Diyarbakırlı Gençler Cemaat Algısını Konuştu

Diyarbakırlı Gençler Cemaat Algısını Konuştu

Özgür-Der Bayan Lise Gençliği’nin aylık olarak düzenlemeyi hedeflediği programların ilki gerçekliştirildi.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Bayan Lise Gençliği’nin aylık olarak düzenlemeyi hedeflediği programların ilki, ‘’Tanışma ve Cemaat Algımız’’ konusuyla gerçekleştirildi. Dönemin ilk etkinliği olarak Özgür Çocuk Kulübü’nde gerçekleştirilen programa öğrencilerin ilgisi büyüktü.

Kur’an-ı Kerim’den cemaat konulu ayetlerin ve mealinin okunduğu etkinlikte çiğköfte ikramı yapıldı. Cemaat algımız üzerine yapılan tebliğ öğrencilerin dikkatini çekme noktasında oldukça verimliydi.

“CEMAATİN KARŞITI OLAN ‘BİREYSELCİLİK’ İNSANI MÜSTAĞNİLEŞTİRİR”

Müslüman kimliğini net bir ifadeyle kavrayamayan kişilerin düşüncelerinde duruşlarında ve eylemlerinde de bir netlik yakalayamayacağı ifade edildi. Bu bağlamda “Biz Kimiz?” sorusuna verilen Müslüman yanıtının da net olması gerektiği vurgulandı. Ayrıca Saff Suresinde Rabbimizin belirttiği haliyle müminlerin bir birine kenetlenen tuğlalar gibi bir birliktelik halinde olmaları ve birbirlerini kardeş olarak tanımlamaları gerektiği ifade edildi. Bu bağlamda cemaat algısının önemli olduğu, iyiliği emreden kötülükten alıkoyan bir topluluk olma sorumluluğunu üstlenmemiz gerektiğinin altı çizildi. Cemaatin karşıtında “bireyselciliğin” olduğu ve bireyselliğin de insanı müstağnileştirebileceği bu yüzden sakınılması gerektiği ifade edildi.

Lise gençliğinden Menekşe Bars ve Mukaddes Güneş adlı kardeşlerimiz söz alarak Suriyeli ve Gazzeli kardeşlerimizin unutulmaması gerektiği onlar için maddi manevi yardımlarımızı sürekli gündemimizde tutmamız gerektiğini hatırlattılar.

Etkinliğin son safhasını ise cemaatle kılınan ikindi namazı oluşturdu. Namazın ardından etkinlik sona erdi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler