Canan Saldık’ı da Asker Kurşunu Mu Öldürdü?

Canan Saldık’ı da Asker Kurşunu Mu Öldürdü?

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Van’da 16 yaşındaki Canan Saldık adlı kız çocuğun ailesi ile birlikte piknik yaparken askeri kışladan geldiği iddia edilen kurşunla öldürülmesini kınadı.

Basın açıklamasının tam metni:

Canan Saldık'ı da Asker Kurşunu Mu Öldürdü?

23 Temmuz 10

Daha önce yine askeri kışlalardan yapılan havan atışı ve meydana gelen patlama sonucu katledilen Ceylan Önkol'un ve Oğuzhan Akyürek'in katil yâda katilleri ile ilgili kamuoyuna henüz doyurucu açıklama yapılmamışken, ikinci bir Ceylan ve Oğuzcan vakası da Van'da meydana geldi.  Van merkeze bağlı Kurubaş köyüne pikniğe giden 16 yaşındaki Canan Saldık adlı kız çocuğu, Hacıbekir Kışlası'nın yanındaki piknik alanında bulunduğu sırada nereden geldiği belirlenemeyen kurşunun başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı ve hastanede hayatını kaybetti.

Küçük kızın ölüm şekli, olayın görgü tanıklarının anlatımları, otopsi sonucu ve kurşunun geldiği iddia edilen yer dikkate alındığında, olayın,  piknikte bulunduğu sırada Hacıbekir Kışlası'ndan gelen kurşunun Canan Saldık'ın kafasına isabet etmesiyle meydana geldiği anlaşılmaktadır.

Olayın görgü tanıkları ve köylüler, Hacıbekir Kışlası'nın atış poligonunda askerlerin sabah ve akşamüzeri atış talimi yaptıklarını, Canan'ı öldüren kurşunun da atış talimi sırasında Hacıbekir Kışlası'ndan geldiğini iddia etmişlerdir.

"Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı"nda ise Canan'ın ölümüne beynine isabet eden TSK'ya ait G-3 silahından çıkan 3.2 cm uzunluğundaki mermi çekirdeğinin neden olduğu belirtilmektedir.

Köylülerin Canan'a isabet eden kurşunun yanı sıra bir başka kurşunun da olay yerinin yaklaşık 500 metre uzağında bulunan Nejdet Orkin isimli bir köylünün camına isabet ettiğini ve kurşunun evin içine düştüğünü belirtmesi ise küçük kızın ölümü özerindeki kuşkuları arttıran başka bir neden olmuştur. 

Basında yer alan bu iddialar ve otopsi tutanağının ciddiyetle üzerinde durulması gerektiğine inanmaktayız. Zira görgü tanıklarının anlatımları ve otopsi sonucu küçük Canan'ın ölümüne neden olan merminin askeri kışladan geldiği şüphesini güçlendirmektedir.

Şehir merkezlerine, insanların yaşadığı yerleşim yerlerine, çocukların bulunduğu alanlara kurulan askeri kışlaların masum insanlar ve hatta çocuklar için büyük tehlike oluşturduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Olayın kasıt mı kaza mı olduğu belli değildir? Geçen yıl Tapantepe Karakolundan yapılan havan atışı sonucu feci şekilde katledilen Ceylan Önkol ve geçen ay Van'ın Özalp İlçesi'nde Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası'nın hemen yanında meydana gelen patlamada arkasında birçok soru işaretiyle hayatını kaybeden Oğuzhan Akyürek'in faillerinin bulunmaması ve hak ettikleri cezalarla cezalandırılmamaları bu türden olaylara davetiye çıkarmaktadır.

Patlamanın oluş şekli nasıl olursa olsun bu olay bir cinayettir. Masum çocukların yaşam hakkına saldırıdır. Patlama mahalli dikkate alındığında bu cinayete yol açan kurşunun TSK'ye ait olduğu yönünde kuvvetli şüpheler vardır.

Çocukların yaşam hakkına saldırı niteliğinde olan bu olayı kınıyor, faillerin ve sorumluların derhal bulunup cezalandırılmasını talep ediyoruz. TSK eliyle işlenen bu gibi cinayetlerin hesabı sorulmalı ve hükümet yetkilileri bu konuyla ve önceki ölümlerle ilgili kamuoyunu doyurucu, aydınlatıcı bilgiler vermelidirler.

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler