Diyarbakır Özgür-Der'den Mardin'deki saldırı için kapsamlı araştırma çağrısı

Diyarbakır Özgür-Der'den Mardin'deki saldırı için kapsamlı araştırma çağrısı

Soygun iddiasıyla yapılan saldırıda hırsızlık yaşanmadığı ifade edilen basın açıklamasında yetkili makamlardan şeffaf, adil ve kapsamlı bir soruşturma süreci beklendiği ifade edildi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Nusaybin-Artuklu karayolunda soygun iddiasıyla silahla taranan araçta hayatını kaybedenler hakkında bir açıklama yaptı.

Söz konusu menfur eylemde herhangi bir hırsızlık yaşanmamış olması sebebiyle şüpheye mahal bırakmayacak bir adli sürece ihtiyaç olduğu belirtilen açıklamada, minibüste Duhok'ta tanınan alimlerin de yer olduğu hatırlatıldı.

Basın Açıklaması Metni:

KAMUOYUNA

21.01.2023

18.01.2023 tarihinde gece saat 01:00 sıralarında Duhok’tan Diyarbakır’a gitmekte iken Nusaybin – Artuklu karayolunun Yeniköy mevkiinde durdurularak silahla taranan bir araçta; Kürdistan/Irak vatandaşı olan Abdullah Salih Mustafa, Çimen Şahin Halid ve Hindirin Abdullah Salih olay yerinde hayatını kaybederken; ağır yaralanan Wahide Haydar Casım ve Ahmed Celaleddin İbrahim kaldırıldıkları hastanelerde hayatlarını kaybetmişlerdir.

Olay sonrasında gerek yakınlarının verdiği beyanlarda gerekse medyaya yansıyan bilgilere göre Abdullah Salih Mustafa, eşi Çimen Şahin Halid ve Kızları Hindirin Abdullah Salih’in Samsun’da öğrenci olan çocuklarını ziyarete gittikleri; Ahmet Celaleddin İbrahim’in ise annesi Wahide Haydar Casım’ı Diyarbakır’a tedavi amacıyla götürmek üzere yola çıktıkları; Ahmet Celaleddin İbrahim’in aynı zamanda Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek lisans eğitimini tamamladığı; Ahmet Celaleddin İbrahim ve Abdullah Salih Mustafa’nın Duhok’ta tanınan ve toplum tarafından saygı duyulan âlimler oldukları ifade edilmiştir.

Bu müessir olay sonrasında yakalanan dört şüphelinin ilk ifadelerinde olayı soygun amacıyla gerçekleştirdikleri kamuoyuyla paylaşılmıştır.  

Şüphelilerin kısa süre içerisinde yakalanmış olması son derece önemlidir. Ancak, Irak ve Türkiye arasında ulaşım açısından önemli bir güzergâh olan Nusaybin – Mardin karayolunda bu olayın gerçekleşmiş olması, maktullerin değerli eşyalarına dokunulmamış olması ve olaya karışan kişi sayısının fazla oluşu gibi nedenler göz önünde bulundurulduğunda adli sürecin hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde kapsamlı, adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmesi, varsa başka bağlantılarının ortaya çıkarılması, ayrıca, Irak ve Bölgesel Kürt Hükümeti makamları ile kamuoyunun soruşturmanın neticesi hakkında bilgilendirilmesi yönündeki beklenti ve talebimizi belirterek olayın takipçisi olduğumuzu kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Vahşice katledilen bu misafir kardeşlerimizin acısını paylaşıyor, katilleri şiddetle tel’in ediyoruz.

Vefat edenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

Önceki ve Sonraki Haberler