Diyarbakır’da Siyonist Vahşete Meşaleli Protesto

Diyarbakır’da Siyonist Vahşete Meşaleli Protesto

Emperyalist ABD’nin, uluslar arası toplumun ve işbirlikçilerin sessiz desteği ile 4 haftadır Gazze’de soykırım uygulayan Siyonist İsrail, Diyarbakır’da Özgür-Der ve Ayder çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi tarafından bu kez meşalelerle protesto edildi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi ve Ay-Der'in çağrısıyla bugün akşam Ofis-Stadyumun yanında toplanan kalabalık topluluk, yaktıkları meşaleler, okudukları marşlar,  taşıdıkları dövizler-pankartlar ve attıkları sloganlarla İsrail vahşetini protesto ederek, son model ağır silahların-kimyasalların kullanıldığı bu barbarlık karşısında kahramanca direnen İslami Direniş Hareketi'ni selamladı.

Eta Pektaş'ın yönettiği eylem, kalabalık tarafından hep bir ağızdan "Özgürlük Türküsü" marşının okunmasıyla başladı. Stadın yanında toplanarak meşalelerle yürüyüp Ofis Belediye Konukevinde basın açıklaması okunması hedeflenen eyleme, polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine aynı yerde devam edildi.

"Siyonizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!" dövizinin açıldığı eylemde, şehitlerimizden Şeyh Ahmet Yasin ve Abdülaziz El Rantisi'nin dev posterleri açılarak, Hamas'ın dev bayrağı ve yakılan meşaleler altında, "Rêya Xelasiyê: Berxwedan! Bijî Berxwedana Filistîn! Wê Gazze Xelas Bibe! Wê Filistîn Azad Bibe! Gazze Kurtulacak Filistin Özgürleşecek! Gazze'de Soykırım Dünyada Suskunluk! Hamas'a Selam Direnişe Devam, Gazze Ambargosu Direnişi Kıramaz! Gazze İsrail'e Mezar Olacak! Siyonist İsrail Filistin'den Defol! Yaşasın Küresel İntifada! Gazze Yanıyor, Dünya Uyuyor, Sen Uyuma! ABD ve İsrail Destekçisi BM Kapatılsın!" dövizleriyle; direniş selamlandı, Siyonist barbarlık lanetlendi.

Eylemde, Serdar Bülent Yılmaz giriş mahiyetinde bir konuşma yaptı. Diyarbakır halkına gerek İstasyon Meydanındaki dev mitinge ve gerekse başlatılan yardım kampanyalarına gösterdikleri ilgiye teşekkür ederek konuşmasına başlayan Yılmaz, "medeni" ve "çağdaş" dünyanın sessiz bakışları arasında Siyonist barbarlığın devam ettiğini söyledi. Yılmaz, Bu vahşeti telin etmek, Gazze İslami direnişimizin yanında olduğumuzu göstermek için buraya toplanıp ofise doğru meşalelerle yürümeyi hedeflediklerini ancak valiliğin yasaklamasıyla karşılaştıklarını ifade ederek, valiliğin yasak kararını kınadı. Konuşmasında ağırlıklı olarak katliamlarına sınır tanımaksızın devam eden Siyonist İsrail ile stratejik ilişkileri kesmeyen Ak Parti iktidarına yüklenen Yılmaz, Başbakan Erdoğan'ın sivil toplum lideri gibi katliamı sadece kınamla yetinmesini eleştirerek, Başbakan'ı eğer samimi ise konuşmak ve kınamak yerine inisiyatif almaya ve Siyonist çetelerle her türlü ilişkiyi kesmeye çağırdı.

Kalabalığın sık sık "Biji Filistin Bimre İsrail! Jî Bo İslam Caneme Feda! Jî Bo Kur'an Caneme Feda! Şehîd Namirin! Biji Filistin, Bımre İsrail! "Hamas'a Selam Direnişe Devam, Yaşasın Filistin Direnişimiz! Kahrolsun İsrail! Gazze Halkı Yalnız Değildir! Direnen Filistin Kazanacak! Katil İsrail Ortadoğu'dan Defol! Tekbir ve tevhit" sesleriyle kestiği basın açıklamasını topluluk adına Metin Demir okudu.

Sıkı güvenlik önlemlerinin dikkat çektiği eylem, olaysız bir şekilde sona erdi.

Emin Altun / Haksöz-Haber

 

Okunan basın açıklamasının tam metni:

 

GAZZE DİRENİŞİNİ SELAMLIYOR, SİYONİST BARBARLIĞI LANETLİYORUZ!

Siyonist İsrail 4 haftadır Gazze'ye havadan, karadan, denizden saldırıyor. İşbirlikçi uluslararası toplumu, bazı bölge devletlerini, BM ve küresel emperyalizmi arkasına alarak Gazze'de tam anlamıyla bir soykırım uyguluyor. Sivil halka karşı kimyasal silahlar, misket bombaları ve en ağır silahları kullanıyor.

Dünya sessiz kaldıkça pervasızlaşan Siyonistler camileri, okulları, ambulansları, hastaneleri, BM binalarını da vurmaktan çekinmiyor hatta bunları gizlemediği gibi alenen ilan ediyor. Şu ana kadar 1200'ün üzerinde Gazzeliyi şehid etti, altı binden fazla yaralı var. Neredeyse tamamı sivil olan katledilenlerin 300'den fazlası çocuk. Haber bültenleri her gün bu rakamlara yeni rakamlar ekliyor. 50 Filistinli daha öldü diyorlar. Ne bir isimleri var ne anne ne baba adları. Ama biz biliyoruz onların adlarını. Adları Şeyh Yasin onların, adları Rantisi. Tam 1200 Şeyh Yasin'imiz, Rantisimiz şehid edildi.

Değerli kardeşlerim.

Siyonist katiller bilinçli olarak çocukları ve bebekleri öldürüyor. Firavundan öğrendikleri bu vahşeti şimdi onlar Müslümanlara uyguluyorlar. Çünkü biliyorlar ki bu çocuklar büyüdüğünde Allah'ın izniyle her biri Siyonistlerin karşısına yiğit bir Hamas savaşçısı olarak, bir Şeyh Yasin bir Rantisi olarak çıkacak.

İsrail muharrem ayında Gazze'yi Kerbela'ya çevirdi. Bugün Gazze Kerbeladır, günlerden Aşuradır. Katledilenler bu çağın Hüseyinleri, katledenler azgınlaşmış Yezidlerdir. Ve maalesef Müslüman dünya ve özellikle Mısır bugün ihanet içindeki Kufe'dir. Lanet olsun Yezidlere. Selam olsun Hüseyinlere. Selam olsun Kudüs'e, Aksa'ya, Gazze'ye, şehitlerimize!

Değerli kardeşlerim,

Tüm vahşetin, yıkıntıların arasında Gazze'de muazzam bir direniş destanı yazılıyor. İşte Siyonist rejim, Gazze saldırılarında 3. aşamaya geçmesine rağmen, en ağır silahların desteğinde ablukaya aldığı Gazze'ye bir türlü giremedi, giremiyor. Şimdiden rahatlıkla diyebiliriz ki bu savaşın galibi İslami Direniş Hareketi Hamas'tır. Mağlubu ise önce Siyonistler, sonra işbirlikçi bölge ülkeleri ve sonra da ABD ile tüm küresel emperyalizmdir.

Aziz kardeşlerim,

Gazze kazandıkça aynı zamanda İslami hareket de kazanıyor. İşte daha düne kadar Kudüs gecesi nedeniyle Sincan'da tanklar yürütülüyordu. Bugün Filistin'in yiğit önderlerinin resimleri meydanları süslüyor. Milyonlar hep bir ağızdan küresel zorbalar tarafından terör örgütü ilan edilen Hamas'a selam gönderiyorlar. İşte itibar budur ve onu bize kazandıran da bizzat Hamas'tır, direniştir. 

Aziz kardeşlerim,

Gazze trajedisi son zamanlarda bazı kesimler tarafından bir milli meseleye, Türkiye'ye itibar kazandıracak bir araca, bir iç siyaset malzemesi haline dönüştürülmek istenmektedir. Bu bağlamda başbakan Tayyib Erdoğan'ın tavrını da eleştirmek gerekmektedir. Sürekli sert demeçler veren sayın başbakan hiçbir şekilde somut adımlar atmaya yanaşmamaktadır çünkü.

Buradan başbakana sesleniyoruz: Sayın başbakan, icranın başı olduğunuzu unutup bir STK gibi davranmayın. Demeç ve açıklama yapmak gerekiyorsa onu bizler zaten yapıyoruz. Gazeliler de bu ülkenin halkı da sizden açıklama değil somut icraatlar bekliyor.

Değerli kardeşlerim başbakana hatırlatmak istiyoruz, itibar konuşarak değil iş yaparak kazanılır. İtibar mı istiyorsun?

O zaman Siyonist rejimin büyükelçiliğini derhal kapat,

İsrail'le yapılan stratejik işbirliği ve askeri anlaşmaları yırt at,

Konya'yı İsrail uçaklarına açma. Tüm bu talepler karşısında ulusal çıkarları bahane etme.

Bizim için ulusal çıkarlar değil ümmetin çıkarları, kardeşlerimizin çıkarları önemlidir. Bizler için Filistin bir milli mesele değil ümmet meselesidir. Hamas da bu ümmetin yüz akıdır.

Ve buradan Yüce Rabbimize yakarıyoruz:

Rabbimiz! Gazze direnişini muzaffer eyle. Siyonistleri ve onların işbirlikçilerini kahret.

Bizi adil şahitlerden kıl.

Rabbimiz! Bizi ahidlerine sadık kalanlardan eyle!

Siyonistler Yenilecek İslami Direniş Kazanacak.

Kahrolsun İsrail Yaşasın İslami Direnişimiz!

Direnişe Gazze'ye Hamas'a Şehitlerimize bin selam.

Özgür-Der  - Ayder

Önceki ve Sonraki Haberler