Diyarbakır Özgür Çocuk Yılsonu Etkinliği

Diyarbakır Özgür Çocuk Yılsonu Etkinliği

Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü 2010-2011 eğitim-öğretim yılını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda düzenlenen bir program ile sonlandırdı.

Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü öğrencileri, 2010-2011 yılık eğitimlerini düzenledikleri "Yılsonu Etkinliği" ile tamamladılar. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda gerçekleştirilen programda öğrenciler, yıl boyunca öğrendiklerini, coşkulu bir tarzda izleyicileriyle paylaştılar. Çocuk kulübü öğrencileri, yılsonu coşkusunu aileleri, öğretmenleri ve dernek gönüldeşleriyle paylaştılar.

Programda, Kur'an-ı Kerim ve meali okundu, sinevizyon gösterimi yapıldı, Kürtçe ve Türkçe ezgiler seslendirildi, şiirler okundu ve skeçler sahnelendi.

Programın Kürtçe sunuculuğunu İrem Şanlı yaparken, Türkçe sunuculuğunu ise Sena Kurt yaptı.

Resul Araz ve Ahmet Semur'un okudukları Kur'an-ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başlayan programda, Diyarbakır Özgür Çocuk Kulübü koordinatörü Leyla Akelma bir selamlama konuşması yaptı. Genel olarak çocukların karşılaştıkları olumsuz koşullara dikkat çeken Akelma, haksızlık ve hukuksuzluğun adaletin yerini aldığı; çocuk, anne-baba ve aile ilişkilerinin dengesini yitirdiği; çocukların anne-babasını öldürdükleri ve anne-babalarını ya öldürdükleri ya da terk ettikleri bir çağda çocuk yetiştirmenin zorluğuna dikkat çekti. Çocukların bir yanda resmi ideolojinin kuşatması altında bulunduklarına, diğer yandan da modern anlayışların pençesinde kıvrandıklarına dikkat çeken Akelme, böylesine bir dönemde Özgür Çocuk Kulübünün dolduracağı boşluğun önemi üzerinde durarak, yıl boyunca gösterdikleri fedakârlıkları dolayısıyla öğretmenlerine teşekkür etti.

Akelma'nın konuşmasının ardından konuklara, dünya ve Türkiye'deki çocukların yaşadıkları sıkıntılar ve Diyarbakır Özgür Çocuk kulübünün 7 yıl boyunca yaptığı çalışmalar ve etkinliklerden kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi sunuldu.

Şiir dinletisiyle devam eden programda, Aleyna Kaya "Fettah", Eylül Dilara Yılmaz "Haksın", Ayşe Aslan "Doğrulun" şiirleriyle sahnede duygu dolu anların yaşamasına neden oldular.

Program, "Pirê Ayşan" adlı tiyatro oyunuyla sürdü. Oyunda Kürtçe bilmeyen yaşlı ve hasta bir kadının Kürtçe bilmediği için hastanede karşılaştığı zorluklar canlandırıldı.

Çocuk kulübünün 2. 3. 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin seslendirdikleri İngilizce, Arapça, Kürtçe ve Türkçe ezgileriyle coşkuyu zirveye taşıyan çocuklar, Leyla Akelma ve Şadiye Aslan'ın hazırladığı "Dede ve torunu" adlı tiyatro oyunuyla tekrar hem düşündürttüler ve hem de eğlendirdiler.

Ardından hocaları Aytaç Gözcü'nün gözetiminde hünerler gitar çalınarak gösterildi.

Özgür Çocuk Kulübünün 7. yılsonu etkinliği Eda Uslu'nun okuduğu kapanış duasıyla sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler