Diyarbakır’da 35 STK, Kana 'Dur' Dedi

Diyarbakır’da 35 STK, Kana 'Dur' Dedi

Diyarbakır'da 35 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu 'Kana Dur Girişimi', kanın durması çağrısında bulundu.

Mardinkapı Mezarlığı'ndaki mezarlar içinde açıklama yapan 'Kana Dur Girişimi' temsilcileri, demokratik açılım kapsamında somut adımların atılabilmesi için PKK'ye bugüne kadar 17 kez ilan ettiği ateşkesi bir daha ilan etmesini istedi.

 

Aralarında Özgür-Der, Ay-Der, İnsan ve Erdem Hareketi ve Memur-Sen gibi sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu 35 STK'nın destek verdiği "Kana Dur Girişimi", bulundukları mezarlıklara artık cenazelerin gelmesini istemediklerini kaydettiler.

 

STK'ların Sesi Bomsa Sesleri Arasında Kısılmasın

 

"Kana Dur Girişimi" adına mezarlık içinde açıklama yapan Ahmet Ay, "Kardeşlik ve insanlarımızın ölmemesi için bir araya gelip ses verelim. STK'ların sesi bomba sesleri arasında kısılıp kaybolmasın. Bu da kan, gözyaşı ve yürek yangını demektir. Türk- Kürt analarına bunu reva göremeyiz." diye konuştu.

 

Bundan sonra her hafta Mardinkapı Mezarlığı'nda açıklama yaparak kana 'dur' deneceklerini anlatan Ay, mezarlıkta açıklama yapmalarındaki amaçlarını şöyle açıkladı: "İnsanlarımızın asker, polis ve Kürt çocuğu ayrımı olmaksızın doğal eceliyle ölmelerini istememizdendir. Çatışma acı demek, anne yüreğinin inlemesi, yanması demektir. Bunu vurgulamak için mezarlığı tercih ettik."

 

17 Kez Silah Susturan PKK Bir Kez Daha Silah Sustursun

 

Yalnız PKK'ye ateşkes çağrısında bulunmanın gerçekçi olup olmadığı şeklindeki bir soruya Ay, "PKK 17 kez tek taraflı ateşkes ilan etti. Biz askerin bir kurşun bile sıkmasını istemiyoruz. Diyoruz ki PKK 17 kez silah susturdu. Bir kez daha sustursun. Çünkü ciddi bir inisiyatif alıyoruz. Açılımın daha sağlıklı ve daha dolu sürmesi için STK'lar olarak hükümeti rahatsız edeceğiz. Bu bir fırsattır." şeklinde cevap verdi.

 

 

Açıklamanın tam metni:

 

"KANA DUR GİRİŞİMİ" 2. BASIN AÇIKLAMASI

 

Bizler "KANA DUR GİRİŞİMİ" olarak 25 Haziran 2010 tarihinde Ulu Camii önünde yaptığımız basın açıklamasında;

PKK'nin almış olduğu "aktif savunma" kararından yani çatışmalara yeniden başlamasından endişe duyduğumuz belirtmiştik. Zira süren çatışmaların bilânçosu ürkütücüydü. Ülkemizin yeniden yangın yerine dönmemesi için, annelerimizin yüreklerinin yanmaması için herkesin bu ateşe bir nebze de olsa su dökmesini istemiştik. Ve o açıklamamızda bundan böyle çeşitli etkinliklerde bulunacağımızı ifade etmiştik.

 

Bizler "KANA DUR GİRİŞİMİ" olarak aldığımız ortak karar gereği Diyarbakır'daki Sivil Toplum Kuruluşlarını, kanaat önderlerini ve bütün siyasi partileri belli aralıklarla ziyaret edip silahların susması için destek arayacağız.

Buradan siz değerli basınımızın aracılığıyla bölgedeki bütün sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunmak istiyoruz;

Lütfen toplu ve gür bir şekilde barış için, kardeşlik için insanlarımızın ölmemesi için ses verelim. Yoksa hepimizin sesi bomba sesleri arasında kısılıp kaybolacak.

 

Saygıdeğer basın mensupları,

 

Etkinliklerimize bugün olduğu gibi bundan sonra da her hafta burada; Mardin Kapı Mezarlığı önünde basın açıklaması yaparak "KANA DUR" diyeceğiz. Mezarlıkta açıklama yapmamız ölümün geç ve doğal ecelle olmasını istememizden dolayıdır. Zira çatışma demek gencecik insanlarımızın çatışmalarda ölmesi demek, annelerin yüreğinin figan ve şivan ile inlemesi demektir. Bunun da ne kadar acı ve ızdırap verdiğini vurgulamak için mezarlıkta açıklama yapma gereği duyduk.

 

Bizler çağrımızı ısrarla yeniliyoruz ve diyoruz ki;

Artık çatışma istemiyoruz,

Artık şiddet istemiyoruz,

Artık Kürt ve Türk anneleri ağlamasın diyoruz.

Çünkü çatışma olunca, cenazeler olunca bizler konuşamayız. Bizim konuşmadığımız yerde Osman PAMUKOĞLU gibileri konuşurlar. Bu da kanı ve gözyaşı demektir.

Bunun için konuşuyoruz ve sonuna kadar KANA DUR! diyoruz.

 

Evet, artık

KANA DUR! diye ses veriyoruz ve ses vermeye devam edeceğiz.

İlle de kan dursun

İlle de sevgi ve barış meltemleri essin diyoruz.

İlle de kardeşlik türküleri söylensin istiyoruz. Bundan vazgeçmemiz mümkün değildir.

 

Destek Veren Kurumlar:

Anadolu Gençlik, Ay-Der, Bayındır Memur-Sen, Bem Bir-Sen, Birlik Haber-Sen, Büro Memur-Sen, Cami-Der, Can Suyu, Demokrat Üniversite Öğrencileri Hareketi, Dicle Fırat Diyalog Grubu, Diyarbakır İnsani Yardım Derneği, Din Bir-Sen, Diyanet-Sen, Eğil-Der, Eğitim Bir-Sen, Emekli Bir-Sen, Enerji Bir-Sen, Gönül Köprüsü Derneği, Hayat-Der, Hu-Der, Hür-Der, Islah Hareketi, İlim ve Ahlak, İnsan ve Erdem Hareketi, İrşad-Der, Kültür Memur-Sen, Memur-Sen, Müsiad, Özgür-Der, Öğ-Sen, Sağlık-Sen, Sek-Der, Toç Bir-Sen, Ulaştırma Memur-Sen, Üniversiteliler Birliği

 

(Islah Haber)

 

Önceki ve Sonraki Haberler