Diyarbakır'da suç duyurusu: "İsrail'le Ticaret İnsanlığa İhanet"

Diyarbakır'da suç duyurusu: "İsrail'le Ticaret İnsanlığa İhanet"

Diyarbakır'da İslami Sivil Toplum Kuruluşları, İsrail'le ticarete tepki niteliğinde bir basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır'da İslami Sivil Toplum Kuruluşları, işgalci İsrail rejimi ile Gazze'deki soykırım saldırılarına rağmen ticareti devam ettirenler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kuruluşları adına basın açıklaması yapan Avukat Mahmut Aytekin, çelik çimento gibi stratejik alanlarda ticaretin derhal sonlandırılmasını talep etti.

Uluslarası Adalet Divanında yapılan soykırım suçlamalarının hatırlatıldığı açıklamada Türkiye'nin işgal çetesi ile ticaretin buna rağmen arttığını ifade edildi.

Basın açıklaması metni:

İşgalci İsrail, 7 Ekim 2023 gününden bugüne dek geçen altı aylık sürede, kimyasal silahlar da kullanarak 30.000’den fazla insanı katletmiş, on binlerce insanı ağır yaralamış, Gazze halkını açlık ve sefalete mahkûm etmiştir. 

Uluslararası Adalet Divanı tarafından soykırım suçunun işlendiği yönünde ciddi emareler bulunduğu tespiti yapılmışken, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Türkiye’den İsrail’e yönelik olarak ticari faaliyetlerin aralıksız olarak devam ettiği görülmektedir. Limanlar işlemekte ticaret devam etmektedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre İsrail’e yapılan ihracat kalemlerinin başında demir-çelik gelmektedir. Özellikle 7 Ekim sonrası ihracat rakamlarına özellikle silah ve mühimmat yapımında kullanılabilecek demir-çelik ihracatında belirgin bir artışın olduğu görmekteyiz.

Vicdan sahibi kişi ve kuruluşlar bu duruma tepki göstermiş, eylemler ve basın açıklamaları yapmış, bu ticaretin kirli bir ticaret olduğu, söz konusu ticari faaliyetlere devam etmenin ahlaken ve vicdanen kabul edilemez olduğu ve hepsinden öte TCK gereği açık bir suç olduğu defalarca dile getirilmiştir. Tüm bu uyarı ve ikazlara rağmen ticari faaliyetlere son verilmediği gibi resmi veriler ile de sabit olduğu üzere İsrail’le ticaret her geçen gün daha da artmıştır.

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları olarak, İşgalci İsrail rejimin işlediği suçlar sebebiyle daha önce suç duyurusunda bulunmuştuk. Şimdi de bu katliamın yaşanmasına sözde ticaretleri ile destek veren, yardım eden ve destek olanlar hakkında Savcılığa ihbar da bulunuyoruz. 

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları olarak;

  1. İşgalci ve soykırımcı İsrail ordusuna, hammadde, mühimmat, silah, gıda, yapı malzemesi, yakıt ve enerji temin eden; silah yapımında kullanılabilecek ürünleri ve her türlü askeri malzemenin ihraç edilmesinin derhal durdurulmasını, limanların İsrail kapatılmasını, 
  2. İşgalci ve soykırımcı İsrail hükümetine, işgalin devamına ve yukarıda belirtilen suçların işlenmesine katkı sağlayacak nitelikte gıda, giyim ve sair yaşam ürünleri ile maden, kimyasal ürün, elektrik, yakıt ve sair enerji desteği sağlayan, gerçek kişi tacirler ile tüzel kişi şirket yöneticilerinin, tespiti ile yardım eden sıfatıyla cezalandırılmasını talep ediyoruz.

08/03/2024

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları adına 

Av. Mahmut AYTEKİN 

diyarbakir-suc-duyurusu-israil.jpg

suc-duyurusu-israil.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler