Diyarbakır Özgür-Der, Oruç'un Öldürülmesini Kınadı

Diyarbakır Özgür-Der, Oruç'un Öldürülmesini Kınadı

Özgür-Der, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde İbrahim Oruç’un ateş açılarak öldürülmesini sert ifadelerle kınadı. Açıklamada, katillerin derhal bulunması ve Bakan’ın görevinden alınması istendi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 20 Nisan günü YSK kararını kınamak amacıyla yapılan yürüyüş sırasında, göstericilere ateş açılması sonucu İbrahim Oruç isimli bir gencin hayatını kaybetmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Av. Serdar Bülent Yılmaz tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, İbrahim Oruç'un katillerinin derhal yargı önüne çıkarılması ve bu suçu sahiplenen İçişleri Bakanı'nın görevine son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamanın tam metni:

İbrahim Oruç'un Katilleri Derhal Yargı Önüne Çıkarılmalıdır!

Bu Suçu Sahiplenen İçişleri Bakanı'nın Görevine Son Verilmelidir!

BDP tarafından desteklenen 7 bağımsız milletvekili adayının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından adaylıklarının iptal edilmesinin ardından bölgede meydana gelen protesto gösterileri kana bulandı. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 20 Nisan günü YSK kararını kınamak amacıyla yapılan yürüyüş sırasında, göstericilerin üzerine ateş açılması sonucu İbrahim Oruç (18) isimli genç hayatını kaybetti; aynı yaşlardaki Gültekin Kuşçu ve Abdülkerim Gümüş (17) yaralandı.

Olay sırasında orada bulunan görgü tanıklarının açıklamalarında, silahla hedef alınarak vurulan Oruç'un yere düşmesinin ardından tekmelenmesiyle dişlerinin kırıldığı; protestocu kitleye ateş açanların kolluk güçleri olduğu beyan edilmektedir. Oruç'un vurulduğu yerde ayrıca çok sayıda mermi çekirdeğinin bulunduğu da ifade edilmektedir.

İbrahim Oruç'un otopsisinde de ölüm nedeninin kurşun olduğu doğrulanmış olmasına rağmen, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Osman Güneş'in "Bismil'de güvenlik güçlerimizin müdahale etmesi gereken bir durum gelişti. Olaya güvenlik güçleri orantılı bir şekilde müdahale etti" biçiminde hiçbir araştırma yapmaya ihtiyaç duymaksızın açıklamada bulunması, bu cinayetle ilgili soruşturmanın selametini olumsuz yönde etkileyecek büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Binlerce insanın gözleri önünde gerçekleşen ve polis silahıyla işlendiği yönünde güçlü delillerin bulunduğu bu katliam girişimine "orantılı güç" şeklinde ad koymak, gösteri alanlarını katliam meydanlarına çevirmek için kolluğa cesaret vermekten öte bir anlam taşımamaktadır.

Bu yönüyle öncelikle İçişleri Bakanı'nın derhal görevden alınması, soruşturmanın selametinin etkilenmeyeceği yönünde kamuoyuna güven verilmesi gerekmektedir. Bu cinayette tetiği çeken/ler başta olmak üzere tüm sorumlular derhal bulunup yargı önüne çıkarılmalıdır. YSK'nın verdiği bu "siyasi" kararı kınamak amacıyla düzenlenen protestolar sırasında polisin keyfi ve hukuksuz biçimde olaylara müdahale etmesinin de önüne geçilmelidir.

Bizler Özgür-Der olarak, yaşamını yitiren İbrahim Oruç'un ailesine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ayrıca yaşam hakkının fütursuzca ihlal edildiği bu olayın takipçisi olacağımızı belirterek, bu menfur saldırıyı lanetliyoruz. 21.04.2011

Av. Serdar Bülent Yılmaz

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler