Diyarbakır Ulu Camii’nde İsrail protesto edildi

Diyarbakır Ulu Camii’nde İsrail protesto edildi

Diyarbakır Ulu Camii'inde, bugün öğle namazı çıkışında, Siyonist İsrail ve Emperyalist ABD protesto edildi.

Memur-Sen Diyarbakır Şubesi tarafından organize edilen ve Özgür-Der üye ve gönüldeşlerinin de katıldığı eylemde, topluluk Siyonizme olan öfkesini sloganlarla dile getirdi.

Eylem, Gazze şehitleri için kılınan gıyabi cenaze namazı ve okunan dua başladı. Kılınan namaz ve duadan sonra topluluk, "HAMAS'a Selam Direnişe Devam", "Muhammed'in Ordusu Kâfirlerin Korkusu", "Katil İsrail", "Kahrolsun İsrail", "El Mevtü İsrail El Mevtü ABD" gibi sloganlar atarak camii çıkışına kadar yürüdü. Camii çıkışında Memur Sen Diyarbakır Temsilcisi Hasan Yosunkaya basın açıklaması okudu.

Açıklamanın ardından topluluk, Siyonist İsrail ve onun hamisi ABD bayrağını tekbirlerle eşliğinde ateşe verdi. Kolluk kuvvetleri bayrağı yakan Müslümanların kimliklerini almak istedi. Bu sırada kolluk kuvvetleri ile Müslümanlar arasında kısa süreli tartışma yaşandı.  Bayrakların yakılmasının ardından topluluk, Polisin tavrını ve Siyonist İsrail"in yaptıkları katliamları alkışlarla protesto ederek sessiz bir şekilde dağıldı.

 

Emin Altun / HAKSÖZ-HABER

 

Yapılan basın açıklamasının tam metni:

Ey İnsanlık neredesin? Gazze'de son 40 yılın en büyük katliamı yaşandı. İnsanlığın sessizliğinden cesaret alan işgal güçleri katletmeye devam ediyor.

İşgalci Siyonistlerin 1 Mart 2008 tarihinde gerçekleştirdikleri vahşi saldırıda şehit edilen Filistinlilerin sayısı 100'ü geçti. Yaralananların sayısı ise 160'a çıkmış durumda. Bu sayıyla 1 Mart 2008 katliamı, Gazze'nin son kırk yıllık tarihinin en büyük katliamı oldu.

İşgalci Siyonistler Batı Yaka bölgesinde yakın tarihte bundan daha büyük katliamlar gerçekleştirmişlerdi. Örneğin Cenin katliamında, her taraftan kuşatmaya alınan yüzlerce insan topluca şehit edilmişti. El-Halil'de Hz. İbrahim Camisi'nde bir Ramazan sabahı, insanların sabah namazı kıldıkları sırada Siyonist Doktor Barush Goldstien'ın arkadan otomatik silahlarla tarama yapması neticesinde 67 insan şehit edilmişti. Fakat Gazze'de 1967 Haziran savaşından buyana gerçekleştirilen en büyük katliam 11'i çocuk 61 insanın şehit edildiği, 160 insanın da yaralandığı 1 Mart 2008 katliamı oldu.

İşgalci Siyonistlerin gerçekleştirdikleri bu son büyük katliamdan önceki üç gün içerisinde de toplam 80 kişi şehit edilmişti. Böylece Gazze'de dört gün içinde şehit edilen Filistinli sayısı 130'i buldu. Bu vahşi katliamlarla Siyonist saldırganlar adeta insan topluluğuna dalmış aç kurtlar sürüsü gibiydi. Önlerine çıkan her şeye saldırıyor, kundaktaki bebekten bastonlu dedelere kadar hareket halinde olduğunu fark ettikleri her insanı öldürüyorlar.

Siyonist saldırganların saldırmada, öldürmede, bebeklere varıncaya kadar bütün insanları katletmede bu derece cüretkâr davranmalarının sebebi ise insanlığın sessizliği ve özellikle İslâm âleminin içine düşmüş olduğu zillettir. Çünkü onlar biliyorlardı ki bugün birileri kendilerine karşı göstermelik kınama mesajları yayınlasalar da yarın cumhurbaşkanları bir İslâm beldesine "davet" edilecek, ayaklarının altına kırmızı halılar serilecek ve hatta parlamentosunda ayakta alkışlanacaktır.

Dünyanın sessizliği Siyonistleri ücretlendiriyor.

1 Mart Cumartesi günü Gazze'de son kırk yılın en büyük katliamını gerçekleştiren Siyonist işgal güçleri, bunca saldırılarına ve vahşetlerine rağmen dünyada hiçbir hareketliliğin olmadığını görünce daha da cesaretleniyor ve saldırılarını sürdürüyor.  (02 Mart Pazar) sabahın erken saatlerinde Gazze'deki başbakanlık binasını hedef alan bir füze saldırısı gerçekleştiren işgal güçleri daha sonra Gazze'nin kuzeyine yönelik saldırılarında biri 12 yaşında kız çocuğu ve üç Filistinliyi şehit ettiler.

Bugün dayanışma ve yardımlaşma günüdür. Biz Diyarbakır'ın inanan insanları olarak Filstin'li kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırmak ve ilan etmek için  buradayız.Herkesi gücü oranında yardım kampanyalarına destek vermesini istiyor ve Filistinli kardeşlerimize dua ediyoruz. Sayın Başbakan'ın İsrail terörünü sert bir şekilde kınamasını yeterli bulmuyoruz ;acil somut adımlar atmasını bekliyoruz. Vicdan ve insaf sahibi tüm insanları  Mazlum Filistinli  kardeşlerimize  yardıma çağırıyoruz. İsrail  zorbalarına destek veren tüm güçleri kınıyoruz, Siyonist İsrail'in saldırılarını derhal durdurmasını ve güçlerini  Gazze'den çekmesini bekliyoruz.

Kahrolsun İsrail, kahrolsun İsrail destekçisi ABD  ve yandaşları,  Yaşasın Filistin  direnişi.

Tüm şehitlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifa diliyoruz. Bütün İslam dünyasını ve insanlık alemini duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler