Diyarbakır’da “Kemalizmin Yeniden Yükselişi” Tartışıldı

Diyarbakır’da “Kemalizmin Yeniden Yükselişi” Tartışıldı

Bir kurumun açılışı için Diyarbakır’da bulunan Selahaddin Eş Çakırgil Özgür-Der Diyarbakır Şubesinde “Kemalizmin Yeniden Yükselişi ve Müslümanların Durumu” konulu bir söyleşiye katıldı. 

Şubenin yeni il binasında gerçekleştirilen program, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Arslan'ın konuk hakkında verdiği kısa bilgiyle başladı. 

es3.jpg

Selahaddin Eş Çakırgil genel olarak geçmişteki yasakçı uygulamalardan örnekler üzerinden gelinen noktayı değerlendirdi. Tek parti iktidarı döneminde ve hatta çok daha öncesinden 300 yıllık ağır yenilgiden geldiklerine işaret eden Eş Çakırgil, Kur'an okumanın dahi yasak olduğunu, farklılıklara asla tahammül edilmediği günlerden bu günlere gelindiğini anımsattı. Darbelerle bu baskı ve sindirmenin sürekli kılındığını, Adnan Menderes ve 28 Şubat örnekleri üzerinden açtı. 

Önümüzde yarıya kadar dolu bir bardağın olduğu benzetmesini yapan konuşmacı, bazılarımız için bardağın yarıya kadar dolu olduğu, bazılarımız için ise bardağın yarısının boş olarak görüldüğü; aslında aynı şeylerin dile getirildiği fakat yaklaşım tarzlarımızın farklı olabildiğini söyledi. Son dönemlerdeki Kemalist dayatmalar ve törenlerin bildiğimiz putperestlik olduğunu ifade etti. 

Gelen bir soru üzerine yargıda yaşanan hukuksuzluklara da değinen Eş Çakırgil, bir darbe sürecinden geçildiğini, devletin kendine göre bazı kuralları işlettiğini ve buna karşı inançla durup ve hala bir hocaefendinin gelip kendilerini kurtaracağına inananların olduğunu ve bunun bilinçli tercihlerden kaynaklandığını örneklerle anlattı. Yargıda intikam duygularıyla hareket edenlerin olduğunu sözlerine ekledi. Gücün sürüklenmesine kapılmayıp, gücün doğru yönetilebilmesi durumunda bazı kazanımlara ulaşılabileceğini belirtti. 

es4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler