Diyarbakır’da “Tevhidî Mücadele Bilinci” konuşuldu

Diyarbakır’da “Tevhidî Mücadele Bilinci” konuşuldu

Diyarbakır Özgür-Der Salı Sohbetlerinde bu hafta Erdal Eker "Tevhidî Mücadele Bilinci" başlıklı bir sunum yaptı.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi haftalık Salı sohbetlerinde bu hafta Özgür-Der Muş Şube Başkanı Erdal Eker konuk oldu.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Konferans salonunda gerçekleştirilen seminerin konusu “Tevhidî Mücadele Bilinci” idi.

Nureddin Yargıcı’nın Meryem Suresi 40-50. ayetlerini tilavetinin ardından ilgili ayetlerin mealini okuyan Suat Yıldız sözü sunumunu yapmak üzere Eker’e verdi.

Eker sunumuna tevhidin hayatın bir bütün olarak ele alınıp dinin yalnızca Allah’a has kılınmasını ifade ettiğini söyleyerek başladı. Ardından kelime-i tevhidin kısa açıklamasını yaparak tevhidin hayata hâkim kılınması mücadelesinin bir bilince dayanması gerektiğinin altını çizdi.

Sunumunu tevhidî mücadelenin; amaç, hedef, kaynak ve yöntemlerini irdeleyerek sürdüren Eker, tevhidi mücadelede dikkat edilmesi gereken unsurlara ilişkin önemli yorumlarda bulundu.

Eker, tevhidî duyarlılığı, tevhidî bilince dönüştürecek fikri, ameli duruşu meczeden ahlaki bir talim ve terbiyeye tertil fıkhı aracılığıyla hem bireysel hem de cemaatsel olarak ulaşmanın hedeflenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eker, "Adalet ve egemen şirk düzeni olan cahiliyeye yaslanarak geleneksel veya diğer İslami çevreler tahfif edilmemelidir. İhtilaf ve tartışmaların ahlaki zemini korunmalıdır. Ümmetin çoğunluğunun maslahatı öncelenmelidir. Allah’ın rızası herşeyin üstünde tutulmalıdır." ifadelerini kullandı.

site1.jpg

site2.jpg

site4.jpg

site3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler