Diyarbakır'da Mısırlı Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Diyarbakır'da Mısırlı Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Diyarbakır’da, Mısır’daki askeri cuntanın gerçekleştirdiği katliam protesto edildi. Şehit olan kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Diyarbakır'da Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesi ve akabinde halkın üzerine ateş edilmesi sonucunda şehit olan kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından gerçekleştirilen yürüyüşle katliam lanetlendi.

Özgür-Der Diyarbakır şubesinin organize ettiği eyleme, Diyarbakır’daki İslami kurum temsilcileri de destek oldu.

Ofis Camii’inde şehitler için gıyabi cenaze namazının kılınmasıyla başlayan eylem, yürüyüşün ardında AZC önünde okunan basın açıklamasıyla son buldu.

“Darbeye Sessiz Kalanlar Bu Katliamın Suç Ortaklarıdırlar”

“Darbeye Sessiz Kalanlar Bu Katliamın Suç Ortaklarıdırlar, Mursi'ye ve Mısır'daki Müslüman Kardeşlerimize Bin Selam!” ve “Mısır'da Darbenin Karşısında Müslüman Kardeşlerimizin Yanındayız!” pankartlarının açıldığı eylemde, “İslami Yönetime Evet Laik Zorbalığa Hayır, Zorbalığa Hayır Mursi’ye Evet, Hukuksuzluğa ve Laik Zorbalığa Karşı Diren Diren Mursi Diren Mısır, İslam Düşmanı Darbecilere Karşı Bütün Ümmet Tek Yürek, Darbeciler Yenilecek İslami Hareket Kazanacak, Serî Hılde Mursî Serî Hılde Mısır, Bıjî Serhıldan Bıjî Îxwan!” şeklindeki Türkçe ve Kürtçe dövizlerle Ofis Sanat Sokağı’ından AZC’ye doğru yürüyüşe geçildi.

Islah ve İhya Çabası Engellenmeye Çalışılıyor

AZC’nin önünde Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilcisi M. Masum Yokuş’un kısa giriş konuşmasıyla devam edilen eylemde Yokuş, köklü geçmişi olan ıslah ve ihya çabalarının diktatörler tarafından baskılarla, işkencelerle, katliamlarla engellenmek istendiğini belirtti. Batı destekli rejimlerin Şebihalar ve Baltacılarla tevhit ve adalet çağrısını engellenmeye çalıştıklarına dikkat çeken Yokuş, bu bağlamda Batının ikiyüzlü tutumunun altını çizdi. Tunus’da başlayan dalganın Mısır’a ulaşmasının ardından Mübarek’in zelil bir şekilde alaşağı edildiğini, ardından yapılan seçimlerle Muhammed Mursi’nin %52 gibi yüksek oy oranıyla seçildiğini hatırlatan Yokuş, cuntanın müdahalesine Batının sessiz kalmasının ikiyüzlü bir tutum olduğunu sözlerine ekledi.

“Şehitler Ümmetin Onurudur”

Ardından kitle adına basın açıklamasını okumak üzere sözü Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz aldı. Sözleri sık sık, “Seyyit Kutup el Benna Selam Olsun İhvan’a,  Yaşasın Küresel İntifada, Paşaların Tankı Susturamaz Halkı, İslami Hareket Engellenemez, Müslüman Baskıya Boyun Eğemez, Şehitler Ümmetin Onurudur” sloganlarıyla sözleri kesilen Deniz,  “Diyarbakırlı Müslümanlar olarak İhvan’a karşı gerçekleştirilen bu haksız, hukuksuz ve alçakça katliamları şiddetle kınıyor ve Mısır’da askerî cuntanın karşısında kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz!” diye konuştu.

ISLAHHABER

diyarbakir-misireylemi-20130708-1.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-2.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-3.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-4.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-5.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-6.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-7.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-8.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-9.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-10.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-11.jpg

diyarbakir-misireylemi-20130708-12.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler