Diyarbakır İslami STK'lar: Belediyenin "Şeyh Said Bulvarı" kararını destekliyoruz

Diyarbakır İslami STK'lar: Belediyenin "Şeyh Said Bulvarı" kararını destekliyoruz

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yeni çevre yoluna "Şeyh Said Bulvarı" ismini verme kararını desteklediklerini açıkladılar.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak olan 12 kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki yolun yapım çalışmalarının devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda yapımı devam eden çevre yoluna, ‘Şeyh Sait Bulvarı' olarak ismi verildi.

Bu karar laik-Kemalist çevreler başta olmak üzere Türkiye'deki tüm İslam düşmanlarını rahatsız ederken Diyarbakır halkı ise Şeyh Said'in anısını yaşatma adına alınan kararı destekliyor. Bu bağlamda "Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları" da yayımladıkları basın açıklaması ile kararın arkasında olduklarını dile getirdiler.


Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Belediyenin Şeyh Said Bulvarı Kararını Destekliyoruz

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak olan çevre yolunun ‘Şeyh Sait Bulvarı’ olarak isimlendirileceği belirtilmiştir. Öncelikle başta Diyarbakır halkı olmak üzere, bölge haklarını ve bu ülkede yaşayan tüm Müslümanları memnun eden bu olumlu gelişme için Büyükşehir Belediyesi yetkililerini tebrik ediyoruz. Diyarbakır’ın kadim kimliğine yakışır böylesi projeleri hayata geçiren kim olursa olsun sonuna kadar destekçisi olacağımızı bu vesileyle bir kez daha hatırlatıyoruz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin paylaşımında çevre yoluna "Şeyh Sait Bulvarı" ismini verdiğini açıklamasının adından ırkçı ve Kemalist çevrelerde bir linç kampanyası başlatıldı. Merhum Şeyh Said Efendi ve onunla birlikte mücadele eden dava arkadaşlarına yönelik çok çirkin hakaretlerde bulunan bu ırkçı kesimler belediyenin mezkûr olumlu girişiminin iptal edilmesi için adeta bir kampanya başlattılar. Bu ırkçı zevat İslam adına ortaya konan her şeye düşman olduğu gibi tarihimize, kimliğimize ve tüm değerlerimize düşmanca saldırmaya devam ediyor. O nedenle Şeyh Said Efendi'den ve mücadelesinden rahatsız olmalarına şaşırmıyoruz. Onların konumlandığı zeminin İslam düşmanlığı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Ümmet şuuru ve İslam kardeşliğinden nasipsizler Şehid Şeyh Said Efendi’ye, Süleyman bin Halid’e, İyâz bin Ganem’e düşman olsa da biz her zaman aziz şehitlerimizi, ashab-ı kiramı ve mücahid öncülerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Onların yolunu sürdürdüğümüzü, davalarını bayraklaştırmak için azmettiğimizi ve onlarla gurur duyup gıpta ettiğimizi bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz.

Belediye’nin bu cesur ve takdire şayan faaliyetlerini devam ettirmesini, ırkçılara aldırış etmeden Diyarbakır’ın İslami kimliği ile müsemma olmuş yeni projeler yapmasını diliyoruz. Diyarbakır halkı kendi asli değerlerine yönelik böyle değerli çalışmalara sonuna kadar destek verip her zaman sahip çıkmıştır. Kim bu halka gönülden hizmet edip sahip olduğu değerlere hürmet ederse, muhakkak ki halkın gönlünde hak ettiği yeri alacaktır.

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları

Önceki ve Sonraki Haberler