Diyarbakır'da Ümmet İftarından Direnişe Destek

Diyarbakır'da Ümmet İftarından Direnişe Destek

Diyarbakır'da "Mısır ve Suriye Direnişleriyle Dayanışma İftarı"na katılan müslümanlar, "Ümmet İftarı”nda oruçlarını simit, hurma ve su ile açtı.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi ile AY-DER ortaklığında Dağkapı Meydanı'nda toplanan Diyarbakırlı Müslümanlar, "Suriye ve Mısır Direnişleriyle Dayanışma İftarı"nda, oruçlarını simit, hurma ve su ile açarak, açtıkları döviz, pankart ve sloganlarla  diktatörlere ve darbecilere karşı Mısır ve Suriye halkının yanında olduklarını haykırdılar.

Eylem simit, hurma ve sudan oluşan "Ümmet İftarı”yla başladı. Mısır ve Suriye’deki kardeşlerimizin çektikleri sıkıntıları hatırlatan mütevazı iftarın ardından cemaatle kılınan namazla eylem devam etti. Ardından konuşmalara geçildi.

Darbeci ve diktatörlere karşı ümmet tek yürek

“Darbeye Sessiz Kalanlar Bu Katliamın Suç Ortaklarıdırlar, Mursi'ye ve Mısır'daki Müslüman Kardeşlerimize Bin Selam!”; "Yaşasın Suriye Direnişimiz, Mursi’ye ve Mısır’daki Müslüman Kardeşlerimize Bin Selam!" ve “Mısır'da Darbenin Karşısında Müslüman Kardeşlerimizin Yanındayız!” pankartlarının açıldığı eylemde, “İslami Yönetime Evet, Laik Zorbalığa Hayır!"; "Zorbalığa Hayır, Mursi’ye Evet!"; "Hukuksuzluğa ve Laik Zorbalığa Karşı Diren Mursi, Diren Mısır!"; "İslam Düşmanı Darbecilere Karşı Bütün Ümmet Tek Yürek!"; "Darbeciler Yenilecek, İslami Hareket Kazanacak!"; "Serî Hilde Mursî, Serî Hilde Misir!"; "Bijî Serhildan, Bijî Îxwan!” şeklindeki Türkçe ve Kürtçe dövizler taşındı.

Şehitlerin bereketli kanlarıdır Mısır’da ve Suriye’de filizlenen

Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilcisi M. Masum Yokuş’un konuşmasıyla devam edilen eylemde Yokuş, Batılıların himayesinde kurulan ulus devletçikler hapishanesinde insanların hapsolduğunu, herkesin kendi zindanında bocaladığını, desteklenen diktatörler ve krallıklarla halkın yıllarca ezildiğini kaydetti. Seyyid Kutub, Hasan El-Benna, Ali Şariati, Malik Bin Nebi gibi öncülerin canlarıyla ödedikleri bedellerin bugünkü diriliş ve direnişlerin temellerini oluşturduğunu anımsatan Yokuş, gerek Suriye’de gerekse Mısır’da ortaya konan direnişin aziz İslam öncülerinin mübarek kanlarının bereketi olduğunu belirtti.

Batı ülkelerinin söz konusu Müslümanlar olunca özgürlük ve demokrasi maskelerinin düştüğüne bir kez daha tanık olunduğuna işaret eden Yokuş, bu ikiyüzlü ve aşağılık durumun daha fazla gizlenemeyeceğini, bu kukla yönetimlerin Müslüman halkların onurlu direnişiyle alaşağı edileceğini kaydetti.

Acılarınız acılarımız, direnişiniz direnişimizdir!

Eylem kitle adına okunan basın açıklamasıyla devam etti. Sık sık, “Seyyid Kutub, el-Benna Selam Olsun İhvan’a!";  "Yaşasın Küresel İntifada!"; "Paşaların Tankı Susturamaz Halkı!"; "İslami Hareket Engellenemez!"; "Müslüman Baskıya Boyun Eğemez!"; "Şehitler Ümmetin Onurudur!"; "Yaşasın Suriye Direnişimiz!” sloganlarıyla kesilen açıklamada, eylemin amacı şu sözlerle özetlendi: “Bizler bugün burada direnen ümmetle birlikte olduğumuzu, Mısır ve Suriye’de direnen, bütün ümmete onur ve şeref dersi veren kardeşlerimizi desteklediğimizi, onları selamladığımızı dünyaya haykırmak için toplandık.”

Türkiye’nin dört bir yanında “Ümmet İftarları” vesilesiyle Mısır ve Suriye direnişlerinin bir olduğunu, asla birbirlerinden ayrılamayacaklarının ifade edildiği açıklamada, “Mısır’da ve Suriye’de direnen kardeşlerimiz asla yalnız değildir. İstanbul’un, Ankara’nın, Elazığ’ın, Konya’nın, Muş’un, Diyarbakır’ın, Çorum’un, İzmir’in, Kayseri’nin, Zonguldak’ın, Malatya’nın, Urfa’nın, Antep’in, Kayseri’nin, Balıkesir’in kalbi Kahire’de, İskenderiye’de, Şam-ı Şerif, Hama, Humus ve Halep’te atıyor. Annelerimiz, ninelerimiz onların nusreti için dua ediyor. Onların acıları bizim acılarımız, onların zaferleri bizim zaferlerimizdir. Ümmet-i Muhammed arasına çizilen yapay sınırları tanımayan Müslümanlar olarak, Mısır’ın ve Suriye’nin direnişini Türkiye’nin direnişi olarak görüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Müslümanların artık dinleri ve özgürlükleri için ayağa kalktıkları; ne bombalar ne de darbelerin Müslümanların bu şanlı isyanını engelleyemeyeceği; Mısır'da da Suriye’de de eninde sonunda direnen onurlu ve şerefli insanların kazanacağı vurgusuyla basın açıklaması son buldu.

Eylem okunan dua ile sona erdi.

Islahhaber

diyarbakir-iftar-20130713-01.jpg

diyarbakir-iftar-20130713-02.jpg

diyarbakir-iftar-20130713-03.jpg

diyarbakir-iftar-20130713-05.jpg

diyarbakir-iftar-20130713-06.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler