Diyarbakır’da Adeviyye Katliamı Protesto Edildi

Diyarbakır’da Adeviyye Katliamı Protesto Edildi

Diyarbakır’da Mısır’daki askeri cuntanın gece gerçekleştirdiği katliam protesto edilerek, şehit olan kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı, dualar edildi...

Özgür-Der Diyarbakır şubesinin çağrısıyla toplanan Müslümanlar, açtıkları pankartlar,  taşıdıkları dövizler, attıkları sloganlar ve yaptıkları konuşmalarla cuntaya direnen Mısırlı Müslümanların yalnız olmadığı vurgulandı ve sivil insanları katletme pervasızlığına imza atan askeri cunta lanetlendi.

21826-001.jpg

21827-001.jpg

21829-001.jpg

21831-001.jpg

21832-001.jpg

21833-001.jpg

21838-001.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Yaşasın Mısır Müslümanlarının onurlu intifadası!

Kahrolsun Katil Cunta ve Askerî Dikta!

27.07.2013

Bütün Müslümanlar bilir ki Ramazan rahmet, mağfiret ve kardeşlik ayıdır.   Ne var ki Mısır’da başta Siyonist İsrail olmak üzere küresel istikbarın ve bölgedeki işbirlikçilerinin birbirinden destek alarak yaptıkları askerî darbe, İslam coğrafyasının Müslüman halkları için bu mübarek zamanları bir kez daha hüzün zamanlarına dönüştürdü. Bu gece Mısır halkının sahuruna zalimlerin akıttığı kan karıştı. Yüzlerce kardeşimiz zalim Sisi cuntası ve destekçileri tarafından hunharca katledildi ve binlerce kardeşimiz de yaralandı.

Mısırın şeffaf seçimler sonucunda seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin güpegündüz alaşağı edilmesine rağmen, ne gariptir ki demokrasinin sözde havarisi kesilmiş bu azılı güçler ısrarla Mısır’da demokrasiye dikkat çekmektedirler.  Bizler iyi biliyoruz ki batının demokrasi anlayışı, Irak’a “özgürlük” diye kan ve ölüm yağdıran demokrasi anlayışının ta kendisidir. Hem meşru yollardan seçilmiş bir cumhurbaşkanını gözaltına alıp akıbetini belirsiz kılacaksınız ve ülkedeki en büyük halk hareketine karşı darbe yapıp, sokak ortasında keskin nişancılarınızla, eli kanlı baltacılarla katliamlar işleyeceksiniz, hem de demokrasi havarisi kesileceksiniz! Biz Batının bu demokrasi söyleminin adeta puttan bir helva olarak yeri geldiğinde nasıl yediğini Bosna’da, Cezayir’de, Irka’ta, Afganistan’da ve İslam coğrafyasının daha birçok bölgesinden biliyoruz!

Öte yandan Mısır cuntasının ve ona yaslanarak sözde demokrasi-özgürlük naraları atan liberallerin, solcuların ve yargı diktasının tek cepheden İhvan’a karşı giriştiği kıyımın boyutları güç geçtikçe daha da ileri noktalara taşınıyor. Dün geceden beri haber kaynaklarından alınan bilgilere göre Kahire ve İskenderiye’de Müslüman kardeşlerimize karşı gerçekleştirilen katliamda yüzlerce kardeşimiz şehit edilmiş ve binlerce kişi de yaralanmıştır. Müslüman kardeşlerimiz “uluslararası toplum”un gözü önünde cüretkâr bir kıyımdan geçirilmektedir. Bu Müslümanlara karşı yapılan çirkin savaşın en son örneklerinden biridir. Benzer oyunlar son günlerde Tunus ve Libya’da da tezgâhlanmakta ve orada da toplumun çok küçük bir kesimini oluşturan laik-seküler azgınlar darbecilerle birlikte İslami Hareketleri devirme planları yapmaktalar.  Karşımızda duran küresel ve yerel istikbar güçleri gerekirse toplu kıyımlarla mücadelimizi, kazanımlarımızı ve devrimimizi gasp etmeye, yeryüzünü bize zindan kılmaya çalışmaktalar. Buradan bütün dünyaya ilan ediyoruz ki; yeryüzünde fitne kalmayıp din yalnızca Allah’ın oluncaya kadar mücadelemizi ve direnişimizi sürdüreceğiz. Bugün buraya, Suriye’de ve Mısır’da onuruyla direnip, milyonlarla şehadete hazır olduğunu tüm dünyaya haykıran kardeşlerimizle aynı safta olduğumuzu ilan etmek, zalimlere karşı tek yumruk, tek yürek olduğumuzu bildirmek için toplandık.

Bizler Diyarbakırlı Müslümanlar olarak İhvan’a karşı gerçekleştirilen bu alçakça katliamları şiddetle kınıyor ve Mısır’da askerî cuntanın karşısında kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz! Aynı zamanda bu son katliamın, Müslümanlara karşı başlatılan sürek avının daha nerelere varabileceğini göstermesi açısından da kaygı verici olduğuna inanıyoruz.

Yaşasın Mısır Müslümanlarının Onurlu İntifadası! Kahrolsun Katil Cunta ve Askerî Dikta!

Murat Koç

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler