet Amirliği'nde görevli üç polis memuruyla aynı anda karşılıklı olarak darptan şikâyetçi olan Doğan Haber Ajansı (DHA) Beytüşşebap muhabiri Emin Bal (24) sanık olarak yargılanıyor. Savcılık, gazetecinin şikâyet ettiği Muharrem Başel, Tamer Kılıç, Namdar Kürşat ve Mahmut Ekim isimli polisler hakkındaki kararını ise bir buçuk yıl sonra "takipsizlik" olarak verdi.(Evrensel- 14 Ağustos)

 

İşkenceciler Cezasız; İşkence Görene 301

İstanbul Hasdal Askeri Savcılığı, askeri cezaevinde işkence ve kötü muameleye kaldığı gerekçesiyle vicdani retçi Mehmet Bal'ın yaptığı şikayette dava açılmasına gerek görmedi. Savcılığa göre "Ne yapacağınızı biliyorsunuz!" sözleri "Yardımcı olun!" anlamına geliyormuş.(haksozhaber.net- 20 Ağustos)

 

Başsavcıyı Şikâyet Başlarına İş Açtı

AK Parti hakkında kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurahman Yalçınkaya'nın ülke ekonomisine milyarlarca Dolarlık zarar verdiği gerekçesiyle bazı vatandaşlar tarafından yargılanması için dilekçe verildi. Dilekçeyi kabul etmeyen Yargıtay Başkanlar Kurulu, Başsavcının yargılanmasını isteyen vatandaşlar hakkında ise 'Başsavcıya hakaret ettikleri' gerekçesiyle dava açtı.(Haber10- 20 Ağustos)

 

118 Gün Sonra 'Pardon' Dediler

İzmit Kapalı Cezaevi'nde yatan arkadaşı Ziya Şehin'i ziyarete giden Bahri Zafer Özdemir, cezaevi girişinde arandı. Arama sırasında Özdemir'in üzerindeki bir poşette kekik ve karbonatın uyuşturucu madde sanılması üzerine Özdemir hakkında işlem yapıldı. Çıkartıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konulan Özdemir'in üzerinde çıkanların kekik ve karbonat olduğunun anlaşılması tam 118 gün sürdü. Kriminal laboratuarlarından gelen rapor sonunda 'Pardon' denilerek Özdemir beraat edildi.(Zaman- 23 Ağustos)

 

Zelâl, Bermal ve Abdurrahman Helikopterden Atıldı

"10 Mayıs 1994 günü 3 PKK gerillası ile cobra helikopterine bindirildim. Öğleden önce 11 sularıydı. Köylüler toprağı temizlemek için otları yakıyordu, her yer alev alevdi. Önce Abdurrahman'ı attılar alevlerin arasına, bize zorla izlettiler. Sonra Zelal ve Bermal'in elbiselerini yırtıp, bedenlerine dokundular. Bu kez önce Bermal'i sonra Zelal'i ittiler..." Bu sözler 1994 yılında gözaltına alınan T.P'ye ait. Tutulduğu okuldan kaçan T.P, yaşadıklarını İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne anlattı. Örgüt anlatılanlar üzerine şikayette bulundu. Ancak aradan geçen 14 yılda hiçbir işlem yapılmadı. (ANF- 26 Ağustos)

 

Hayata Dönüş Davasında Bir Skandal Daha

19 Aralık 2000 günü düzenlenen 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda Bayrampaşa Cezaevi'nde tutukluların ölümünden sorumlu oldukları gerekçesiyle kamu görevlilerinin yargılandığı davanın gerekçeli kararında sanıklardan 602'si unutuldu.(ANF- 29 Ağustos)

 

SORUŞTURMA VE GÖZALTILAR

 

'Sayın Öcalan' Dilekçesine 7 Gözaltı

Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi'nde, Cumhuriyet Savcılığı'na, "Ben de 'Sayın Abdullah Öcalan' diyorum" yazılı dilekçe veren 13 kişiden 7'si savcılık talimatı ile gözaltına alınırken kalan altı kişi hakkında da 'Suç ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak' gerekçesiyle işlem yapılacağı belirtildi.(haber10- 7 Ağustos)

 

Meclis Üyesi Gözaltına Alındı

Batman Belediyesi'nin DTP'li Meclis üyesi Şirin Bağlı, evine mahkeme izni ile baskın düzenleyen Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından  "Terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık etmek" suçundan gözaltına alındı.(haber10- 11 Ağustos)

 

7 Kişi Gözaltına Alındı

Açıklamalarında ve eylemlerinde, Abdullah Öcalan'ı övücü sözler kullandıkları ve terör örgütü propagandası yaptıkları ileri sürülen ve aralarında DTP İzmir İl Başkanı ile İki ilçe başkanının da bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.(haber10- 12 Ağustos)

 

Adana'da 39 Gözaltı

Adana'da İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekiplerin düzenlediği operasyonda, aralarında DTP'li Yakapınar Belde Belediye Başkanvekili Burhan Aras'ın da bulunduğu biri kadın, 39 kişi PKK'nın, ilk silahlı eyleminin yıldönümü olan 15 Ağustos'ta ses getirici eylemler düzenleyecekleri gerekçesiyle gözaltına alındı. (Hürriyet- 14 Ağustos)

 

40 Kişi Gözaltına Alındı

DTP üye 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Jandarma ve polis tarafından gerçekleştirilen ortak operasyonda aralarında Misis Belediye Başkanı Burhan Aras, Küçük Dikili Belediye Başkanı Leyla Güven, DTP İl Başkanı Zeki Karataş, Seyhan İlçe Başkanı Mehmet Nardan, Yüreğir İlçe Başkanı Durmaz Özmen ve diğer partili yöneticilerin bulunduğu 40 kişinin gözaltında olduğu belirtildi. DTP'li yetkililer, güvenlik güçlerinin belediye ve il binasında arama yaptığını ve gözaltıların devam ettiğini bildirdi. (Birgün- 15 Ağustos)

 

Adana'da 26 Gözaltı

Adana'da PKK'nin ilk silahlı eylemi yaptığı 15 Ağustos'un yıldönümü gerekçe gösterilerek yapılan operasyon kapsamında dün 26 kişi daha ev, iş yerlerinden ve sokakta gözaltına alındı.

(Evrensel- 15 Ağustos)

 

Tamur'a 10 Ay Hapis Cezası

Yüksekova'da 09 Eylül 2005 tarihinde çıkan çatışma sonucu hayatını kaybeden PKK'lı Ayhan Seven'in cenaze törenindeki gelişmeleri Roj TV'ye aktaran dönemin DTP İlçe Başkanı Şahabettin Tamur hakkında, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından 10 ay hapis cezası verildi. (yuksekovahaber.com-19 Ağustos)

 

İzmir'de Ev Baskınlarında 4 Kişi Gözaltına Alındı

İzmir'in Konak İlçesi'ne bağlı Kadifekale Semti'ndeki Çimentepe Mahallesi'nde Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen ev baskınında Takyeddin Sürme, Ahmet Sürme, Cüneyt Sürme ve Recep Sürme adlı 4 kişi gözaltına alındı. (ANF- 23 Ağustos)

 

Batman'da Slogan Attıkları İleri Sürülen 5 Kişi Gözaltına Alındı

Batman'ın Gercüş Belediyesi tarafından düzenlenen yaz eğlencesi programında slogan attıkları iddia edilen 5 kişi gözaltına alındı. (ANF- 26 Ağustos)

 

Sanatçı Brader Gözaltına Alındı

Hollanda'dan İstanbul'a gelen Kürt sanatçı Brader Musiki Atatürk havalanında uçaktan iner inmez gözaltına alındı. (ANF- 28 Ağustos)

 

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Mustazaf-Der'e Bomba Atıldı

Adana'nın Seyhan ilçesindeki Mustazaf-Der'in bayan okuma salonuna dün geç saatlerde ses bombası atıldı. Can kaybının olmadığı patlama, mahallede paniğe neden oldu. (İLKHA- 3 Ağustos)

 

DTP Elazığ İl Örgütüne Saldırı

Elazığ'da defnedilen Uzman Çavuş Gökhan Kuvat'ın cenaze töreninin ardından bir grup, taş ve cam şişelerle DTP il örgütüne saldırdı. (ANF- 12 Ağustos)

 

Ak Parti Binasına Bombalı Saldırı!

Hakkari'nin Yüksekova İlçesinde, AK Parti ilçe teşkilatının bulunduğu binanın merdivenlerine konulan bomba, saat 22.10 sıralarında patladı. Patlamanın şiddetiyle binada hasar meydana gelirken yakınındaki diğer işyerlerinin de camları kırıldı. Olay sırasında biri çocuk olmak üzere 3 kişi yaralandı. Yaralılar, Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. (haksozhaber.net- 15 Ağustos)

 

İŞ GÜVENLİĞİ

 

Tersaneler Ölüm Çarkı

Tuzla'da faaliyetleri sürdüren Gemsan Tersanesi'ne bağlı Atlas isimli taşeron firmada bakımcı olarak çalışan 45 yaşındaki İbrahim Çelik önceki gün kompresör dairesinde meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybetti (Birgün- 2 Ağustos)

 

Taşeron İşçiler Ödenmeyen Ücretlerini İstiyor

Konya Çumra Şeker Fabrikası'nda faaliyet gösteren taşeron firmada çalışan işçiler yaklaşık iki aydır ücretlerinin ödenmediğini söylediler. İşçiler ücretlerinin ödenmesi için söz verildiği gün fabrikaya gittiklerinde ise güvenlik görevlileri tarafından tehdit edildiklerini söylediler. (Evrensel- 2 Ağustos)

 

Beş Günde 1 Ölü, 2 Yaralı

Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nde elektrik arızasını gidermeye giden TEDAŞ görevlisi İsmail Yaşkeçeli, elektrik çarpması sonucu yaşamını kaybetti. Beş gün önce de Mersin'in Tarsus ilçesinde yüksek gerilim hatlarının geçtiği direkte bakım çalışması yapan özel bir şirkete ait işçiler, TEDAŞ'ın belirttiği saatten önce elektrik vermesi sonucu akıma kapılmıştı. İşçilerden Hasan Karataş ağır yaralanırken 27 yaşındaki Kenan Tok ölmüştü. Osmaniye'nin Yeni Mahalle Atatürk Caddesi'nde bulunan 21 No'lu trafo patladı. Elektrik arızasına giden TEDAŞ çalışanı 26 yaşındaki İsmail Yaşkeçeli elektrik çarpması sonucu hastanelik oldu. (Birgün- 2 Ağustos)

 

Sendikalı Olarak Geri Dönene Kadar...

Desa Deri'nin Sefaköy'deki fabrikasında çalışırken Deri-İş'e üye olduğu için işten atılan Emine Arslan'ın tek kişilik direnişi devam ediyor. Daha iyi koşullarda çalışmak için Deri-İş Sendikası'na üye olduğunu aktaran Arslan, patronun sendikaya üye olduğunu duyduktan sonra işten atıldığını söyledi.(Evrensel- 4 Ağustos)

 

Seç-Beğen-Al; Ya Demir Çubukla Dayak, Ya Ölüm!

Son sekiz ayda Tuzla'daki iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçi sayısı 15'i bulurken, Tuzla'dan sonra yeni ölüm haberleri iki gün arayla peş peşe Pendik İlçesi'nden geldi. 4 Ağustos'ta Pendik İstanbul Tersanesi'nde kadrolu işçi olarak çalışan Yusuf Aksungur, tersanede çıkan yangına müdahale ederken elbiselerinin tutuşması sonucu ağır yaralandı. Üzücü haber 5 Ağustos'ta ailesine bildirildi; Aksungur hastanede yaşamını yitirmişti. Aksungur'un cenazesinin kaldırıldığı gün ise Pendik Limanı'ndan ikinci ölüm haberi geldi. Mürettebatı olduğu UND gemisinden yük indiren işçi Yaşar Recep Rumen önceki gün iş cinayetinin aramızdan aldığı son isim oldu.(Birgün- 8 Ağustos)

 

ATV'den Sendikalı Çalışanlara Baskı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürmekte olan Atv'de, son bir haftadır sendikalı çalışanlara, istifa etmeleri konusunda ağır baskı uygulandığı belirtiliyor.  Toplusözleşme görüşmelerini ATV adına yürüten Hakan Karadere ile Şefik Çalık, sendika yetkilileri ile masada pazarlığı sürdürürken, bir yandan da ATV binası içinde sendikalı çalışanları "sendikadan istifa etmezlerse işten atmakla" tehdit ettikleri ifade ediliyor.(Birgün- 9 Ağustos)

 

Kobay Olmayı Reddeden İşçi İşten Çıkarılıyormuş!

Tuzla'daki GİSAN Tersanesi'nde 3 işçinin hayatını kaybettiği 12 işçinin de yaralandığı kazayla ilgili tersaneler, filika testinde kum yerine işçileri kobay olarak kullanmakla suçlanırken işçiler de filikaya binmeyenlerin işten çıkarıldığını ifade ettiler. Tersane işçisi M.Y., "Bu tür testlerde insanlar kullanılıyor. Binmek istemeyenler başka bahanelerle işten çıkarılıyor. Bu şekilde iki arkadaşım işten çıkarıldı" şeklinde konuştu. (haksozhaber.net- 13 Ağustos)

 

Yurtta İş Kazaları Durmak Bilmiyor

Kocaeli"nin Dilovası ilçesinde, bir fabrikada meydana gelen iş kazasında bir işçi hayatını kaybetti. Zeytinburnu'nda, bir iş merkezinin dış kısmındaki camlarda tadilat yaparken asansör ile düşen 2 işçiden biri öldü, diğeri ağır yaralandı. Öte yandan, taşeron bir firmada çalıştıkları belirtilen işçiler Erkan Tuncer (27) ile Sabahattin Yurteri, Merter"deki Meridyen İş Merkezi'nin camlarında tadilat yapmak için aynı binanın dış bölümündeki asansör ile 5. kat seviyesine çıktılar. İşçilerin tadilat çalışması sırasında, iş merkezine ait olduğu belirtilen ve cam temizliği ile tadilat gibi işlerde kullanılan asansör, henüz belirlenemeyen nedenle düştü. Düşme sonucu yaralanan iki işçiden Tuncer, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Yurteri"nin ise sağlık durumunun ağır olduğu öğrenildi.(Birgün-15 Ağustos)

 

Bingöl'de İki İşçi Kaçırıldı

Bingöl'ün Genç ilçesi Servi Beldesi'nde iki işçi silahlı bir grup tarafından kaçırıldı. Alınan bilgilere göre, Genç ilçesi Servi Beldesi'nde yol inşaatı işinde çalışan Mahmut Bürkek ve Ahmet Özateş adlı iki işçi, Cuma günü akşam saatlerinde silahlı bir grup tarafından kaçırıldı. (ANF- 24 Ağustos)

 

HASTA HAKLARI

 

Ergenekon'a Var Siirt'e Neden Yok?

Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde karaciğer kanseri teşhisi konulmasına rağmen tahliye edilmeyen 77 yaşındaki Ali Çekin yaşamını yitirirken, aynı gerekçe ile cezaevinde bulunan 72 yaşındaki eşi Hediye Çekin'in de sağlık sorunları bulunuyor. Ergenekon operasyonunda yakalanan ve 11 ay tutuklu kalan Ayşe Asuman Özdemir, siroz olduğu için tahliye edilirken, Hediye Çekin'in ise hala cezaevinde olması çifte standart mı sorusunu gündeme getiriyor. (Evrensel- 2 Ağustos)

 

Bir Haftada 27 Bebek Ölümü Normal mi?

Türkiye'nin büyük doğumevlerinden olan Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçtiğimiz hafta içinde 27 bebeğin enfeksiyon nedeniyle öldüğü bildirildi. Doğum salonu bir süredir tadilatta olan hastanede, ciddi bir yoğunluk yaşanıyordu. Bir yatakta birden fazla hastanın yatırıldığı, bir kuveze 2-3 bebeğin bir arada konulduğu iddia edilen doğumhanede, ameliyathane dahil tüm servislerde hastane enfeksiyonu hızla yayılıyor. (Evrensel- 4 Ağustos)

 

Doktor: Set Yok Müdahale Edemem

Trabzon'un Yomra ilçesinde eline fındık ayıklamada kullanılan patoz makinesine kaptıran ve başparmağı kopan kişi, kaldırıldığı hastanenin acil servisi kapalı olduğu için bir başka hastaneye sevk edildi. Burada da cerrahi set bulunamadığı için yaklaşık 5 saat beklemek zorunda kalan kişinin kopan parmağı yerine dikilemedi. Farabi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Haluk Uluutku da, acil serviste bulunamayan ''hastaya müdahale setinin'' yoğunluktan kaynaklanan bir durum nedeniyle o anda bulunamadığını söyledi.(AA- 19 Ağustos)

 

Ameliyatta Makas Unutuldu

Konya'da, 3 yıl önce karaciğerinde kist olduğu için SSK Hastanesi'nde ameliyat olan 39 yaşındaki Gülten Yaşar'ın karnında ameliyat makası unutulduğu ortaya çıktı. 10 gün önce makasın bir parçasının makattan çıkması sonucu olay ortaya çıkarken, aile sorumlular hakkında avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunacağını söyledi.(Hürriyet- 19 Ağustos)

 

Devlet Hastanesinde Skandal

Denizli Devlet Hastanesi'nde yan yana yatan, isimleri aynı, soyadları benzer hastalardan birisine, idrar yolu ameliyatı yerine rahim ameliyatı yapıldı. İdrar yollarından ameliyat olacak E.Ç. (39) ile rahmi alınacak E.Ç. (36) birbirine karıştırıldı. Olay hastanın savcılığa suç duyurusunda bulunmasıyla ortaya çıktı.(Zaman- 28 Ağustos)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler