Aralık 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Aralık 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak topluma ve çağa tanıklığımız sürüyor. Her ay periyodik olarak hazırladığımız aylık hak ihlalleri değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak topluma ve çağa tanıklığımız sürüyor. Her ay periyodik olarak hazırladığımız aylık hak ihlalleri değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

2007'nin Son Ayında İhlallerde Artış

Uzun bir aradan sonra Şemdinli davası ülke gündemindeki yerine tekrar oturdu. Başından itibaren birçok hukuksuzluğun sergilendiği dava askeri mahkemeye taşınınca ilk duruşmada çeteciler tahliye edildi. Şemdinli halkının canı pahasına suçüstü yakaladığı ve devlete teslim ettiği sanıklardan Astsubay Ali Kaya için dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı -şimdiki Genelkurmay Başkanı- Yaşar Büyükanıt "iyi çocuktur" diyerek davaya müdahale etmişti. Müdahale süreci, iddianameyi hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten men edilmesi, sanıkları cezalandıran mahkeme üyelerinin apar topar görev yerlerinin değiştirilmesi ve davanın askeri mahkemeye gönderilmesine kadar devam etmişti. Sonuç olarak askeri mahkemenin göstermelik yargılamasında "iyi çocuklar" bu kararla yarım bıraktıkları "görevlerine"(!) geri döndüler.

Türkiye bir "jandarma devletine" doğru gidiyor. Gece yarısı bildirileriyle hizaya sokulan siyaset, bu bildirilerle şekillenen medya ile bürokratik oligarşi el birliği ile inanç ve ibadet özgürlüğünde ülkede tek parti dönemi havası estiriyor. Bunun yakıcı örneklerinden biri Mehmet Emin Mescidi' baskınında yaşandı. Jandarma, İstanbul Habipler'deki Mehmet Emin Mescidi'ne baskın düzenleyerek, yatsı namazı sonrası sohbet dinleyen 110 kişilik cemaati jandarma karakoluna götürerek Atatürk hakkında ne düşündükleri sorgulamasına tabi tuttu.

Ak Parti iktidarının bölge milletvekillerinin de desteğiyle meclisten geçirdiği tezkereyi alan TSK ilk iş olarak Kandil'in köylerine bomba yağdırdı. Ortadoğu halklarının düşmanı olan emperyalist ABD ile işbirliği içinde gerçekleştirilen bombardımanda, birçok sivil yaşamını yitirdi. Askeri vesayetin ülke üzerindeki konumunu daha da pekiştiren operasyon ile sınırın Türkiye tarafındaki istikrasızlığın Irak'a taşınması anlamına geliyor. Yıllardır Kürt sorununu çözmek bir yana daha da derinleştiren inkâr ve imha yönteminin tekrar öne çıkarılması bu konuda "devlet politikası"nın sürdüğünü gösteriyor.  

Meclise girdiğinden beri resmi ezberleri tekrarlamaları istenen ve muhalif kesimlere dönük militarist baskıdan uzun zamandır nasiplenen DTP de bu kez hedef Nureddin Demirtaş oldu. Uzunca bir süre sahte çürük raporu aldığı gerekçesiyle hakkında açık bir medya kampanyası adeta gıyaben mahkûm edilen ve tutuklanması için zemin hazırlan Demirtaş ülkeye adım atar atmaz apar topar tutuklandı.

Polisin sebep olduğu kuşkulu bir ölüm de Ankara"da yaşandı. Dede Efendi Sokak'ta bir eve yapılan operasyonda Kevser Mızrak isimli bir kadın öldürüldü. Emniyet öldürdükten sonra "canlı bomba" dedi; ama evde sol dergi ve gazete dışında bir şey bulunmaması kuşkulara sebep oldu.

Ayrıca Kürtleri hedef alan ırkçı ve şovenist saldırılar bu ay da hız kesmedi. Muhalif siyasi parti temsilcileri ve muhalif basın yoğun hak ihlallerine muhatap oldu. Cezaevlerinde keyfi uygulamalara ve işkence vakalarına rastlandı. Yine düşünce ve ifade özgürlüğü ihlalleri bu ayın dikkat çeken ihlal konuları arasında yer aldı.

 

Şemdinli'de "İyi Çocuklar" Görevlerine İade Edildi!

Şemdinli davası Aralık ayında ülke gündemine tekrar oturdu. Bölgede meydana gelen olaylara ışık tutan ve Kürt sorununun çözümü noktasında adeta kırmızı bir çizgi haline gelen davada askeri mahkeme sanıkların tahliyesine karar verdi.

Bilindiği üzere, Kasım 2005'te Şemdinli"de Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi bombalanmış, patlamada Mehmet Zahir Korkmaz adlı bir kişi hayatını kaybetmiş, iki kişi de yaralanmıştı. Bombayı attığı öne sürülen bir kişinin sığındığı otomobil halk tarafından durdurulmuş ve içindeki üç kişi (PKK itirafçısı Veysel Ateş ile astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz) polise teslim edilmişti. Olaylarla ilgili olarak zamanın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt sanıklardan Ali Kaya için "iyi çocuktur" açıklamasında bulunmuş ve davanın açık tarafı olmuştu.  Başbakan Erdoğan"ın "sonuna kadar takipçisi olacağız" söyleminden cesaret alan Van Cumhuriyet Başsavcılığı bir tahkikat yapmış, akabinde uzunca bir iddianame ile Van Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açmıştı. İddianamenin mahkemeye verilmesinden hemen sonra kamuoyu konuyu tartışmaya başlamış, iddianamede yer alan Genelkurmay başkanı ile ilgili olarak değerlendirmeler toplumda yankı bulmuştu. İddianamenin ana fikri, Şemdinli'de gerçekleşen olayın bir adi vakıa değil bilakis bölgede zaman içinde oluşan hukuk-dışı örgütlü oluşumlarla alakalı olduğu, hukuki olarak da meselenin bu çerçevede ele alınması gerektiği şeklindeydi. İddianame Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulduktan sonra, savcı Ferhat Sarıkaya iddianame nedeniyle meslekten çıkartılmıştı. Ardından Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanıklar hakkında verdiği 39 yıl ceza kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmakla kalmamış, ayrıca bu mahkeme üyelerinin görev yerleri hızlıca değiştirilmişti. Yeni mahkeme heyeti ise sanıkların askeri mahkemede yargılanmaları gerektiğine hükmetmişti. Ve nihayet beklenen oldu ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 14 Aralık 2007'de başlayan davanın daha ilk duruşmasında sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

Kamu vicdanını sızlatan ve toplumda büyük rahatsızlığa yola açan bu olay Türkiye'de yaşanan ilk olay değil. Benzeri vakalar daha önce de yaşanmıştı. Ancak kamuoyu bu kez sorunun üzerine gidileceği ve Şemdinli olayı ile birlikte bu ve benzeri çeteleşmelerin artık bu dönemde tasfiye edileceği şeklinde bir umut içinde idi. Ancak siyaset, yargı ve medya bu sınavda sınıfta kaldılar. Devletin yürüttüğü hiçbir illegal işleyiş açığa çıkarılıp cezalandırılmadığı gibi bu olayda da aynısı yaşandı. Çeteleri cesaretlendiren bu "cezasızlık" durumu toplumun adalet duygusunun iyiden iyiye zedelenmesine neden oldu.

 

Demirtaş Vakası: Medya Yargıladı Mahkeme Tutukladı

Hakkında sahte çürük raporu almak iddiasıyla daha mahkemeye çıkarılmadan kamuoyunda mahkum edilen DTP lideri Nurettin Demirtaş kendi rızasıyla geldiği mahkemede apar topar tutuklandı. Kaçma ihtimali olmadığını, linç kampanyası sırasında bulunduğu yurtdışından ülkeye giriş yaparak ispatladığı ve delilleri karartma durumu olmadığı halde, bir parti liderinin alelacele tutuklanarak cezaevine gönderilmesi; hukuk devleti iddiasıyla bağdaşmamakta.  Hortumcuların, tecavüzcülerin ve kitabevlerini bombalayıp sivilleri öldürenlerin serbest dolaştığı bir hukuk sisteminde, Demirtaş'ın tutuklanması; hukuk sisteminin ne kadar siyasallaştığının ve ne kadar çürüdüğünün de bir kanıtı.

Diğer yandan İnsanların inançları dikkate alınmaksızın askerilik yapmaya zorlanmaları insan haklarına aykırı bir tutumdur. Artık zorunlu askerlik tabusunun kırılması ve "vicdanî red"din "askerlikten soğutma suçu"nu işleme korkusu olmadan ciddi ciddi tartışılması ve bir hak olarak tanınması gerekmektedir.

 

Askerlerden Camiye Baskın

İstanbul Habipler'deki Mehmet Emin Mescidi'ni gece vakti basan jandarma, yatsı namazı sonrasında bir araya gelerek sohbet dinleyen 110 kişilik grubu 20 kilometre uzaktaki jandarma karakoluna götürdü. Terörist muamelesine maruz kalan Müslüman cemaat, otobüslere doldurularak silahlı askerlerin gözetiminde götürüldükleri karakolda sabah saatlerine kadar sorgulanıp sonrasında tümü sabaha karşı serbest bırakıldı.

Mescidleri suç mahalli, cemaati de potansiyel suçlu konumunda algılayan zihniyetin inanç düşmanlığı giderek sınır tanımaz bir hal alıyor. Dindar toplumu sürekli baskı altında tutan egemenler ülkeyi giderek bir cezaevine çeviriyor. Bu baskılarla inançlı insanların yıldırılmak istendiği açık. Jandarmanın botlarla mescitleri basması ve cemaate "terörist" muamelesi yapması kabul edilemez. Ayrıca insan hakları kuruluşlarının dindar insanlara yönelen bu ve benzeri olaylarda sessiz kalması ise ayrıca ele alınması gereken bir vahamettir.

 

Basından İhlal Haberlerinin Ayrıntıları:

 

YAŞAM HAKKI

 

Ankara'da Kanlı Operasyon   

Ankara'nın Kurtuluş Semti'nde bir eve düzenlenen operasyonda, bir kişi hayatını kaybederken, ikisi polis üç kişi de ağır yaralandı. Ölen kadının 'canlı bomba' olduğuna ilişkin açıklamalara rağmen evden hiç bomba çıkmadı. İnsan Hakları Günü'nde meydana gelen olayın ardından gözler tekrar son dönemdeki yargısız infazlardaki rolleri nedeniyle polislere döndü. (Birgün – 10 Aralık 07)

 

Polisin Vurduğu "Gerçek" Dosyasında Kuşkulu Sorular

Avukatları, polisin vurmasıyla felç olan Ferhat Gerçek'le ilgili soruşturmadaki kuşkulu noktalara dikkat çekiyor: Tişört kayıp, olay yeri incelemesi yapılmamış, şüpheliler mağdur, tanıklar şüpheli... (Bianet  - 10 Aralı 07)

 

Lice'de patlayıcıya basan genç yaşamını yitirdi

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nin Yönlüce Köyü'nün Gurmik Mezrası'nda patlayıcıya basan bir genç hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden gencin ismi öğrenilemedi. Yönlüce Köyü'nün 90'lı yıllarda boşaltılan bir köy olduğu öğrenildi. (DİHA – 10 Aralık 07)

 

Kızılay'ın Verdiği Kanla AIDS Olan Anne 11 Yıl Sonunda Öldü

Kızılay'ın sağladığı, Devlet Hastanesi'nin verdiği kan nedeniyle AIDS hastası olan Müzeyyen Işıkgöz'ün 11 yıllık hüzünlü mücadelesi dün sona erdi. 30 yaşında doğum yaparken verilen kanla HIV alan Işıkgöz dün Siverek Devlet Hastanesi'nde öldü. Işıkgöz, 41 yaşındaydı. (Radikal – 12 Aralık 07)

 

Dışkı Yedirilen Kamil Müştak Yaşamını Yitirdi

Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne bağlı Yeşilyurt Köyü'nde 1989 yılının 14 Ocak'ı 15 Ocak'a bağlayan gece saat 02.00 sıralarında köydeki iki sıpa ve bir eşeğin karartıları nedeniyle Cizre Jandarma Tabur Komutanı Binbaşı Cafer Tayyar Çağlayan yönetiminde düzenlenen operasyonda Kamil Müştak ve köylülere dışkı yedirilmişti. Köy muhtarının da aralarında bulunduğu köylüler, işkenceye maruz kalmıştı. Türkiye'nin AİHM'de ilk mahkûmiyeti olarak bilinen ve büyük yankı uyandıran olayın gündemleşmesinin ardından İçişleri Bakanlığı yapan Abdulkadir Aksu, yaşananları 'Olacak o kadar' sözleriyle değerlendirmişti. Olayı yaşayanlardan Kamil Müştak'ın pankreas kanseri hastalığına yakalanıp yaşamını yitirmesinin ardından, olay bir kez daha gündeme geldi. (mizan.de – 14 Aralık 07)

 

Operasyonda Siviller Öldürüldü

TSK ikinci defa sınırı geçerek Kandil'deki PKK kamplarına hava harekâtı düzenledi. 50 kadar savaş uçağının katıldığı bombardımanda, 10 köyün vurulduğu, bir kadının yaşamını yitirdiği, 6 kişinin de yaralandığı bildirildi. (Evrensel – 17 Aralık 07)

 

İNANÇ VE BAŞÖRTÜ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Jandarma Cami Bastı

İstanbul Habipler'deki Mehmet Emin Mescidi'ni önceki gece basan jandarma, yatsı namazı sonrasında bir araya gelerek sohbet dinleyen 110 kişilik cemaat grubunu silahlı askerler eşliğinde 20 kilometre uzaktaki jandarma karakoluna götürdü. (Vakit – 04 Aralık 07)

 

Rahibi Kaçıran Çeteden Korucubaşı Çıktı

Süryani Mor Yakup Manastırı rahibi Edip Savcı'yı kaçırıp, 300 bin avro fidye istedikten sonra serbest bırakan yedi zanlının lideri korucubaşı çıktı. (Radikal – 05 Aralık 07)

 

Engelli Üye Başörtülü Olunca Engelliler Kongresi'ne Alınmadı

Başörtüsü yasağında zulüm bitmiyor, yasakçılar sınır tanımıyor. 'Özürlüler '07 Kongresi'nde Tüketiciler Birliği Engelli Tüketici Hakları Komitesi Üyesi Gülsim Horan, 'başörtülü' olduğu için kongreye alınmadı. (Milli Gazete – 09 Aralık 07)

 

Çelik'ten Türbana Soruşturma

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatında dereceye giren Elif Büşra Doğan'ın sahneye türbanıyla çıkmasına soruşturma başlattı. (Radikal – 13 Aralık 07)

 

Siirt Eğitim Fakültesi'ne Türban-Peruk Değişimi Kulübesi

İdare ve polisin baskısına karşı çıkan 38 öğrenci ceza aldı. Siirt Üniversitesi'nde idare ve polisin psikolojik baskısına karşı çıkan 38 öğrenciye uzaklaştırma, kınama ve uyarma cezası verildi. Fakülte girişine türban-peruk değişimi kulübesi kuruldu. (Bianet – 14 Aralık 07)

 

Medya'nın 'Şefkat' Yalanı

Şefkat Koleji'nde başı açık öğrenci yok şeklinde haber yapan ve okulu yasadışı faaliyet göstermekle suçlayan Vatan Gazetesi'nin yalan ve senaryo ürünü haber yaptığı ortaya çıktı. Okulun yöneticilerinden olan İsmail Müftüoğlu, okulu gazetecilere gezdirerek haberin yalanlarla dolu olduğunu dile getirdi. (Milli Gazete – 18 Aralık 07)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

Siirt Emniyeti'nde Ebu Garib İşkencesi

Siirt'te geçtiğimiz ay gözaltına alınan ve evlerinde 2 gün karakol kurulan Abdurrahim Aslan'a gözaltında tutulduğu Siirt Emniyet Müdürlüğü'nde işkence yapıldığı belirlendi. Testisleri sıkılarak işkence yapılan Aslan'ın ayrıca teslislerine ve penisine ip bağlanıp oda içerisinde dolaştırılarak, ifade vermeye zorlandığı belirtildi. İşkenceyi belgeleyen Adli Tıp Kurumu, "Bilaterol teslislerde şişlik, skrotumda kızarıklık mevcut" şeklinde rapor düzenledi. (Birgün – 07 Aralık 07)

 

Komutan tokadıyla kulak zarı patladı

Askerliğini Pirinçlik 52'nci Bakım Merkez Komutanlığı'nda sürdüren Zafer Dursun, tezkeresine 4 gün kala korkunç bir olay yaşadı. İçtima öncesi eli cebinde olduğu için komutanı Astsubay Selçuk Göçer tarafından kulağı tokatlanan Zafer Dursun'un, kulak zarı patladı. (haksozhaber – 14 Aralık 07)

 

Avukata Polis Dayağı

Ankara Çankaya Merkez Polis Karakolu'nda adeta meydan dayağı yiyen Avukat Haluk Kutlu, darp raporu aldı. Kutlu, polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak. (Evrensel – 16 Aralık 07)

 

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Prof. Dr. Atilla Yayla İçin 5 Yıla Kadar Hapis Talebi 

Atatürk'e hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 3 yıla kadar hapis talebiyle dava açılan Prof. Dr. Atilla Yayla için, savcı '5 yıla kadar hapis cezası verilmesini' talep etti. İzmir 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savcı, Yayla'nın 'Her yerde bu adamın neden heykelleri ve fotoğrafları var diye sormayacaklar mı?' sözü sebebiyle cezalandırılmasını istedi. (Zaman – 11 Aralık 07)

 

'Baskılar Bizi Yıldıramaz' Diyen 31 Otobüs Şoförü Gözaltına Alındı

Antep'te 5 aydır işsiz kaldıkları için Büyükşehir Belediyesi'ni protesto etmek isteyen otobüs şoförlerinden 31'i gözaltına alındı. (ANF- 07 Aralık 07)

 

Ateşkes Çağrılarına 10'ar Ay Hapis Cezası

Batman'da düzenledikleri basın açıklamasıyla PKK'ya ateşkes çağrısı yapan, İHD Batman Şube Başkanı Saadet Becerikli ve Genel-İş Batman Şube Başkanı Halis Yakut, 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı. (ANF – 13 Aralık 07)

 

İÜ'de İnsan Hakları Etkinliği Yasak

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi Halkbilimleri Kulübü tarafından 'İnsan Haklarıyla İnsandır' sloganıyla düzenlenen 'İnsan Hakları Haftası' etkinlikleri yasaklandı. Etkinliğin katılımcıları arasında Radikal Haber Koordinatörü Ertuğrul Mavioğlu ve gazeteci Hüsnü Mahalli ile sivil toplum örgütü temsilcileri yer alıyordu. (Radikal – 13 Aralık 07)

 

