Diyarbakır Özgür Çocuk Yıl Sonu Etkinliği

Diyarbakır Özgür Çocuk Yıl Sonu Etkinliği

Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü yaptığı yılsonu etkinliği ile sezonunu kapattı. Diyarbakır'da 5 yıldır faaliyetlerine devam eden Özgür Çocuk Kulübü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda yaptığı yılsonu etkinliği ile 2008-2009 sezonunu kapattı.

Programın sunuculuğunu yapan Yusuf Bilal Kara ile İlknur Malay, programı Kürtçe ve Türkçe selamlama ile başlattı. Ardından Dilşad Melikoğlu Duha suresini, İbrahim Ayzit de anlamını okudu. Daha sonra Özgür Çocuk Kulübü Komisyon Başkanı Leyla Akelma kulübün amaçlarını, hedeflerini ve kulüpteki faaliyetleri anlatan kısa konuşma yaptı. Konuşmasında kulüp çalışmasında sahih bilgilerle donanmış, dürüst, tutarlı, sorumluluk sahibi şahsiyetler inşa etmeyi amaçladıklarını ifade eden Akelma, çalışmalarda veli desteğine değinerek esas eğitmenler olan ailelerle bir dayanışma içerisinde çalışma yaptıklarını ifade etti.

Akelma'nın konuşmasından sonra konuklara, Özgür Çocuk kulübünün 5 yıl boyunca yaptığı çalışmalar ve etkinliklerden kesitlerle hazırlanan sinevizyon gösterimi sunuldu. İlgiyle izlenen sinevizyon gösterimi sonrası program şiir dinletisi ile devam etti. İbrahim Daş, Yusuf Güzel, İbrahim Aslan, Hasan Kandemir, Zilan Kurt'tan oluşan grup ayetlerden hazırlanan "Ayetler" şiirini okurken, "Kulilk" adlı Kürtçe şiiri Büşra Zilan, Civan Yokuş, Ayşe Eren ve Zelal Öge okudu. Son olarak da "Iraklı Çocuk" şiiri Hasan Bars ve Rozerin Arslan tarafından okundu.

Şiir dinletisinin ardından Furkan Tekdemir, Cafer Gizli, Muhammed Arslan, Bünyamin Balı ve Süheyb Şimşek Grup Yürüyüş'ün "Meydanlar" parçasının playback gösterisini sundular. Daha sonra Merve Yokuş, İlknur Gizli, Fatma Çelik ve Ayşe Polat, kapitalist sistemin dünyayı nasıl sömürdüğünü ve çocukları buna nasıl alet ettiklerini gözler önüne seren "Barbie" adlı tiyatro oyununu sergilediler.

Ardından Dilşad Melikoğlu'nun solo olarak seslendirdiği Mavi Emzikli Bebek ile başlayan müzik dinletisine tüm sınıfların müzik gruplarının okudukları "Yüce Kitabım", "I Thank You Wery Much O Allah", "İntifada", "Naat" (Tu Evina Hezar Salan) adlı parçalarla devam edildi.

Müzik dinletisin ardından İbrahim Ayzit, Helin Kara ve Rıdvan Özer tarafından sergilediği ve Filistinli çocukların dramını anlatan "Diwar" adlı Kürtçe oyun büyük bir ilgiyle izlendi. Daha sonra Özgür Çocuk Kulübü folklor ekibi yöresel kıyafetleri ile "Esmer" ve "Delilo" oyunlarını izleyicilere sundu. Ardından çocuklar ezberledikleri bazı hadis ve ayetleri izleyicilerle paylaştı.

Programın sonunda 2. sınıf öğrencilerinin yaptığı dua izleyenleri derinden etkiledi.

Programın sonunda ise bütün öğrenciler üzerlerinde resimleri basılı olan tişörtlerini giyerek sahneye çıktılar. Kulüp öğretmenlerinden Şadiye Aslan tüm öğrencileri tek tek sahneye çağırarak öğrencilere başarı belgelerini dağıttı. Ardından Özgür-Der Diyarbakır şube başkanı Serdar B. Yılmaz ise mezun öğrencilere hediyelerini verdi.

Kulüpte yer alan tüm çocuklara etkinlikte yer görev verilmesi aileler tarafından takdirle karşılandı. Büyük bir coşkuyla programı izleyenler çıkışta kulüp sorumlularına memnuniyetlerini ve takdirlerini ifade ederken, Çocuk Kulübü öğrencilerinin yaptıkları resim ve elişlerinin satışa sunulduğu kermesten alışveriş yaparak desteklerini sundular.

Zeynep Toğrul - Islah Haber

Önceki ve Sonraki Haberler