Diyarbakır'da “Lise Gençliği” Halepçe’yi Andı

Diyarbakır'da “Lise Gençliği” Halepçe’yi Andı

Beşincisi düzenlenen “Lise Gençliği Buluşuyor” programında bu ay Halepçe katliamı anıldı.

Özgür Der Diyarbakır Şubesi Eğitim Komisyonunun ayda bir lisede okuyan öğrencileri buluşturduğu program bu ay da yoğun bir katılımla yapıldı.

Özgür Der Selahattin Eyyubî Konferans Salonunda beşincisi düzenlenen programda, bu ay Halepçe katliamı anıldı. Gençler hazırladıkları sinevizyon, okudukları şiir ve düzenledikleri forumda Halepçe katliamını unutmadıklarını gösterdiler.

Yaklaşık 200 öğrencinin hazır bulunduğu program, akşam namazının cemaatle kılınması ve dua edilmesiyle başladı. Namazın ardından, öğrencilere yemek ikram edildi. Öğrencilerden, Hasan Özer'un okuduğu Kur'an-ı Kerim'in mealini Vedat Erk okudu.

Ozan Ahnas'ın sunuculuğunu yaptığı program, Emre Yıldırım'ın Mehmet Gazi Demirdelen'nin  "Halepçe" adlı şiirini okumasıyla sürdü.

Okunan şiirin ardından, Halepçe'de gerçekleştirilen vahşeti gözler önüne seren sinevizyon gösterimine geçildi.

Sinevizyon gösterimiyle bir kez daha yakıcılığı yüreklerde hissedilen katliam, Murat Koç'un yönetiminde düzenlenen forumda tartışmaya açıldı.

Oturumda, katliamın yalnızca Saddam Hüseyin'in eseri olmadığı, buna sessiz kalan Batılı devletlerin de bu vahşete ortak olduğu vurgulandı. Aynı katliamların Hama'da, Gazze'de, Çeçenistan'da ve Müslümanların yaşadığı dünyanın birçok yerinde hala devam ettiği belirtilen forumda, halepçeleri hatırlamanın önemi üzerinde durularak, Müslümanların Kur'an'a sımsıkı sarılıp zalimlere karşı tek yürek olmaları gerektiği ifade edildi.

Islah Haber

Önceki ve Sonraki Haberler