Çocuklardan TRT’ye ziyaret...

Çocuklardan TRT’ye ziyaret...

Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü’nün etkinlikleri bu haftasonu da devam etti. Etkinlikler kapsamında Cumartesi günü TRT ziyaret edilirken, Pazar günü ise tarihi yerler gezildi.

Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü miniklerinin haftasonu etkinliği TRT ziyareti ile başladı.  TRT yayın şefi Aytaç Akhan'ı makamında ziyaret eden minikler, Akhan'la bir süre sohbet ettiler. Çocuklara TRT stüdyosunu gezdiren Akman,  televizyonun amaçlarını anlatarak, canlı ve banttan yayın hakkında bilgi verdi. Kendilerine televizyonun amaçları hakkında sorulan soruları da cevaplandıran miniklerin heyecanı görülmeye değerdi.

Daha sonra reji odasında; kamera kontrol kumandası, resim seçici gibi yayın araçları hakkında bilgi alan minikler, program stüdyosunu da gezdiler. Stüdyoda gerçekleşen programlar hakkında bilgilendirilen çocuklar, başka bir gün canlı yayınlanan bir programa izleyici olarak katılmak istediklerini belirttiler.

Çocuklar, kendileriyle ilgilendiği için Akhan'a teşekkür ederek TRT binasından ayrıldılar.

Haftasonunun ikinci günü ise Ulu Camii, Cahit Sıtkı Tarancı Müze-Evi ve Ziya Gökalp Müze-Evine gezi düzenlendi.

Gezinin ilk durağı Ulu Camii oldu. Camide cemaatle namaz kılan minikler, Rablerine Rablerinin evinde kulluk etmenin huzurunu doya doya yaşadılar.

Ulu Caminin ardından Cahit Sıtkı Tarancı Müze-Evini gezen minikler, evde, şairin eşyaları ile Diyarbakır yöresinin etnografik nitelikli eserlerini gördüler.

Son olarak Ziya Gökalp Müze-Evini gezen çocuklar, burada da haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölüm halinde iki katlı olan evi gezdiler. Evle ilgili bilgi aldılar.  

Haftasonunu dolu dolu geçiren minikler, gezilerin ardından evlerine bırakıldılar.

Islah-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler