Diyarbakırlı İslami kuruluşlardan Kulp kaymakamına tepki

Diyarbakırlı İslami kuruluşlardan Kulp kaymakamına tepki

Kulp’ta kaymakamın imamı darp etmesi üzerine bir açıklama yapan Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları, bunun kabul edilemez olduğunu belirterek İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları imzasıyla yayımlanan açıklamanın tam metni:

DİYARBAKIR'IN KULP İLÇESİNDE YAŞANAN OLAYLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ

(21.01.2024.)

 Camiler Allah'a ibadet etmenin ve kulluğun merkezidir. Bunun yanı sıra Camiler bir Hadis-i Kudsi’de; "Mescidler yeryüzünde benim evlerimdir" buyruğu ile kutsiyeti yüce olan mabedlerdir. Buralarda yüksek sesle konuşmak, uygunsuz harekette bulunmak Peygamber Efendimiz tarafından yasaklanmıştır.

    Kutsalımız olan Camiler ve toplumun irşadına vesile olan hutbe ve vaazlar kesinlikle siyasete alet edilmemeli ve hiçbir ideolojinin brifing makamı gibi görülmemelidir. Toplumun her bireyi kendini huzurlu ve güven içerisinde bulunduğu Camilerimiz, ırkçılık kokan her türlü söylemden ve ayrıştırıcı davranışlardan uzak tutulmalıdır.  Milletimizi bir arada tutan ve adeta toplumun sigortası olan bu mekanların, hakkın ve hakikatin seslendirildiği mekanlar olarak kalmalıdır.

Bu millet ağır bedeller ödeyerek Eski Türkiye’yi geride bıraktı. Esnafın kepenk açamadığı, huzurun kaybolduğu, kamu görevlilerinin can güvenliği endişesi ile evlerinden helalleşerek çıktığı bir dönemi geride bırakalı çokta olmadı.

Bu dönemin en ağır bedelini bölgemiz çekti. Sözde devlet ve millet menfaatine yapılıyor denilen ama gerçekte terör örgüt ve odaklarının ekmeğine yağ süren eylem ve söylemlerin oluşturduğu tahribat büyük oldu. Bu tahribatın oluşturduğu yaraların rehabilitesi için samimiyeti ve devamlılığı olan çalışmalara ihtiyacımız var.

Son olarak Diyarbakır'ın Kulp İlçesinde Kaymakam Bey'in, İmam Efendiye hutbeyi tam okumadığını iddia ederek, imam odasında ağır küfürler etmesi, sonra vücudunda izler oluşacak şekilde mikrofon sopasıyla darb etmesi asla kabul edilebilir bir durum değildir. Varsa bir suç veya hata Türkiye'nin hukuk devleti olduğu söylemini hatırlatmak isteriz. Ayrıca bir vatandaşının veya kamu görevlisinin vatan ve millet sadakatini sorgulamak kimsenin haddi olmadığını belirtmek isteriz.

Bölgenin huzur ve güven iklimini zedeleyici ve mülki idare makamının gerektirdiği sorumluluk ve görev anlayışı ile bağdaşmayan bu eylemle ilgili olarak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı göreve çağırıyoruz.

DİYARBAKIR İSLAMİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Önceki ve Sonraki Haberler