Diyarbakır’da “Filistin Dayanışma Gecesi” Yapıldı

Diyarbakır’da “Filistin Dayanışma Gecesi” Yapıldı

Diyarbakır günlerdir Gazze ile yatıyor, Gazze ile kalkıyor! Dün akşam “Filistin Dayanışma Gecesi” düzenlendi. Özgür-Der Diyarbakır Şubesi ve Ay-Der’in organize ettiği gecede; İsrail’e lanet, Kasam’ın Furkan savaşçılarına selam vardı.

Günlerce-"dünyaya medeniyet dağıtan" egemen devletlerin sessiz bakışları altında- Siyonist İsrail'in Fosfor bombalarına hedef olan Gazze ile dayanışma sesleri yükselmeye devam ediyor.

Bu seslerin en gür olanı savaşın, bombaların, göçün, açlığın, ilaçsızlığın ne demek olduğunu çok iyi bilen Diyarbakır'dan çıkıyor. Diyarbakır günlerdir Gazze ile yatıyor, Gazze ile kalkıyor!  Dün akşam "Filistin Dayanışma Gecesi" düzenlendi. Özgür-Der Diyarbakır Şubesi ve Ay-Der'in organize ettiği gecede; İsrail'e lanet, Kasam'ın Furkan savaşçılarına selam vardı.

Kermes, kitap ve bilet gelirlerinin Gazze'li kardeşlerimize gönderileceği duyurulan gecede, katılımın ve coşkunun yüksek olduğu görüldü.   

Eta Pektaş'ın yönettiği "Filistin Dayanışma Gecesi" Muharrem Güneş'in Kur'an-ı Kerim ve Sabır Ceyhan'ın mealini okumasıyla başladı.

Okunan Kur'an-ı Kerimle dirilen salondaki kalabalık, Siyonist barbarlığın kanlı günlerinden ve bu barbarlığa karşı direnen Kasam kahramanlarından kesitlerin işlendiği sinevizyon gösterimi ile devam etti. Recep Doğru'nun hazırladığı sinevizyon gösteriminin duygusal bir hava oluşturduğu gözlendi.

"Erdoğan Sizlerden Aldığı Güçle Dik Durdu"

Sinevizyon gösteriminin ardından, geceye tek konuşmacı olarak katılan Abdurahman Dilipak söz aldı. Konuşmasında Siyonist vahşete karşı yükselen seslerin önemi üstünde duran Dilipak,  Dünyada İsrail zulmüne en büyük tepkinin Diyarbakır'dan yükseldiği tespitinde bulundu. Başbakan'ın bu tepkilerden aldığı güçle Davos'ta zulmü zalimlerin yüzüne haykırdığını ifade eden Dilipak şunları kaydetti: "Sizler gerçekleştirdiğiniz eylemlerle Başbakan Erdoğan'a zalimlerin karşısında zulmü haykırma cesareti verdiniz. Başbakan sizlerden aldığı cesaretle bebek, çocuk, kadın katliamlarını savunan küstahlara karşı dik durdu. Sizler katliamın başladığı andan itibaren bu eylemlilikleri gerçekleştirmeseydiniz, Gazze ayakta kalmaz, İsrail saldırganlığı bitmez ve bu saldırganlığa karşı bu cesur çıkışlar da olmazdı. Başbakan sizlerin tercümanı olmuş, söylemek istediklerinizi ifade etmiştir. Sizlerden yükselen gür ses Allah tarafından Başbakan'ın ağzıyla dillendirilmiştir. O nedenle bu ses anında susturulmak istenmiştir. Ama susturulamamıştır. Çünkü bu sesin arkasında sizlerin kararlılığı vardı." Bu bağlamda, bu gibi programların, mitinglerin küçük görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Dilipak, "bizler imkânlarımız oranında sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Mitinglerimizle en azından kime dost olduğumuzu ve kime düşmen olduğumuzu ifşa etmekteyiz." diyerek konuşmasına devam etti.

Gecenin tek konuşmasının ardından sıra, günlerdir heyecanla beklenen konsere geldi. Konserde, Grup Yürüyüş; "İntifada" Ateşini Yakarak, Grup Kardeşlik Çağrısı; "Bak Ülkeme Paramparça, Kim Çizmiş Bu Sınırları" serzenişinde bulunarak, Grup Mavera;  "Özgürlük Türküsü"nü haykırarak ve Seyfullah; "Cîhadê Te Pîroz Be" diyerek salonu coşturdu.

Gece, Ömer Aytaç'ın okuduğu dua ile son buldu.

Foto ve Haber:
Emin Altun / HaksözHaber - Diyarbakır

Önceki ve Sonraki Haberler