Diyarbakır’da Binler Meşaleli Yürüyüşle Darbeyi Lanetledi

Diyarbakır’da Binler Meşaleli Yürüyüşle Darbeyi Lanetledi

Diyarbakır Dağkapı meydanındaki Mısırlı Müslüman Kardeşler’e destek eyleminin üçüncü gününde meşaleli yürüyüş yapıldı.

Özgür-Der Diyarbakır şubesinin de aralarında bulunduğu 57 kurumdan oluşan “Diyarbakır Mısır’la Dayanışma İnisiyatifi”nin organizasyonuyla gerçekleştirilen Mısır’daki cuntaya lanet, Müslüman Kardeşler’e destek eylemine devam edildi.

Mısır'da cuntanın yönetime el koymasını protesto ederek, Muhammed Mursi'ye destek amacıyla 'Mısır Halkı ile Dayanışma İnisiyatifi'nin Dağkapı Meydanı'nda yaptığı eylem, üçüncü gününde yürüyüşle tamamlandı.

Diren İhvan Amed Seninle

Programın üçüncü gününde de Dağkapı meydanının dolduran Müslümanlar, kıldıkları namazın ardından meşalelerle İstasyon meydanına doğru yürüyüşe geçti. Kadın ve çocukların da katıldığı yürüyüş meşalelerin yakılmasıyla başladı. Yürüyüs sırasında Diyarbakır cadelleri İhvan'a selam sloganlarıyla yankılandı.  Binlerce kişinin katıldığı ve “Darbeye Sessiz Kalanlar Bu Katliamın Suç Ortaklarıdırlar, Mursi'ye ve Mısır'daki Müslüman Kardeşlerimize Bin Selam!” ve “Mısır'da Darbenin Karşısında Müslüman Kardeşlerimizin Yanındayız!” pankartlarının açıldığı yürüyüş sırasında sık sık, “İslami Hareket Engellenemez, Diren İhvan Amed Seninle, Seyyid Kutub El-Benna Selam Olsun İhvana, Mısır İslamla Özgürleşecek, İhvan'a Selam Direnişe Devam, Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyke Ya Allah, Üzülme Gevşeme Allah Bizimle, Berxwaedana Ixvane, Azadıya Ümmete, Berxwedan Jiyane Jiyan İslam'e” sloganları atıldı., Ali Emiri Caddesi'nden Eski Hal semtine, buradan da İstasyon Meydanı'na kadar yürüyüş devam etti.

Darbeci Sisi Mısır'dan Defol!

Darbecilerin görevden aldığı Muhammed Mursi'ye selam gönderen kalabalık, darbeci Sisi'ye 'Mısır'dan defol' çağrısında bulundu. Yürüyüşün yapıldığı güzergah boyunca Diyarbakır polisinin sıkı güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Kalabalık, İstasyon Meydanı'na vardığında coşku ve darbecilere tepki doruğa çıktı. İstasyon meydanında miting havasında devam eden eylem okunan basın açıklamasıyla sona erdi.

Diyarbakır Mısır Halkı ile Dayanışma İnisiyatifi adına açıklamayı Yunus Memiş okudu. Mısır'da yapılan katliamı lanetlediklerini söyleyen Memiş, "Mısır'da yapılanlar katliamdır. Bu katliamın faili son firavun Sisi ve onun emperyalist güçleridir." dedi.

Kalabalık, İstasyon Meydanı'nda bir süre slogan attıktan sonra dağıldı. Programın sonunda Kadir gecesinde tekrar Dağkapı meydanında buluşulacağı duyurusu yapıldı.

 

diyarbakir-misir-20130731-01.jpg

diyarbakir-misir-20130731-02.jpg

diyarbakir-misir-20130731-03.jpg

diyarbakir-misir-20130731-04.jpg

diyarbakir-misir-20130731-05.jpg

diyarbakir-misir-20130731-06.jpg

diyarbakir-misir-20130731-07.jpg

diyarbakir-misir-20130731-08.jpg

diyarbakir-misir-20130731-09.jpg

diyarbakir-misir-20130731-10.jpg

diyarbakir-misir-20130731-12.jpg

diyarbakir-misir-20130731-13.jpg

diyarbakir-misir-20130731-14.jpg

diyarbakir-misir-20130731-15.jpg

diyarbakir-misir-20130731-16.jpg

Okunan basın açıklamasının tam metni:

Değerli kardeşlerim! Mısır Halkı ile Dayanışma İnsiyatifinin  düzenlemiş olduğu yürüyüşe hepiniz hoş geldiniz.

Mısır’da Firavun Hüsnü Mübarek’in,  halkına karşı gerçekleştirdiği nice zulüm ve katliamlarına “yeter” diyen halkın kıyamıyla devrilmesinden sonra yapılan seçimlerde halkın %52’sinin oyunu alan İhvanu’l Müsliminin adayı Muhammed  Mursi Mısır Cumhurbaşkanı seçildi. Ancak Müslüman halkın kendi kendini yönetme iradesi göstererek başlatmak istediği bu bağımsız ve onurlu süreç, buna tahammül göstermeyen emperyalist ve ırkçı batı devletlerinin açık desteğiyle yapılan askeri cunta darbesiyle engellenmiştir. Batı destekli askeri cunta, darbe ardından Mısır’da ilk kez seçimle başa gelmiş olan  Cumhurbaşkanı Mursi’yi tutuklamış ve şu an bile nerede tutulduğu bilinmeyen bir yere götürmüştür.

Tüm bu olaylardan daha vahim olan başta ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere tüm batılı emperyalist devletlerden askeri ve siyasi destek alan askeri cunta, yapılan darbeyi kınamak ve seçilen Cumhurbaşkanı Mursi’nin yanında olduklarını haykırmak amacıyla Mısır’ın 27 kentinde tamamen barışçıl gösteriler düzenleyen halkı terorist diye lanse ederek onlara yönelik kanlı bir  saldırı girişiminde bulunmuştur. Yapılan bu saldırıların en vahimi 26 Ağustos’ta gerçekleşmiştir. Askeri cuntanın emriyle hareket eden Mısır Ordusu, Mübarek Ramazan ayında oruçlu olarak Rabıatul Adeviyye Meydanı’nda bekleyişlerini sürdüren halkın üzerine özellikle başlarına ve göğüslerine gelecek şekilde gerçek mermi kullanarak ateş etmiş ve bu ateş  neticesinde 200’ün üzerinde gösterici şehid edilmiş ve dört binin üzerinde kardeşimiz de yaralanmıştır.

Bu açıkça  bir katliamdır ve bu katliamın faili Son Firavun Sisi ve yaslandığı emperyalist güçlerdir. Bu katliamın sorumlusunun Firavun Sisi, Amerikan uşağı Suud yönetimi, ABD, BM ve AB’dir. Yine bu katliamın sorumlusu CNN’dir, BBC’dir ve diğer uluslararası basın ve medya kuruluşlarıdır.

Halkın tercihine her zaman saygı göstermek gerektiğini her defasında dile getiren emperyalist güçler, Mısır’da suçüstü yakalanmıştır. Bizim nezdimizde puttan bir helva olmaktan başka bir değeri olmayan tamamen batı ithali bir yönetim biçimi olan , demokrasi yönetimi bir kez daha çökmüştür. Zira batı büyük umutlarla empoze ettiği bu değere aslında önem vermediğini birkez daha ispatlamıştır. Bizleri birbirine düşüren, başımıza kendilerine bağlı kukla yöneticiler seçen, bizleri birbirine düşürüp böl-parçala-yut siyasetiyle zayıf düşüren ve böylece yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi sömürerek bizi fakirleştiren , kendileri ise zenginleştikçe zenginleşen batı emperyalizmi bir kez daha Mısır’da suçüstü yakalanmıştır. Rabıatul Adevviye Meydanı’nda dökülen müslüman kanı bu emparyalist güçlerin ellerine ve yüzlerine bulaşmıştır. Askeri cuntanın yaptığı katliamın asıl müsebbibi ve yapılan vahşetin suç ortağı Suud yönetimi ABD ve diğer emperyalist güçlerdir. Kendi vatandaşlarına yönelik en küçük bir saldırıda bile dünyayı ayağa kaldıran emperyalistler, öncesinde yapılan askeri cunta darbesine darbe diyemedikleri gibi katliama da katliam diyememişlerdir. Suriye’de zalim Esed’in Yüzbin insanı katletmesine seyirci olanlar, Mısır’da da askeri cunta eliyle yapılan katliamlara göz yummaktadırlar. Mısır’ın zalim yöneticileri olan Nasır ve Hüsnü Mübarek’in zulümlerini seyrettikleri gibi Zalim Sisi’yi de seyrediyorlar.

Yapılan bu katliamlarla asıl hedefleri Mısır’ı yeniden Siyonist israil’in koruması yapmak olan bu emperyalistler şunu  unutulmamalıdırlar ki,  Kahhar ve Cebbar Olan Rabbimizin yardımıyla bağrından tüm Müslümanlara önder ve rehberlik eden Şehid İmam Hasan El Benna’ları, Seyyid Kutub’ları, Abdulkadir Udehleri, Halid İslambolileri, Mustafa Meşhurları, Zeynep Gazalileri yetiştiren Mısır, bu karanlık girdabtan çıkacak ve İslam’ın yüce bayrağını en yükseklere çıkaracaktır inşallah..

Biz de Mısırda yapılan bu katliamı lanetliyoruz. Katliamda şehid düşen kardeşlerimizin şehadetlerini dergah-ı ilahi’de kabul edilmesini yüceler yücesi rabbimizden diliyoruz.

Bu katliamda yaralanan kardeşlerimize de Allah’tan acil şifalar niyaz ediyoruz. Başta İhwan’ul müslimin olmak üzere Müslüman mısır halkına taziyelerimizi sunuyoruz..

Canımızla, kanımızla, malımızla Müslüman Mısır halkı ile dayanışma içerisinde olduğumuzu  buradan bir kez daha haykırıyoruz. Ve bir kez daha diyoruz ki askeri darbeye karşı Müslüman kardeşlerimizin yanındayız.

Yaşasın Mısır İntifadası,

Yaşasın direnen Mısır,

Dik dur eğilme ümmet seninle ey Mursi ve Ey Mısır…

Islahhaber

 

Önceki ve Sonraki Haberler