Sınır Ötesi Operasyon Karşıtı Açıklamaya Irkçı Saldırı

Sınır ötesi operasyona karşı İzmir'de basın açıklaması yapmak isteyen Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) üyeleri, ülkücülerin saldırısına uğradı. 'Şehitler ölmez vatan bölünmüz' sloganları ile basın açıklaması yapan gurubun üzerine yürüyen ve tartaklamaya çalışan ülkücüleri çevrede bulunan vatandaşlar engelledi. (DİHA – 18 Aralık 07)

 

Roj TV'ye Telefonla Bağlanan Genç Kız Tutuklandı

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde oturan 27 yaşındaki Hidayet Dehşet, evinden telefonla Roj TV'deki kadın programına bağlanıp görüşlerini dile getirdiği için tutuklandı. (kurdishinfo – 19 Aralık 07)

 

Siirt'te Basın Açıklamasına Müdahale: 3 Gözaltı

Siirt'te sınır ötesi operasyona tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yapan kadınlardan 3 kişi gözaltına alındı. (ANF – 29 Aralık 07)

 

Selim Sadak'a 'Sayın Öcalan' Dediği İçin 1 Yıl Hapis Cezası

DEP eski Milletvekili Selim Sadak, yaptığı bir konuşmada PKK Lideri Abdullah Öcalan'a 'Sayın Öcalan' dediği gerekçesiyle bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. (ANF – 31 Aralık 07)

 

SİVİL TOPLUM VE SİYASİ PARTİLERE YÖNELİK BASKILAR

 

Vekile Polis Engeli

DTP'nin Çağlayan Meydanı'nda düzenlemeyi planladığı mitinge ilişkin Beyoğlu'nda bildiri dağıtmak isteyen ve aralarında DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de bulunduğu gruba, polis izin vermedi.  (Haber 7 – 03 Aralık 07)

 

54 Belediye Başkanına Öcalan Davası

Abdullah Öcalan'ın müebbet cezasını çektiği İmralı'da zehirlendiği iddiasıyla ilgili basın açıklaması yapan DTP'li 54 belediye başkanı hakkında dava açıldı. Başkanların ikişer yıl hapsi isteniyor. (Radikal – 12 Aralık 07)

 

DTP Genel Başkanı tutuklandı

Sahte çürük raporu alarak askerlikten kaçtığı iddiasıyla gözaltına alınan DTP lideri Nurettin Demirtaş tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi. (haksozhaber – 18 Aralık 07)

 

Kürt-Der Yöneticilerine Mahkûmiyet

Diyarbakır Kürd Derneği'nin (KURD-KOM), 3 Nisan 2005'te gerçekleştirdiği "Kürdistan Mehabad Cumhuriyeti Konferansı" hakkında Diyarbakır'da açılan dava mahkûmiyet kararları ile sonuçlandı. 1 Şubat 2006 tarihinde başlayan mahkeme 24 Aralık 2007 de sonuçlandı. Buna göre:  İbrahim Güçlü, Halis Nezan ve Hüseyin Aykol 1 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Mahkeme, Şeyhmus Aykol cezasını erteledi, fakat hakkında 3 yıl denetim kararı verdi. (HAKPAR – 25 Aralık 07)

İzmir'de Parti Binasına Taşlı Saldırı

DTP İzmir İl binası, taşlı saldırıya uğradı. Kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan saldırıda maddi hasar meydana geldi. (DİHA – 25 Aralık 07)

 

BASIN VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Mersin'de DİHA Muhabiri Tartaklanarak Gözaltına Alındı

Polis tarafından durdurulan DİHA Mersin muhabiri Ferhat Arslan gözaltına alınmak istendi. Polislerle tartışan Arslan tekmelenerek zorla polis aracına bindirildi. Çarşı Polis Karakolu'na götürülen Ferhat Arslan'ın "Polise aktif direnme" gerekçesiyle savcılığa çıkarılacağı bildirildi. (ANF – 02 Aralık 07)

 

Haftaya Bakış Gazetesi'nin Yayını Durduruldu

İstanbul 11 Ağır Ceza Mahkemesi, 'örgüt propagandası yaptığı' iddiasıyla Haftaya Bakış Gazetesi'nin yayınını 1 ay süreyle durdurdu. Son bir yıl içinde 7 gazete hakkında 17 kapatma kararı alınarak bir basın özgürlüğüne karşı bir rekora imza atıldı. (ANF- 08 Aralık 07)

 

RTÜK, "Kıbrıs'ta İşgal" Sözünü Aktaran NTV'yi Uyardı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kıbrıs Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku-Marcoullis'in Türkiye'yi "Kuzey Kıbrıs'ta işgalci olarak niteleyen ve ülkenin tehditkâr, uluslar arası anlaşmalara uymayan bir devlet niteliği sergilediğine" ilişkin sözlerini aktaran NTV'yi uyardı. (bianet – 10 Aralık 07)

 

Muhalif basın susturulmaya çalışılıyor

Güney Dergisi Yayın Yönetmeni Mehmet Bakır, 18.12.2007 tarihinde Tekirdağ Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Mehmet Bakır, Temmuz 2002'de, "silahsız terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla gözaltına alınıp işkenceli sorgulardan geçirilmişti. Dava 2006 Aralık ayı sonuna kadar sürmüş, 30 aylık hapis cezası almış, buna ek olarak kendisine 1.666 YTL para cezası, yurtdışı yasağı, kamu haklarından men cezaları verilmişti. (haksozhaber  - 24 Aralık 07)

 

Yürüyüş Dergisi'ne 1 Ay Kapatma Cezası

Son dönemde gerçekleştirilen hukuksuzluklardan biri de Yürüyüş Dergisi'ne 1 ay kapatma cezası verilmesi ve 135. sayısına dağıtım ve satış yasağı getirilmesidir. (haksozhaber – 24 Aralık 07)

 

Roj Tv'ye Konuşan Diha Muhabiri Hakkında Soruşturma

Diyarbakır Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Hikmet Erden, Roj TV haber bültenlerine telefonla katılıp bilgi verdiği gerekçesiyle Diyarbakır Savcılığı tarafından hakkında soruşturma açıldı. (DİHA – 27 Aralık 07) 

 

Gündem Gazetesi Çalışanı Erdal Güler Gözaltına Alındı

Gündem Gazetesi çalışanı Erdal Güler, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındı. Dün akşam evinin önünde gözaltına alınan Güler, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Güler'in gözaltına alınma gerekçesi ise öğrenilemedi. (ANF – 30 Aralık 07)

 

DİLE YÖNELİK YASAKLAR

 

"W" Hapsi

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kilis İl Başkanı Kıyasettin Aslan, iki yerel gazete için kaleme aldığı yazılarda "Newroz" ve "Kawa" kelimelerinde "w" harflerini kullandığı için 1353 Sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanuna muhalefet ettiği gerekçesiyle davalık oldu. (bianet – 03 Aralık 07)

 

Belediye Başkanına Kürtçe Afiş Soruşturması 

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Belediye Başkanı Cihan Sincar hakkında, 'ilçeye Kürtçe afiş asılmasına göz yumduğu ve afişlerin toplatılması için çalışma yapmadığı' gerekçesiyle soruşturma açılacak.  Danıştay 1. Dairesi, Sincar hakkında, İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesine ilişkin kararına yapılan itirazı reddetti. Daire, dosyayı Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. (AA – 12 Aralık 07)   

 

Baydemir'e Kürtçe Davetiye Bastırdığı İçin Dava Açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında, bu yıl belediyenin düzenlediği kültür-sanat festivali için Kürtçe davetiye bastırdığı için 6 ay hapis istemiyle dava açıldı. (ANF – 27 Aralık 07)

 

GÖZALTI VE SORUŞTURMALAR

 

Öcalan'ın Eski Avukatlarına 'Örgüt Üyeliği' Davası   

Abdullah Öcalan'ın avukatlarından İrfan Dündar ve Mahmut Şakar hakkında, "yasa dışı örgüt üyesi olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. (Birgün – 04 Aralık 07)

 

Tarladaki İşaretler Davalık   

Mehmet Nesih Adak ve oğlu Recep Adak isimli iki köylü tarlalarına kultivatörle örgüt propagandasına yönelik figürler çizdikleri iddiasıyla Diyarbakır 5'nci Ağır Ceza Mahkemesinde TMY'ye muhalefetten yargılanmalarına dün başlandı. (Birgün – 05 Aralık 07)

 

Sen misin Sığınmacının Halini Soran!

Evleri polis olduklarını söyleyen sekiz kişi tarafından basılarak darp edilen ve ardından da gözaltına alınan iki Afrikalı göçmene yardım etmek isteyen gazeteci Mehmet Demir ile Fransız asıllı Türk vatandaşı Dominic Can Revest de gözaltına alındı. (Radikal – 15 Aralık 07)

 

MİLİTARİST BASKILAR

 

Ağılda OHAL İlan Ettiler!

Bingöl'ün Solhan ilçesinde jandarma nın, köy muhtarları ve imamlar aracılığıyla hayvan sahiplerine gönderdiği talimatta ilginç taleplerde bulunduğu iddia edildi. Talimatta, hayvan sayısının jandarmaya bildirilmesi, ağıl ve çiftlik kapıları açıldığında ikaz verecek şekilde alarm sistemi, zil veya çan takılması, çoban ve köylülerde cep telefonu bulundurulması, ağıl ya da çiftlik sahiplerinin koruma derneklerini kurabilecek şekilde teşkilatlanma çalışmalarına başlaması istendiği belirtiliyor. (Evrensel – 14 Aralık 07)

 

Şemdinli'de Askeri Yetkililer Duruşma Ertesi İlçe Turu Attı   

Şemdinli Davası sanıklarının önceki gün salıverilmelerinin ardından dün ilçenin askeri yetkilileri iki askeri panzer eşliğinde ilçede tur attı. Şemdinli halkı bunu "zafer turu" olarak değerlendirirken, hukukçular ve yerel yöneticiler provokatif etkisi olabilecek bir eylem tanımlaması yaptılar. (Birgün – 15 Aralık 07)

 

CEZASIZLIK

 

İşkenceye dava açılamıyor   

Hühümet "işkenceye sıfır tolerans" açıklamaları yapadursun, karakolda dövüldüklerini iddia eden Arap Akburu ve arkadaşları savcılığa yaptıkları başvuru sonuçsuz kaldı. Akburu kardeşler olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyor. (Birgün – 09 Aralık 07)

 

Şemdinli: Askeri Yargı, Askerin Emrinde!

Yargının siyasallaşması bile değil bu, adeta "yargının askerileşmesi"... Şemdinli bombacıları ve Büyükanıt'ın iyi çocukları davanın nakledildiği askeri mahkeme tarafından tahliye ettirildi. Hakkâri Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne düzenlenen saldırı ve ardından gelişen olaylarla ilgili Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başlayan davanın ilk duruşmasında 2'si astsubay, 1'i PKK itirafçısı 3 sanık serbest bırakıldı. (haksozhaber – 14 Aralık 07)

CEZAEVLERİ

 

Cezaevi Dolunca 'Nöbetleşe' Uyku Başladı!

İzmir'in Ödemiş ilçesinde bunan M tipi kapalı ve açık cezaevi tıklım tıklım dolunca yer yatakları açıldı, 'nöbetleşe uyku' uygulaması başladı. 300 kişi kapasiteli cezaevinde, 475'i kapalı 75'i açık bölüm olmak üzere 550 hükümlü ve tutuklu bulunurken, koğuşlarda yatak sıkıntısı nedeniyle tutuklu ve hükümlüler yerlere yatak ve battaniyeler sererek yatıyor. (Evrensel – 10 Aralık 07)

 

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları İzleme Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler