Ekim 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Ekim 2007 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak topluma ve çağa tanıklığımızı sürdürüyoruz. Her ay periyodik olarak hazırladığımız aylık hak ihlalleri değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak topluma ve çağa tanıklığımızı sürdürüyoruz. Her ay periyodik olarak hazırladığımız aylık hak ihlalleri değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Toplumsal Histeri Toplumsal Şovenizme Dönüştürülüyor

Türkiye'deki savaş lobisi adım adım amacına ulaşıyor. Şemdinli'de başlayan bombalama olayı ve bölgeye yönelik askeri sevkıyat, yürütülmek istenen savaşın ön hazırlıkları olarak karşımıza çıkıyordu. Bütün bu ve benzeri kışkırtmalar acı meyvelerini vermeye başladı. Beytüşşebap'ta korucuların minibüsünün taranması, ardından Şırnak'ta 13 askerin öldürülmesi ve Hakkari Dağlıca'da 12 askerin öldürülmesinden sonra sınır ötesi harekâta direnen, Irak'a girmek istemeyen hükümet savaş lobisine yenik düştü. Meydana gelen olaylar medyanın kışkırtmasıyla yeni bir boyut kazandı. Bu kışkırtmalar sonucunda ülkenin her tarafında Kürtlere yönelik linç girişimleri oldu.

 

Siyaset üzerindeki vesayeti güçlendirmek ve ortaya çıkacak gerginlik ve kaostan nemalanmak isteyen savaş lobilerinin istediği oldu. Bu çevreler tarafından aylardır gündeme getirilen sınırötesi operasyon talebi yeni meclis tarafından karşılandı. Hükümete bir yıl süreyle sınır ötesi müdahale kararı alma hakkı tanıyan tezkere 19 ret oyuna karşılık 507 oyla kabul edildi. Uzun süredir hiçbir konuda anlaşamayan siyasî partiler mesele "ulusal çıkarlar" ve Kürtler olunca her zaman olduğu gibi tek vücut oldular. Tezkerenin altına bölge milletvekillerinin de imza atması hayal kırıklığı yarattı. Karar, özellikle bölge milletvekillerinin Kürt seçmene bir ihaneti olarak algılandı. AK Parti iktidarı MHP ve CHP'nin ırkçı ve şoven politikalarına alet olduğunu gösterdi. Verilen karar, çözümden, haktan, adaletten yana olmayanları sevindirdi. Karara karşı çıkanlar neredeyse vatan haini olarak lanse edildi.

 

Yüksekova-Dağlıca'daki çatışmanın ardından ülke genelinde başlayan ve Kürtleri hedef alan ırkçı ve şoven saldırılar bu ay doruğa çıktı. Televizyon ekranlarında bazı siyasiler, yazarlar, sanatçılar, spor adamları ve STK temsilcileri hep birlikte ağızbirliği etmişçesine "Vururuz! Asarız! Keseriz!" nakaratı eşliğinde savaş tamtamları çalmaya başladılar. Bu kışkırtmalar öfke ve saldırı olarak sokaklara taştı. Genelkurmay başkanlığının "teröre karşı kitlesel karşı koyma refleksinin" uygulandığı yürüyüşler kitle örgütlerine, özellikle DTP binalarına ve giderek sokaktaki Kürtlere yönelik saldırılara dönüştü.

 

Kürtleri hedef alan saldırılardan Kürt basın da nasibini aldı. TC basınında kartelleşmenin yaşandığı, ulusalcı ve Kemalist bağnazcılığın zirvede olduğu bilinen bir gerçek. Bu baskı ve karalama ortamında muhalif gazete ve dergi çıkarmanın zorluğu ortada. Böyle bir ortamda sistemin çarpık uygulamalarına alet olmadan halkın haber alma hakkını karşılamak ateşten gömlek giymek gibi. Bu gömleğin giydirildiği gazetelerden biri de Gündem gazetesi. Daha önce defalarca kapatılan gazete, Ekim ayında da bir ay süre ile kapatıldı. Yasak gazetenin internet sitesine kadar genişletildi.

 

Başörtü yarası bu ay da kanamaya devam etti. Hükümetin yasaklar karşısında ürkek ve cılız duruşu başörtü yasakçılarının yasak alanını daha da genişletmelerini beraberinde getirdi. Zorba ve tek tipçi anlayış başörtülüye geziye çıkmayı bile çok gördü. Bu ay ayrıca İLKAV'ın gerçekleştirdiği kitlesel basın açıklamasında konuşan Mehmet Pamak, Hamza Türkmen, Ahmet Kalkan ve Abdurrahman Çeliker hakkında TCK 301 ve 216. maddelerine muhalefetten soruşturma açıldı. Bunlara ek olarak, bu ay özellikle siyasi parti yöneticilerine ve belediye başkanlarına yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamalar oldu.

 

 

 

Meclisten Bölgedeki Yıkımı Sınır Ötesine Taşıma Kararı

 

TBMM Ekim ayında önemli bir karara imza attı. Meclis artan saldırıları bahane göstererek hükümete sınırötesi operasyon yetkisi verdi. Seçimlerden önce bütün kışkırtma ve kuşatmalara rağmen sınırötesi operasyona sıcak bakmayan hükümet ise baskılara boyun eğmiş savaşçı söylemi benimsemiş görünüyor. Bölgede büyük bir oy patlaması yaşayan AK Partinin bu yaklaşımı Kürt seçmeni arasında derin bir hayal kırıklığı yarattı. Sorunun aslında Kürt kavminin fıtri haklarının inkârından kaynaklandığını ve bu hakların tanınarak verilmesinden geçtiğini kabul edeceği umulan AK Parti iktidarının sistemin bilinen dilini kullanması kaygı yarattı.

 

Kürtleri inkâr ve imha süreci yıllardır sınır içinde uygulanıyor. Öyle görülüyor ki, bu düşmanlık sınırötesine taşınmaya çalışılıyor. Bu kararla halklar arasına kin ve nefret tohumları saçılacaktır. Tezkere geçmişin yaralarını derinleştirmiş geleceğe ait iyimserliği ortadan kaldırmıştır.

