Bir Kınama da Diyarbakır Özgür-Der’den

Bir Kınama da Diyarbakır Özgür-Der’den

Mustazaf-Der’i kapatma kararı Özgür-Der Diyarbakır Şubesi tarafından da kınandı. Diyarbakır’dan yapılan açıklamada yargının, ciddiyetsiz bir şekilde önyargılardan beslenerek bu kararı verdiği belirtildi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nin ardından Özgür-Der Diyarbakır Şubesi de Mustazaf-Der'in kapatılmasını kınadı. Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Av. Serdar Bülent Yılmaz, kararın hukuka aykırı olduğunu ifade etti ve yargı mensuplarının delillerle değil de önyargıları ve niyet okumalarıyla bu kararı aldıklarını vurguladı. Mustazaf-Der yöneticilerine geçmiş olsun dileklerini ileten Yılmaz, dayatılan bu hukuksuzluğun asla kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nden yapılan açıklama:

Mustazaf-Der'in Kapatılması Açık Bir Zulümdür; Kınıyoruz!

21 Nisan 2010

Genel Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mustazaflar İle Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der) hakkında Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından açılan kapatma davası sonucu Mustazaf-Der'in feshedilmesi kararı verilmiştir.

2008 yılında Konya Mustazaf-Der şubesine yapılan baskın sonucu çeşitli iddialar ve suçlamalarla gözaltına alınan sanıklar hakkında Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava sonucu sanıkların serbest kalmasına rağmen, savcının istemi ve ısrarı sonucu Adana'da devam eden dava sonuçlanmadan Diyarbakır Asliye Hukuk Mahkemesi'nde de Genel Merkez hakkında bir kapatma davası açılması kararı verilmiştir. Hem davanamede hem de karar metninde davalı derneğin isminin yanlış yazılması ve söz konusu derneğin yapmış olduğu faaliyetlerin hukuki bir dayanaktan yoksun biçimde suç unsuru olarak değerlendirilmesi başlı başına bir skandaldır ve bu durum yargının ciddiyetsiz biçimde, önyargılardan beslenerek bu kapatma kararını verdiğinin açık bir ispatıdır.

Bununla birlikte Adana'da görülen davanın neticesinin beklenmesi ve çıkacak karara göre bir karar verilmesi hukuken daha uygun olacakken; davanın neticesini beklemeden, emniyetin sunduğu fezlekeye göre ve isnat edilen iddiaların ispatına yönelik bir araştırmaya ihtiyaç duyulmadan Mustazaf-Der hakkında verilen kapatma kararı hukuka aykırı bir karardır ve asla kabul edilemez.

Kapatmaya gerekçe kılınan iddialardan merkeze alınanı, derneğin "sadece" Hizbullah tutukluları ve ailelerine yardım ettiği iddiasıdır. Oysa dernek yöneticileri bahsi geçen iddiaları yalanlayan delilleri ve yardım edilen kişiler listesini mahkemeye sunmalarına rağmen bu deliller göz ardı edilip, değerlendirilmeye alınmamıştır. Bununla birlikte Dernekler Müdürlüğünün yaptığı denetimler de iddiaların aksini ortaya koymaktadır. Velev ki tüm yardımlar siyasi mahkûmlara ve yakınlarına yapılmış olsun, yapılan bu eylemin suç olacağını gösteren herhangi bir yasal hükmün mevcudiyeti de söz konusu değildir.

Dernekte, legal olan İnzar Dergisi'nin bulundurulması ve satılması da kapatılmaya gerekçe olarak gösterilmiştir. Yayınlanması suç olmayan bir derginin dernek bünyesinde satılması ve bulundurulmasının suç olacağı kanaatinin oluşması, yargı mensuplarının delillerle değil de önyargıları ve niyet okumalarıyla bu kararı aldıklarının açık bir özetidir.

Ayrıca davanamede yer alan iddiaların birçoğu yürürlükteki yasalara göre suç teşkil etmemekle birlikte, bahsi geçen iddiaların araştırılmasına bile ihtiyaç duyulmadan, deliller toplanmadan, soruşturmanın ayrıntılı biçimde yürütülmesi sağlanmadan oldubittiye getirilerek derneğin kapatılması yönünde karar alınması düşündürücüdür. Son dönemlerde, İslami kaygılarla faaliyet gösteren yapılara yönelik kolluk güçlerinin düzenlemiş oldukları baskınların artarak devam etmesiyle birlikte, birçok Müslümanın haksız biçimde gözaltına alınıp, birçoğunun tutuklanmasıyla işletilen sürecin oluşturduğu hukuksuzluk ortamında, Mustazaf-Der'in hukuka aykırı biçimde alınan bir kararla kapatılması, baskıların devam edeceği anlamına gelmektedir.

Faaliyetlerini belirledikleri dernek tüzüğüne bağlı kalarak gerçekleştiren ve dernekler müdürlüğü tarafından yapılan periyodik denetlemelerde herhangi bir suç unsuruna rastlanmayan Mustazaf-Der'in kolluk ve savcıların gayretkeşliği ve hukuki olmayan çabaları sonucu kapatılması asla kabul edilemez. Bizler bu vesileyle, Mustazaf-Der yöneticilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve dayatılan bu hukuksuzluğun asla kabul edilemeyeceğinin bir kez daha altını çiziyoruz.

ÖZGÜR-DER DİYARBAKIR ŞUBESİ

 


Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

Önceki ve Sonraki Haberler