 

Hükümet kışkırtmalara kapılarak bu tezkereyi asla kullanmamalıdır. Ülke insanının geleceği MHP ve CHP'nin ırkçı ve şoven politikalarıyla boğulmamalıdır. Bütün onurlu ve erdemli insanları muhtemel bir sınırötesi operasyona ve faşist saldırılara karşı çıkmaya çağırıyoruz.

 

Irkçı-Şoven Saldırılar

 

Yüksekova-Dağlıca'daki çatışmanın ardından ülke genelinde başlayan ve Kürtleri hedef alan ırkçı ve şoven saldırılar medyanın kışkırtmasıyla bu ay doruğa çıktı. Yurdun hemen hemen her yerinde DTP binalarına yönelik saldırılar oldu. Meclisteki DTP milletvekilleri başta olmak üzere bütün DTP camiası vatan haini ilan edilmek istendi. Devletin en üst yöneticilerinin üslubuna yansıyan ırkçı ve şoven söylemler hazır kıta bekleyen "asker doğanlar" güruhunu harekete geçirdi. Erzurum'da kalabalık bir grup, Mahallebaşı Semti'ndeki DTP il başkanlığına yürümek istedi. Bursa'da Altıparmak ve Setbaşı'nda toplanan gruplar, DTP il başkanlığının tabelasını indirdi, camlarını kırdı. Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği'ne baskın düzenlendi. İstanbul'da ise İstiklal Caddesi üzerinde Türk bayrakları ile gösteri yapan ırkçı bir grup, bir Kürt gencini Tarlabaşı Bulvarı'na kadar kovaladı. Gencin sığındığı polis aracı grubun saldırısına uğrarken, çevik kuvvet polisinin gruba müdahale etmemesi dikkat çekti. Hızını alamayan grup, cadde üzerinde bulunan TKP binasına da girmeye çalıştı.

 

Saldırılar giderek sokaktaki yurttaşlara da yönelmeye başladı. İstanbul'un Pendik ilçesinde bazı Kürt ailelerin evlerinin duvarlarına çarpı atılması önemli bir tehlikenin işareti olarak dikkat çekti. Yine Anadolulun bazı yerlerinde Diyarbakır, Bingöl gibi illerin firmalarına ait otobüslerin durdurulduğu, içindeki yolcuların indirildiği ve kendilerine istiklal marşı okutulduğu bilgisi medyada yer aldı.

 

Yüzdükleri lüks hayat içerisinde ateşin düştüğü evlerin duygularını istismar etmek, akan kanlar üzerinden siyaset yapmak, timsah gözyaşları dökmek, muhalif partilerin ve basının bürolarına girmek, şiddete bulaşmamış insanlara saldırmak, otobüs durdurup istiklal marşı dayatmak, yurdun her tarafına bayraklar asmak-asmayanları fişlemek, "ya sev ya terk et" veya "bir gece ansızın" tehditleri savurmak; Türküyle, Kürdüyle bu ülke insanına en büyük ihanettir.

 

Özgür-Der olarak öncellikle hükümete bu ırkçı ve şoven saldırılardaki sorumluluğunu hatırlatıyoruz. Çözümün ise tehditlerde, savaş tezkerelerinde, acıları daha da derinleştirecek çatışmalarda olmadığını öncellikle Kürt kavminin fıtri haklarının kabulünden, adalet ve kardeşlik anlayışını hâkim kılmaktan geçtiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

Basından İhlal Haberlerinin Ayrıntıları:

 

TEZKERE

Savaş Tezkeresi

AKP yönetiminin fireleri önlemek için gösterdiği çabalar işe yaradı. İkisi hariç AKP'nin doğulu vekilleri oylamaya katılırak 'evet' oyu verdi. Sınır ötesi harekât tezkeresi AKP/CHP/MHP/DSP ittifakıyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Oylamada sürpriz ret oyu CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'den geldi. Tezkereye karşı olumsuz görüş açıklayan AKP'nin doğulu vekilleri kabul oyu kullanırken sadece ikisi oylamaya gelmedi. (Radikal – 18 Ekim 07)

 

IRKÇI VE ŞOVEN SALDIRLAR

 

DTP Genel Merkezine Silahlı Saldırı

Ankara'da, 40. sokakta bir şahıs "vatan hainleri" diye bağırarak DTP Genel Merkez binasına ateş etti. Kurşun bir başka binaya isabet etti. Saldırgan ise sokağın sonunda beklemekte olan bir otomobile binerek olay yerinden uzaklaştı.(Ntvmsnbc – 03 Ekim 07)

 

DTP Binasına Silahlı Saldırı

Kimliği belirsiz bir kişi Aksaray'daki DTP ilçe başkanlığına silahlı saldırıda bulundu. İstanbul'un göbeğinde gerçekleştirilmeye çalışılan silahlı provokasyon amacına ulaşamadı. Olay sonrası kaçmaya çalışan saldırgan polis tarafından yakalanarak Kumkapı'daki polis karakoluna götürüldü. (Yenişafak – 08 Ekim 07)

 

DTP'ye Yine Silahlı Saldırı

Ankara'da DTP Genel Merkezi'ne saldıran kişinin iki saat sonra serbest bırakılmasının ardından dün de DTP Eminönü İlçe Teşkilatı'na ateş açıldı. Bir kurşunu DTP'nin camına, iki kurşunu da havaya sıkan saldırgan, kendisini kovalayan DTP'lilerden kaçmak için karakola sığındı.(Milliyet – 08 Ekim 07)

 

Diyarbakır Otobüsüne Ateş Açıldı

Diyarbakır seferini yapan Özlem Diyarbakır Seyahat firmasına ait yolcu otobüsüne Kırıkkale çıkışında pompalı tüfekle kimliği belirsiz bir kişi tarafından ateş açıldı. Otobüste herhangi bir hasar meydana gelmedi. (Yenişafak – 12 Ekim 07)

 

DTP Binalarına Saldırılar Sürüyor   

DTP Manisa il ile Balıkesir'e bağlı Edremit ve Burhaniye ilçe örgütleri binasına saldırı düzenlendi. Can kaybının olmadığı saldırılarda maddi hasar meydana geldi. Manisa'da DTP il binası önüne kağıt tutuşturularak bırakılan piknik tüpü, kağıtların şans eseri sönmesi üzerine patlamadı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında DTP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ziyabend Sevimoğlu, DTP İl Yöneticisi Şaban Çınar ve DTP üyesi Mahmut Aslan'ın ifadeleri alındı. ( Birgün – 15 Ekim 07)

 

Habertürk Ne Yapıyor?

Ufuk Güldemir'in kurucusu olduğu Habertürk televizyonu ve İnternet sitesi bir süredir 'Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası' adıyla bir kampanya yürütüyor. Esas işlevi yurttaşları olup bitenler hakkında doğru, inandırıcı, güven verici bir şekilde bilgilendirmek olan bir medya organı, bu tür bir kampanya düzenleyebilir mi? (bianet – 18 Ekim 07)

 

Halkevleri Batıkent Şubesi'ne Saldırı   

Halkevleri Batıkent Şubesi'ne önceki gece silahlı saldırı düzenlendi. Edinilen bilgiye göre, gece yarısına doğru Halkevleri Batıkent Şubesi'nin önüne gelen bir kişi pencereye doğru üç el ateş etti. Mermilerden ikisi camı, biri duvarı delerek içeri girdi. (Birgün – 19 Ekim 07)

 

DTP İl Binasına Saldırı

Bursa'da öfkeli vatandaşlar (!) DTP İl Başkanlığı binasına girdi. Binanın camlarını kıran kalabalık, yan binadan DTP İl Başkanlığı balkonuna çıkıp eşyaları aşağıya attı. Olaylar sırasında polisle vatandaşlar arasında da arbede yaşandı. Olaylarda bir polis memuru omzuna taş isabet etmesi sonucu yaralandı. (Yenişafak – 20 Ekim 07)

 

AKP Ilıca İlçe Başkanı Özarslan'a Saldırı    

AKP Ilıca İlçe Başkanı Kemal Özarslan, parti binasında darp edildi. İlçe Başkanı Özarslan, AKP Erzurum İl Başkanlığı binasında, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ilıca ilçesindeki parti binasına gelen Ülkü Ocakları Başkanlığından Murat T. ve Mehmet T'nin kendisine saldırdığını söyledi. (Birgün – 22 Ekim 07)

 

Elazığ'da Öğrenci Hastanelik Edildi

15 kişilik grup Fırat Üniversitesi öğrencisi Efkanıl Ataseven'i rektörlük binası önünde sıkıştırıp linç girişiminde bulundu. Arkadaşlarını hastaneye götürmek isteyen Zehra Ergen, Ramazan Bakır, Nursel Korkmaz ve Yasemin Kahraman isimli öğrencilere de saldıran grup olay sonrası üniversiteden kaçarak uzaklaştı. (Birgün – 23 Ekim 07)

 

Halkevi'ne Bir Saldırı Daha

Geçen hafta Ankara'da Batıkent Halkevi'nin kurşunlanmasının ardından, önceki akşam da Eskişehir Halkevi, 10-15 kişinin saldırısına uğradı. Halkevi'nin bütün camları kırılırken, kundaklanmak istendi. (Birgün – 23 Ekim 07)

 

DTP Genel Merkezi Önünde Silahlı Protesto

DTP'nin Balgat'taki genel merkezinin önü dün silahlı protestoya sahne oldu. Strasburg Caddesi'nden taksiye bindiği öğrenilen kimliği belirlenemeyen kişi, DTP Genel Merkezi önüne gelerek elindeki tabancayla havaya ateş etti. 'Vatan bölünmez' diye slogan atan ve Türk bayrağı bağlayan şahıs daha sonra, DTP Genel Merkez binasının karşısındaki apartmanın önünde eylemini devam ettirdi. (Yenişafak – 24 Ekim 07)

 

Kuzey Kıbrıs'ta Da Ülkücü Saldırı

Kuzey Kıbrıs'ta ülkücüler düzenledikleri gösteride Afrika gazetesini hedef aldılar. İki bin kişi, PKK tarafından esir alınan 8 askerin görüntülerini yayınlayan Afrika gazetesine yürüdü. Gazetenin kapısına siyah çelenk ile pankart ve dövizlerini bırakan göstericiler, gazete binasına da saldırı girişiminde bulundu. (Birgün – 25 Ekim 07)

 

Sokaklar Irkçı Teröre Teslim

Demokratik kitle örgütlerine, sol partilere ve özellikle DTP binalarına yönelik saldırılar giderek sokaktaki yurttaşlara da yönelmeye başladı. İstanbul'un Pendik ilçesinde bazı Kürt ailelerin evlerinin duvarlarına çarpı atılması önemli bir tehlikenin işareti olarak dikkat çekti. (Birgün – 25 Ekim 07)

 

HÖC Temsilcisi Hastanelik Oldu

Samsun'da bulunan Haklar ve Özgürlükler Cephesi (HÖC) temsilciliğine yönelik dün bir saldırı gerçekleştirildiği açıklandı. Saat 17.00'deki Samsun HÖC temsilcisi Hasan Toğan ile Karadeniz Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği çalışanı Fatih Yavuz bir kafede otururken yanlarına gelen faşist bir grup "kana kan intikam" sloganları attıktan sonra saldırıda bulundular. Haklar ve Özgürlükler Cephesi yetkilileri Toğan ve arkadaşı Yavuz'un hâlâ yaralı olarak hastanede bulunduğunu ifade ediyor. Aynı esnada faşistler TKP binasına da bir saldırıda bulundular. (Birgün – 25 Ekim 07)

 

Saldırıyı 'Polis Yönlendirdi' İddiası 

Bursa, Elazığ, İstanbul, Samsun'dan sonra İzmir Buca'daki Temel Haklar Derneğine gece yarısı girmeye çalışan grup içeri giremeyince bu kez derneğin camlarını kırdı. 22 Ekim gecesi dernekte kimsenin bulunmadığı saatlerde gerçekleşen saldırı sonrası derneğin tüm camlarının kırıldığı ve maddi hasara yol açtığı belirtildi. Dernek yetkililerinin olay sonrası çevredeki vatandaşlardan öğrendiği bilgilere göre olay sırasında 300 kişilik grubun etrafındaki polislerin 'Burası PKK bürosu' diye hedef gösterdiği ardından ise derneğe saldırı gerçekleştirildiği ifade ediliyor. (Birgün – 25 Ekim 07)

 

Faşistler Bıçakladı, Polis Seyretti

Ege Üniversitesi'nde yürüyüş düzenleyen ırkçı gruplar bir öğrenciyi bıçakla yaraladı. Mühendislik Fakültesi kantininde bulunan sol görüşlü bir öğrenci, ülkücü olduğu öğrenilen bir kişi tarafından bacağından bıçaklandı. Yaralanan öğrenci tedavi altına alınırken, polis saldırıyı yapan kişi hakkında herhangi bir işlem yapmadı. (Birgün – 25 Ekim 07)

 

Bursa'da Faşizmin "Mahalle Baskısı"

Bursa İHD'nin raporuna göre Kürtlerin işyerlerine saldırılıyor, tehdit ediliyor. Kürtçe konuşan tartaklanıyor. Mahalleleri ablukaya alınıyor. 21 Ekim'den bu yana en az altı kişi yaralandı. (bianet – 25 Ekim 07)

 

'Zorunlu' Bayrak Yürüyüşüne Vatandaşlardan Tepki

Mardin'de korucular, AKP'li Mardin Belediyesi ve Türk Kamu-Sen tarafından düzenlenen "Bayrak Yürüyüşü"ne ilköğretim ve lise öğrencilerinin zorla götürülmesi ve vatandaşların katılımının zorunlu hale getirilmesine vatandaşlar tarafından tepki gösterildi. (Evrensel -  26 Ekim 07)

 

Çocukları Da Kullanıyorlar

Hakkari'deki olayların ardından provokasyonlarını arttıran ülkücü ve şoven grupların, eylem ve mitinglerinde üniversitelerden sonra lise ve ilköğretim okullarındaki öğrencileri de kullanmaya başlaması endişe ve tepki nedeni oldu. Eskişehir, Bursa, Antalya, Rize, İstanbul ve Ankara'da aralarında kimi dernek, vakıf ve sendikacıların da bulunduğu bazı grupların, öğrencileri miting ve eylemlere çekmek için elden imzasız bildiri ve broşür dağıttığı belirlendi. (Birgün – 27 Ekim 07)

 

Eskişehir Halkevi'ne Üçüncü Saldırı

Daha önce 21 Ekim ve 24 Ekim günü "faşistler" tarafından saldırıya uğrayarak kundaklanmak istenen ve camları kırılan Eskişehir Halkevi, dün gece yarısı yine saldırıya uğradı. Gece saat 00.30 sularında Halkevi'nin bulunduğu sokağa gelen saldırganlar, yine Halkevi'nin camlarını taşa tutarak, olay yerinden kaçtı.(Birgün – 27 Ekim 07)

 

Kalkan'da Kürtler Irkçı Saldırıya Uğradı

Terörü protesto eylemi adı altında bir araya gelen bazı kişilerin estirdiği teröre bir yenisi de Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan ve Yeşildere beldelerinde eklendi. Kürt kökenli vatandaşlar, 'milliyetçi' bir grubun saldırısına uğradı. (haksozhaber – 31 Ekim 07)

 

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

 

İLKAV'ın Açıklamasına 301 ve 216 Soruşturması

İLKAV'ın pazar günü gerçekleştirdiği kitlesel basın açıklamasında konuşan Mehmet Pamak, Hamza Türkmen, Ahmet Kalkan ve Abdurrahman Çeliker hakkında TCK 301 ve 216. maddelerine muhalefetten soruşturma açıldı. (haksozhaber – 01 Ekim 07)

 

Yayınevi ve Yazara 301'den 'Yakalama Emri'            

''Osmanlıdan Günümüze Ordunun Evrimi'' adlı kitapta ''Askeri kuvvetleri aşağıladıkları'' iddiasıyla yayınevi sahibi Sırrı Öztürk ile birlikte yargılanan yazar Osman Tiftikçi hakkında ''yakalama emri'' çıkartıldı. (Zaman – 01 Ekim 07)

 

Kürt Konferansına Soruşturma 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Alman Heinrich Böll Vakfı ve Diyarbakır Barosu'nun ortaklaşa düzenledikleri "Türkiye'de Kürtler, Barış Süreci İçin Temel Gereksinimler" konulu konferansı incelemeye aldı. Savcılık inceleme kapsamında Emniyet Müdürlüğü'nden kaset çözümlerini istedi. (Zaman – 01 Ekim 07)

 

Selanik Fıkrasına 3 Yıl Hapis

Büyükçekmece'nin Mimar Sinan Belde Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik hakkında "anlattığı bir fıkrayla Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği" gerekçesiyle açılan davanın görülmesine başlandı. (Yenişafak - 01 Ekim 07)

 

Sarı, Kırmızı, Yeşil Yazmaya 6,5 Ay   

Şırnak'ta 21 Mart 2007'de düzenlenen Newroz şenliğine başında sarı, kırmızı, yeşil yazmayla katılmak isteyen Ö.G., alana girişte yapılan aramada kontrol noktasından geçemedi ve gözaltına alındı. Ö.G., Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında hazırlanan iddianame çerçevesinde yargılamasına başlandı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi Ö.G.'nin, TMY'nin 7/2-b maddesi uyarınca "Yasadışı örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla 6,5 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. (Birgün - 03 Ekim -07)

 

DTP'li Belediye Başkanı Gözaltında

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Yakapınar (Misis) beldesinin DTP'li Belediye Başkanı Osman Keser'in de aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Belediye Başkanı Osman Keser'in, Şırnak'ta, PKK'ye yönelik operasyonlarda ölü ele geçirilen 6 kişi arasında yer alan Mehmet Bayram için iki gün önce açılan taziye çadırında, PKK lehine konuşmalar yaptığı iddia iddia edildi. Diğer 7 kişinin ise örgüt lehine sloganlar atıp pankart açtıkları kaydedildi. (Yenişafak – 05 Ekim 07)

 

Che, Adana Adliyesi'ni Karıştırdı   

Avukat Fatoş Hacıvelioğlu'nun Küba'da çektiği fotoğraflardan oluşan ve Adana Adliye Sarayı'nda sergileyeceği fotoğraflar Adana Barosu'nu karıştırdı. Aralarında Che'nin fotoğraflarının da bulunduğu sergi son anda savcılığın "nedeni şaibeli" engeliyle karşılaştı. (Birgün - 06 Ekim 07)

 

4 Belediye Başkanı Gözaltında   

ADANA'nın Yakapınar (Misis) Belediye Başkanı Osman Keser'in tutuklanmasını protesto etmek ve dayanışma duygularını ifade etmek amacıyla belediye bahçesine kurulan çadırı ziyaret eden Demokratik Toplum Partlili Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Silopi Belediye Başkanı Muhsin Konur, Küçükdikili Belediye Başkanı Leyla Güven, Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar, jandarma tarafından tartaklanarak gözaltına alındı. (Birgün – 08 Ekim 07)

 

Ümraniye'de ESP'ye 12 Gözaltılı Baskın   

İstanbul'un 1 Mayıs Mahallesi'nde dün sabaha karşı ESP'lilere operasyon yapıldı. Operasyonların önceki akşam mahallede bir sivil polis ile kavga edilmesi nedeniyle yapıldığı bildirildi. 20 evin basıldığı operasyonda 12 ESP'li gözaltına alındı. (Birgün – 09 Ekim 07)

 

Mahkeme Yasama Dokunulmazlığını Tanımıyor!

Yargı mekanizması yeni bir keyfiliğe daha imza attı ve anayasal bir kural olan dokunulmazlık zırhının DTP'liler için geçerli olamayacağı hükmünü verdi. PKK'ya üyelik suçundan tutuklu yargılandığı bir sırada İstanbul 3. bölgeden seçilerek Meclis'e giren DTP'li milletvekili Sebahat Tuncel hakkındaki hukuki kargaşa sürüyor. Mahkeme yasama dokunulamazlığına rağmen Tuncel'in yargılanmasına devam kararı verdi. (haksozhaber – 11 Ekim 07)

Hrant Dink'in Oğluna da 301'den Ceza

Silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in "301'e karşı 1 oy" başlıklı yazısında 'Türklüğü aşağıladıkları' gerekçesiyle yargılanan Agos Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Hrant Dink'in oğlu Arat Dink ve İmtiyaz Sahibi Serkis Seropyan 1'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dink ve Seropyan'ın cezası sabıkaları olmadığı göz önüne alınarak ertelendi. (Evrensel -12 Ekim 07)

 

'Diyarbakır Kaledir Sözüne' 4,5 Yıl Hapis İstemi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Diyarbakır kaledir, düşüremeyeceksiniz' diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' iddiasıyla 4.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.(kurdishinfo – 16 Ekim 07)

 

Kızıldere'de Öldürülen Devrimcileri Övmek Suç!

Mahkeme, 35 yıl önce yapılan Kızıldere direnişini övdüğü gerekçesiyle "Tek Yol Devrim Hareket" dergisi yazı işleri müdürü Bozkurt'u mahkum etti. (bianet - 19 Ekim 07)

 

'Özel Muamele' İddiasına Hapis   

Hrant Dink cinayeti tetikçisi O.S'ye Bayrampaşa Cezaevi'nde "özel muamele yapıldığını" ve cezaevine gelişinde saygılı ile karşılandığını ileri sürerek, görevliler hakkında soruşturma açılmasına neden olduğu iddiasıyla yargılanan Hasan Ersoylu, önceki günkü duruşmada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. (Birgün – 25 Ekim 07)

 

İNANÇ VE BAŞÖRTÜ ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Oruç Dayağı Çarpıtma Çıktı, Dövülen De Oruçluymuş          

Dün bir gazetenin internet sitesinde Kağıthane'de 22 yaşındaki Güney Minik ile 17 yaşındaki yeğeni Coşkun Minik'in sigara içtikleri için çevredekiler tarafından dövüldüğü iddia edildi. Ramazan ayına saygısızlık yaptıkları gerekçesiyle çıktığı söylenen kavganın altından, iddiaların aksine sigara dumanı tartışması çıktı. (Zaman – 01 Ekim 07)

 

Başörtülüye Gezi De Yasak

Yeni anayasa tartışmalarıyla birlikte tekrar gündeme gelen başörtüsü yasağı gündemdeki yerini tüm sıcaklığıyla korurken Kocaeli'de traji-komik bir olay yaşandı. Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nün düzenlediği Çanakkale gezisine davet ettiği başarılı öğrencilerden biri olan Neslihan Özkar, başörtülü olduğu gerekçesiyle geziye alınmadı. (Milli Gazete -  02 Ekim -07)

 

Başörtülü Öğrenciler Törene Alınmadı             

Denizli'de Pamukkale Üniversitesi 2007-2008 akademik yılı açılış törenine başörtülü alınmadı. PAÜ Kınıklı Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki törene katılmak isteyen başörtülü kız öğrenciler güvenlik görevlileri tarafından salona alınmadı. (Zaman – 03 Ekim 07)

 

Başörtülü Öğrencilere 'Kampus Baskısı'         

Çukurova Üniversitesi'nde başörtülü öğrencilere kampus içerisinde büyük baskılar uygulanıyor. Güvenlik görevlilerince kampus içerisinde durdurulan öğrenciler 'ağlatılıncaya kadar' 'neden kampusa başörtülü girdiği' yönünde sorguya çekiliyor. Ardından da kimliklerine el konuluyor. Güvenlik görevlilerince 'fişlenen' öğrenciler hakkında rektörlük tarafından soruşturma açılıyor. Baskılara en fazla maruz kalanlar İlahiyat Fakültesi öğrencileri. Öğrencilerin 'perukla' dahi üniversiteye girmelerine izin verilmiyor. (Zaman – 04 Ekim 07)

 

Rektör Türkçe Ezan İstedi

Bursa'nın Mudanya ilçesinde düzenlenen bir sempozyumda konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran, namaza çağrının Arapça yapılmasına tepki göstererek, ezanın Türkçe okunmasını istedi. (Yenişafak – 05 Ekim 07)

 

Peruk Taktığı İçin Sınavı İptal Edildi

Okumak isteyen başörtülü kızların tek dayanağı olan peruk da yasaklanmaya başlandı. Bartın'da Açıköğretim Fakültesi öğrencisi Nagehan A. isimli öğrencinin AOF sınavında peruk taktığı için sınavı geçersiz sayıldı. (Yenişafak – 10 Ekim 07)

 

Dışişlerinde Mescide Kilit

Dışişleri Bakanlığı binasında açılan küçük mescidi öğrenen Bakanlık üst düzey yönetimi, cemaat sayısı artınca hemen mescidi kapattırdı. (Milli Gazete – 17 Ekim 07)

 

Yeşilköy Havaalanı'nda Tesettüre Müdahale

Ekin Tiyatro Grubu üyeleri, Yeşilköy Hava Limanı'nın giriş kapısında X-Ray cihazından sorunsuz geçmelerine rağmen tesettürlü halleri nedeniyle polis müdahalesine muhatap oldular. (haksozhaber – 20 Ekim 07)

 

Yoksulluk Kongresi'nde Skandal

'Küresel Yoksulluk' temalı Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi'ne İHH temsilcileri olarak katılan Zehra Öztürk ve Zeliha Sağlam başörtülü oldukları gerekçesiyle salona alınmadı. (Milli Gazete – 20 Ekim 07)

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

 

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde İşkence

Sincan F Tipi Cezaevinden Kırıkkale F Tipi Cezaevine nakledilen Avşar ailesinden üç kuzen, geldikleri ilk gün işkence ve saldırıya maraz kaldı. Tutsakların avukatı ve akrabalarından Ahmet Avşar, "Hukuksuzluğu yaratan kimse hukukun olanak tanıdığı ölçüde hesabını ödeyecek" dedi. (Birgün - 03 Ekim 07)

 

'Asker Köpek Taşımaz'a Üsteğmen Dayağı

Antalya Akseki'de İlçe Jandarma Komutanı'nın karısına, yanındaki askere köpek taşıtmaması gerektiğini söyleyen 62 yaşındaki Necip Hacıgüzeller, uyarısının bedelini ağır ödedi. Üsteğmen Tolga Yetişkin, asker gönderip karakola getirttiği yaşlı adamı yumrukladı. Hacıgüzeller suç duyurusunda bulundu. (Yenişafak – 06 Ekim 07)

 

Cezaevlerinde Baskılar Artıyor

F TİPİ Cezaevleri'nde baskı ve yasakların her geçen gün arttığını söyleyen Mücadele Birliği Platformu üyeleri, İHD İstanbul Şubesi'nde dün bir basın açıklaması yaparak baskıları protesto etti. (Birgün -  04 Ekim 07)

 

ESP: "Gebze Cezaevinde Tutuklular Taciz Ediliyor"

Ezilenlerin Sosyalist Platformu Tutuklu Aileleri üyeleri Gebze M Tipi Kapalı Cezaevinde siyasi tutukluların taciz edildiğini ifade etti. (Bianet – 16 Ekim  07)

 

Hasta Tutukluya Tedavi Engeli

Mersin Silifke M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Nesimi Kalkan (35), yakalandığı 'çölyak' hastalığı nedeniyle günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldi. Cezaevi idaresinin keyfi tutumundan dolayı tedavi ettirilmediğini belirten Kalkan, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nden randevu almasına rağmen bir aydır hastaneye götürülmediğini söyledi. (Evrensel – 17 Ekim 07)

 

14 Ay Sonra Hakim Karşısına Çıktılar

Geçtiğimiz yıl 8-10 Eylül tarihinde yapılan Gaye Operasyonu kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan 23 sanık 14 ay sonra İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. (Evrensel – 27 Ekim 07)

 

BASIN VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ

 

Yürüyüş Dergisi Satanlara Polis Ateş Açtı: Bir Kişi Ağır Yaralı

Yenibosna Yıldırım Beyazıt Caddesi'nde Yürüyüş Dergisi dağıtan 4 kişilik gruba ekip otosuyla müdahale edildi. Müdahale sırasında polisin açtığı ateş sonucunda 15 yaşındaki Ferhat Gerçek adlı bir genç ağır şekilde yaralanarak Bakırköy Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Gerçek'in ameliyata alındığı bildirildi.( Evrensel -  08 Ekim 07)

 

Gündem Gazetesine Kapatma

Daha önce hakkında 4 kez kapatma kararı verilen, en son 8 Eylül'de 30 gün süreyle yayını durdurulan Gündem Gazetesi, yayın hayatına başladıktan bir gün sonra PKK propagandası yaptığı iddiasıyla bir kez daha 30 gün süreyle kapatıldı.(kurdishinfo – 09 Ekim 07)

 

DİHA Muhabiri 301'den Yargılanıyor

'Korucular devletin bombası ile balık avlıyor' başlıklı haberi nedeniyle hakkında 301. maddeden dava açılan Dicle Haber Ajansı Muhabiri Rojda Kızgın hakim karşısına çıktı. Duruşmada Yedisu İlçesi Elmalı Köyü'nün muhtarı Zeki Aydıncı, Kızgın'ın yaptığı haberi doğrulayarak, korucuların el bombası ile balık avladıklarını söyledi. (Evrensel – 09 Ekim 07)

 

Devrimci Hareket Dergisi Okurları Gözaltına Alındı

İzmir'de Devrimci Hareket dergisi okuru 7 kişi gözaltına alındı. İzmir'in Karşıyaka, Bornova ve Konak ilçelerinde yapılan ev baskınlarında Devrimci Hareket dergisi okurları oldukları öğrenilen Eyüp Sabri G, Teoman A, İnci S, Ömer Öcal K, Eyüp Ç, Zafer Ö. ve Gamze T, gözaltına alınarak, Bozyaka Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. (Evrensel – 09 Ekim 07)

 

Üç Gazeteci 14 Aydır Tutuklu

Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek ve Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu ile Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan, 14 aydır cezaevinde tutuklu bulunuyor. 26 Ekim günü İstanbul Beşiktaş 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkartılacak olan üç gazeteci, 8 Eylül 2006 tarihinde gözaltına alınmıştı. Sosyalist muhalif kimlikleriyle tanınan üç gazeteci, "MLKP yöneticisi olmakla ve anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmekle" suçlanarak, haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.( Birgün – 15 Ekim 07)

 

Hakkari'de Muhabirlere Gözaltı

Hakkâri'de, sınıra sevkedilen askeri birliklerle ilgili fotoğraf ve görüntü çalışması yapan Yeni Şafak foto muhabiri Müslüm Bayburs, İHA'dan Abdülkadir Kantarcıoğlu ve Nevzat Taş, Yüksekova Haber'den Ömer Oğuz, sabah saatlerinde jandarma tarafından gözaltına alındı. Gazeteciler, kimlik tespiti ve ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldı. (Yenişafak – 22 Ekim 07)

 

Mahkeme, "Gündem" Gazetesinin İnternet Sitesini de Kapattı

Önce Özgür Gündem gazetesi, şimdi de Hakkari'deki çatışma haberlerini yayımlayan gazetenin İnternet sitesinin yayını durduruldu. Mahkeme, Hakkari'de 13 askerin yaşamına mal olan saldırı sonrası PKK'ya bağlı HPG örgütü açıklamalarına yer veren Özgür Gündem gazetesinin İnternet sitesini de erişime kapattı. ozgurgundem.net İnternet sitesine erişmek isteyenler, "Siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir !..." metniyle karşılaşıyorlar. (bianet - 23 Ekim 07)

 

Fransız Gazetecilere Gözaltı

Şırnak'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait birlikleri görüntüledikten sonra, Habur Sınır Kapısı'ndan Kuzey Irak'a çıkış yapmak isteyen 2 Fransız gazetecinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gazetecilerin, sorgularının ardından savcılığa sevk edileceği bildirildi. (Yenişafak – 24 Ekim 07)

 

KÜRTÇE YASAKLARI

 

Baydemir'den Kürtçe İfadesi

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaptığı Kürtçe konuşma nedeniyle hakkında "Seçim Kanunu'na muhalefet" suçundan soruşturma başlatılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, savcılıkta ifade verdi. (Birgün – 09 Ekim 07)

 

Çokdilli Belediye Feshedildi   

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Diyarbakır Sur Beldesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın görevden düşürülmesi ve belediye meclisinin feshedilmesi kararına yapılan itirazı reddetti. Böylece Demirbaş'ın görevden düşürülmesi ve belediye meclisinin feshi kararı kesinleşti. (Birgün–19 Ekim 07)

 

Kürtçe Şarkıya Panzerli Müdahale

Mersin'de Siteler Karakolu'na yakın mesafedeki açık alanda yapılan düğünü "Kürtçe şarkı söylendiği" ve "sarı, kırmızı, yeşil renkli flamalar açıldığı" gerekçesiyle yüzü maskeli timlerin panzerlerle bastığı ve çevreye rasgele ateş açtığı iddia edildi. (Evrensel – 29 Ekim 07)

 

YAŞAM HAKKI

 

"Arıcı"nın Ölümü

27 Eylül'de Tunceli'de iki "arıcı" Bülent Karataş ve Rıza Çiçek askerlerin güpegündüz açtığı ateş ile vuruldular. Karataş öldü, Çiçek komada. (bianet- 01 Ekim 07)

 

'Geleceğini Verebilecekler Mi?'

7 Ekim Pazar günü, okuru da olduğu Yürüyüş Dergisi'ni satmak için Yenibosna'daki Zafer Mahallesi'ne giden bir grup genç ile satışın yasal olmadığını iddia ederek dergi satışını engellemek isteyen polisler arasında yaşanan arbedede 19 yaşındaki Ferhat Gerçek, resmi kıyafetli bir polis tarafından sırtından vurulmuştu. Sırtına isabet eden kurşun sonucu omuriliği kopan Ferhat Gerçek, Bakırköy Devlet Hastanesi'nde ameliyata alınarak omuriliğine platin takıldı. Felç olan Ferhat'ın babası 'çocuğumun geleceğini aldılar, geleceğini verebilecekler mi?' dedi. (Evrensel – 15 Ekim 07)

 

Kesilen Kablolar 1 Cana Mal Oldu

Edirne'de oturduğu evin samanlığında çıkan yangına müdahale etmek isterken kalp krizi geçiren Aysel Tosun, Türk Telekom'un fiber optik kablolarının kesilmesi nedeniyle telefonlar çalışmadığı için sağlık ve itfaiye ekipleri ile irtibat sağlanamayınca yaşamını yitirdi. Bu duruma ölenin yakınları isyan etti. (Yenişafak – 16 Ekim 07)

 

Bir Yakalama Klasiği Daha

İzmir'de polis, peşine düştüğü zanlıyı bıçak çektiği iddiasıyla öldürdü. Olayın ardından polise tepki gösteren mahalle halkına da çevik kuvvet saldırdı. (Evrensel  – 25 Ekim 07)

 

MAYIN VE PATLAYICILAR

 

Bomba Patladı İki Çoban Öldü

IĞDIR'da, arazide buldukları bombanın patlaması sonucu 2 çoban öldü. İğdır merkeze bağlı Erhacı köyünde, Serkan Abakay ile Abdullah Anuk, arazide buldukları kutuyu kurcalamaya başladılar. Kutunun patlaması sonucu, çobanlar Serkan Abakay (13) ile Abdullah Anuk'un (14) olay yerinde öldüğü belirlendi. Jandarma yetkilileri, Ağrı Dağı etekleri Leçelik bölgesinde meydana gelen olayda, çobanların buldukları cismin patlayıcı olduğunun tespit edildiğini bildirdiler. (Birgün – 15 Ekim 07)

 

Dağlıca'da Patlama: Düğün Konvoyunda 18 Yaralı

Hakkâri, Dağlıca'da yoldaki patlayıcının patlaması nedeniyle bir minibüste yolculuk eden 14 sivil yaralandı. Yoldaki patlayıcının patlaması nedeniyle 18 sivil yaralandı. Yaralıların yedisi Van, diğerleri Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. (bianet - 21 Ekim 07)

 

YÖK VE EĞİTİM HAKKI

 

İstiklal Marşı Okumayana Gözaltı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2007-2008 eğitim-öğretim yılının açılış töreninde İstiklal Marşı okunurken ayağa kalmayan öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Ferit Bernay'ın talimatıyla güvenlik tarafından gözaltına alındı. (Yenişafak – 17 Ekim 07)

 

Okulda Parmak İziyle Fişleme

İzmir'de bir ilköğretim okulunda hırsızlık olunca iki öğretmen 60 öğrencinin parmak izini aldı. Öğretmenlerin 'polise veririz' diyerek tehdit ettikleri öğrenciler şokta... İzmir'de bir ilköğretim okulunda, iki öğretmenin 60 öğrenciden parmak izi aldığı ileri sürüldü. Okulda bir öğrencinin parasının çalınması üzerine, matematik ve resim öğretmenleri sınıflarındaki öğrencileri sıraya dizerek parmak izlerini aldığı ve "Bir daha hırsızlık olursa, bunlara polise veririz" tehdidinde bulundukları öğrenildi. (Yenişafak – 28 Ekim 07)

 

ÇETELER

 

Dink Cinayeti Davasında 2. Poster Skandalı! 'Ya Sev Ya Terk Et'  

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastı davasının ikinci duruşmasında yargılanan tutuklu sanıkları getiren cezaevi aracının üzerindeki, "Ya Sev Ya Terk Et" yazısı dikkat çekti. (Zaman – 01 Ekim 07)

 

Araçtaki Yazıya Soruşturma

Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na ait cezaevi aracının ön kısmındaki "Ya Sev Ya Terket" yazısı ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi. (Yenişafak - 01 Ekim 07)

 

'İyi Çocuklar' Devrede!

Genelkurmay ve medya hedef gösterdi, durumdan vazife çıkaran 'iyi çocuklar', DTP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı düzenledi. (Evrensel – 04 Ekim 07)

 

Tekin'den Savcıya 'Kim Olduğumu Biliyor Musun' Mektubu            

Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen patlayıcı maddelere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in savcıya gün aşırı mektup gönderdiği ortaya çıktı. Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde bulunan Tekin, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e gönderdiği mektuplarda kendisini övüyor. (Zaman – 05 Ekim 07)

 

Bir Skandal Fotoğraf Da Santoro'nun Katilinden       

Hrant Dink Cinayeti sanığı O.S'nin Emniyet müdürlüğünde elinde Türk bayrağı ile çekilen skandal fotoğrafının bir benzeri Trabzon Cezaevinde çekildi. Trabzon'daki Santa Maria İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro'nun katili O.A'ya cezaevinde elinde Türk bayrağı ile 'kahraman pozu' verdirip resmini çektiler. (Zaman – 05 Ekim 07)

 

'İyi Çocuklar' Terörle Mücadele Ediyordu

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli Davası ile ilgili verdiği görevsizlik kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme, 105 sayfalık gerekçeli kararında Yargıtay 9.Ceza Dairesi'nin işlenin suçun 'terörle mücadele kapsamında' olduğu yönündeki tartışmaları kararına uydu. Mahkeme, "Sanıklara bu şekilde isnat edilen eylem ve sanıklar Ali Kaya ile Özcan İldeniz'in bulundukları hukuksal statü dikkate alındığında, asker kişi olan sanıkların iddianamedeki atılı eylemleri Yargıtay 9. Ceza Dairesinin yukarıda anılan bozma ilamlarında da değinildiği gibi Terörle Mücadele görevleri kapsamında gerçekleştirmiştir" dedi. Mahkeme, Veysel Ateş'in de Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile birlikte yargılanmasını istedi. (Yenişafak - 05 Ekim 07)

 

Şiddet Tırmanıyor, Tehditler Artıyor   

İHD İstanbul Şube Başkanı Rıza Dalkılıç, tehdit telefonları geldiğini belirterek, demokratik kesime yönelik saldırıların endişe yarattığını vurguladı. Küfür, hakaret ve tehdit içerikli telefonlar geldiğini söyleyen dernek başkanı Dalkılıç, "İHD kuruluşundan bu yana çizgisiyle bu tarz tehditler yaşadı, hatta dernek başkanımız Akın Birdal vuruldu." Dedi. (Birgün – 22 Ekim 07)

 

CEZASIZLIK

 

DTP Genel Merkezine Ateş Eden Şahıs Serbest

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) genel merkez binasına önceki gün tabanca ile provakasyon amaçlı ateş açıp kaçan saldırgan yakalandı. Saldırgan Burhan A. dün çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. (Zaman – 04 Ekim 07)

 

Panzerin Ezdiği Emine Arık Yüzde Yüz Kusurlu Bulundu

Diyarbakır'da 10 Ekim gecesi polislere yönelik düzenlenen ve 1 polisin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olaya yetişmek için hareket eden polis panzeri Teravin namazını kılmaya giden 65 yaşındaki Emine Arık'ı feci şekilde ezdi. Polisler hakkında şikayetçi olan Arık ailesinin avukatı Ömer Halefoğlu, kaza ile ilgili raporda, Arık'ın yüzde yüz kusurlu bulunmasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, panzeri kullanan polisin tutuklanmasını talep edeceklerini kaydetti. (Birgün – 16 Ekim 07)

 

MİLİTER UYGULAMALAR

 

Asker Gündemin Her Alanına Müdahil

Komutan "'Terörle mücadele' hiç bu kadar engellenmedi" dedi; anayasayı incelediklerini söyledi; "Kuzey Irak güvenlik sorunu" dedi. (bianet- 02 Ekim 07)

 

Genelkurmay Güvenlik Bölgelerini Genişletti   

Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari, Siirt ve Şırnak'ın bir bölümünde ilan edilen geçici güvenlik bölgesini genişletti. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesindeki duyuruda 10 Aralık'a kadar geçici güvenlik bölgesi ilan edilen bölgelerin koordinatları verildi. Siirt, Hakkari ve Şırnak'ın bir bölümünü kapsayan bölgeyi, 9 Haziran - 9 Eylül 2007 tarihleri arasında geçici güvenlik bölgesi ilan etmişti. (Birgün – 07 Ekim 07)

 

Lice'de Bir Köye Gıda Ambargosu Uygulaması

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Üçdamlar köyü sakinleri, köye giriş çıkışlardaki aramaların yoğunlaştığını, yiyeceklerine ise ambargo uygulandığını ileri sürerek, bu durumdan endişe ettiklerini bildirdi. Köy sakinleri, bir hafta önce köydeki Üçdamlar Karakolu'ndan yapılan silah atışlarının kendilerini tedirgin ettiğini belirtti. Karakol yetkililerinin köy muhtarına, "Bildiğimiz bir şey var ki silah sıkıyoruz" dediğini belirten köylüler, silah seslerinin çocuklarının korkmasına ve psikolojilerinin olumsuz etkilenmesine neden olduğunu bildirdi. (Evrensel – 29 Ekim 07)

 

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları İzleme Komisyonu

Önceki ve Sonraki Haberler