Eylül 2008 Hak İhlalleri Raporu

Eylül 2008 Hak İhlalleri Raporu

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi tarafından her ay periyodik olarak hazırlanan aylık hak ihlalleri raporunu kamuoyu ile paylaştı. Eylül 2008 Hak İhlalleri Değerlendirme Raporu, değerlendirme ve bilanço olmak üzere iki dosya şeklinde yayınlandı. Raporun tamamın

ÖZGÜR-DER

EYLÜL 2008 İNSAN HAKLARI RAPORU

"Kürt sorunu tamamen askeri oligarşinin inkar ve savaşa dayalı politikalarına terk edilmiş durumda. Yıllardır askeri kafayla sürdürülen inkâr ve savaş politikalarında ısrar, son 25 yılda hayatını kaybeden on binlere her gün yenilerinin eklenmesine neden oluyor."

12 Ekim 2008 / Diyarbakır

Giriş

12 Eylül darbesinin üzerinden 28 yıl geçti. 12 Eylül'le hesaplaşmamak sürecin devam etmesine, dolayısıyla insan hakları açısından vahim bir tablonun çıkmasına neden oluyor. 12 Eylül rejiminin yasal ve zihinsel artıkları, toplumu her açıdan ve içten içe zehirlemeye devam ediyor. Özellikle yüksek yargı bürokrasisi başta olmak üzere silahlı ve silahsız bürokrasi üzerinden süreç sürdürülüyor.

Kürt sorununda uygulanan savaş politikası, Susurluk, Yüksekova, Şemdinli ve Ergenekon çeteleşmesi, başörtüsü ve cumhurbaşkanlığı ile ilgili anayasa mahkemesi kararları ve süregelen askeri vesayet sistemi bunun en bariz kanıtı. Her ne kadar askeri bürokrasi, açık açık 12 Eylül'ü savunamasa da 12 Eylül düzeninin postmodern yansıması olan 28 Şubat'ı bin yıl sürdürme kararlılığından vazgeçmeyeceklerini söylemekten çekinmiyor. Son iki genelkurmay başkanı da bu kararlılığın altını kalın bir çizgiyle çizdi.   

Genelkurmay çeteleşmeye sahip çıkma konusunda da oldukça açık davranıyor. "Ergenekon'un ne olduğu belli değil" diye açıklama yapmakla yetinmeyerek dava sürecine müdahale olacak şekilde "Ergenekon terör örgütü" soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'a "TSK adına" ziyarette bulundular. Cezaevlerinde 50 hasta tutuklu ve hükümlü zamanında tahliye edilmediklerinden öledursun Ergenekon Tutukluları bir bir "hasta" denilerek tahliye ediliyor.

Diğer yandan Kürt sorunu tamamen askeri oligarşinin inkar ve savaşa dayalı politikalarına terk edilmiş durumda. Yıllardır askeri kafayla sürdürülen inkâr ve savaş politikalarında ısrar, son 25 yılda hayatını kaybeden on binlere her gün yenilerinin eklenmesine neden oluyor.

Öte taraftan son dönemlerde emniyet ve yargı İslami kesimi baskı altında tutmak için "el-Kaide ile irtibatlı olmak" gibi bir muhayyel gerekçe üreterek ilgili ilgisiz birçok kişi ve çevre hukuksuzca gözaltına alıyor ve tutukluyor. Son olarak bu şekilde hukuksuzca gözaltına alınan kişilerden biri de İslami camianın yakından tanıdığı ve suçlamalarla ilgisinin olmadığı bilinen Ali Rıza Akgün'dü.

Savaşta Israr Masumların Canına Mal Oluyor!

Bölgede yoğunlaşan çatışmalar ve operasyonlar sivil insanları, sivillerin yerleşim yerlerini, ormanları ve her şeyden öte yaşam hakkını ciddi bir şekilde tehdit ediyor, sivillerin ölümüne ve yaralanmasına neden oluyor.

4 Eylül 2008 Perşembe akşamı Hakkâri Yüksekova`ya bağlı Büyükçiflik (Xirbate) Beldesi'nde çobanlık yaparak geçimini sağlayan Reşat Çiçek hayvan otlatırken kolluk kuvvetleri tarafından örgüt üyesi olduğu iddiasıyla öldürüldü.  

12 Eylül akşamı Diyarbakır Lice'ye bağlı Ecemiş (Mala Miho Bro) köyünde ikamet eden Murat Tekdal Şenlik köyü kırsalında kolluk kuvvetleri tarafından örgüt üyesi olduğundan bahisle öldürüldü.

Yürütülen operasyon sırasında öldürülen Murat Tekdal ve Reşat Çiçek`in öldürüldüğü yerde incelemelerde bulunan insan hakları örgütlerinin temsilcileri, her iki ölüm olayını da "yargısız infaz" olarak değerlendirdiler ve bölgede son zamanlarda buna benzer olaylarda ciddi artış olduğuna dikkat çektiler.

Bölgede adı konmamış kirli bir savaş yürütülüyor. Şüphesiz kirli savaşın olduğu yerde, şüpheli ve kolluğun aşırı ve orantısız güç kullanmasına bağlı ölümler, yargısız infaz iddiaları, orman yangınları, mayın ve patlayıcılardan kaynaklanan ölüm ve yaralanma vakaları olağan olur.

Bizler de Özgür-Der olarak, operasyonların durdurulması, sivil ölümlerin araştırılması, olay ve failleri hakkında etkin bir şekilde soruşturma başlatılması, hükümet ve Meclis İnsan Hakları Komisyonunun olayları titizlikle araştırması ve kolluğun silah kullanma yetkisinin gözden geçirilmesi şeklindeki taleplerimizi yineliyoruz.

Genelkurmay'dan Ergenekon Şüphelilerine Resmi Ziyaret

Ergenekon operasyonunun Kürt illerine ve muvazzaf subaylara uzanması gerektiği tartışmaları sürerken, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi, Kandıra F Tipi Cezaevinde Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Org. Şener Eruygur ve Org. Hurşit Tolon'u bulundukları cezaevlerinde ziyaret etti. Ziyaret Genelkurmay'ın "resmi" internet sitesinden duyuruldu. Duyuruda ziyaretin "Türk Silahlı Kuvvetleri adına" yapılmış olduğu özellikle belirtildi.

Yargıyı baskı altına almayı, ikinci Şemdinli vakasına kapı aralamayı amaçlayan ziyaret yargıya açık bir müdahaledir ve suçtur. Genelkurmay böylece soruşturma konusunda yargıya bir hat çizmiştir. Bu hususta ziyaretin Başbakan Erdoğan tarafından da "insani amaçlı" olarak nitelenmesi siyaset içinde oligarşik kuşatmayı kıracak bir iradenin maalesef olmadığını göstermiştir.

Ergenekon soruşturması ile ilgili ilginç bir gelişme ise sağlık alanında yaşanıyor. Tahliye umutları boşa çıkan bazı sanıklar "sağlık sorunu" bahanesiyle bir bir tahliye olmaya başladılar. Ayşe Asuman Özdemir ve Ferit İlsever'den sonra emekli Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un da doktor raporu ile tahliye edilmesi akıllara soru işaretleri getiriyor.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

 

EYLÜL 2008 HAK İHLALLERİ BİLANÇOSU

YAŞAM HAKKI

Yüksekova'da Bir Çoban Öldürüldü

Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nde askeri operasyon sırasında Reşat Çiçek (25) adlı bir çoban HPG militanı olduğu iddiasıyla vurularak öldürüldü. (DİHA- 4 Eylül)

Iğdır'da Korucu Silahıyla Aile Katliamı: 4 Ölü

Iğdır'ın Karakoyun ilçesine bağlı Aşağı Alican köyünde korucu ağabeyinin silahını alan Deniz Tutka (35), babası, ağabeyi ve yengesini öldürdükten sonra intihar etti. (ANF-6 Eylül)

Tersane'de Yine İşçi Ölümü!

Yalova'nın Altınova ilçesindeki tersane bölgesinde çalışan 16 yaşındaki işçi Muharrem Ceylan, elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.(hurhaber.com- 11 Eylül)

Lice'de Yargısız İnfaz

Diyarbakır'ın Lice İlçe'sinde Murat Tekdal (30) adlı kişi ormanlık alanla avlanırken güvenlik güçleri tarafından HPG militanı olduğu iddiasıyla öldürüldü. (ANF- 13 Eylül)

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

Siverek'te Silahlı Saldırı: 1 Ölü

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırıya uğrayan Faik Hançer (33) adlı kişi hayatını kaybetti. (Gündem- 2 Eylül)

Bingöl'de Faili Meçhul Cinayet

Bingöl'ün Genç İlçesi, Yeniyazı Köyü, Çevreli Mezrası'nda bir evi basan silahlı bir grup, Muhittin Fidan'ı (63) evinden zorla çıkardıktan sonra mezranın dışında tabancayla ateş ederek öldürdü. (ANF- 5 Eylül)

Bingöl'de Boğazı Kesilmiş Erkek Cesedi Bulundu

Bingöl'ün Çukurdere Köyü yakınlarında dereye yuvarlanmış aracın içinde bir erkek cesedi bulundu. Boğazı kesilmiş ve kalbinden bıçaklanmış cesedin R.B.'ye (38) ait olduğu tespit edildi. (mynet.com- 11 Eylül)

Yüksekova'da Silahlı Saldırıda Bir Kişi Öldürüldü

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde silahlı saldırıya uğrayan bir kişi öldürüldü. Alınan bilgilere göre, Yüksekova'ya bağlı Yeşildere yolu üzerinde meydana gelen olayda,  Selim Tekçe adlı kişi kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradı. (ANF- 12 Eylül)

Siverek'te Faili Meçhul Cinayet

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde Suat Bozdağ (30) adlı kişi, yolda yürürken uğradığı silahlı saldırıda başına isabet eden 5 kurşunla öldürüldü .(ANF- 15 Eylül)

Çeçen Komutana Kanlı İnfaz

Çeçenistan'ın bağımsızlık için Rusya'ya karşı başlattığı mücadelede aktif olarak yer aldıktan sonra emekliye ayrılarak İstanbul'da Çeçen mülteci kampında yaşamaya başlayan Gazhi Edilsultanov (57), 17 Eylül'de Başakşehir İlçesi'nde kafasına isabet eden 2 kurşunla öldürülmüş olarak bulundu. (Yeni Şafak- 18 Eylül)

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE

Taraftara Polis Dayağı

Kocaeli'nde Körfez Belediyespor ile Gebzespor maçında iki takımın atkısıyla taraftarları selamlamak isteyen Körfez Belediye spor amigosu "Toto" lakaplı İsmail Turguttaş sahaya girince polis memurları, yere yatırdıkları Turguttaş'ı tekmeleyerek darp etti. (Star- 2 Eylül)

Karakolda İşkence

İzmir'in Narlıdere İlçesi'ndeki evinden sigara almak için çıkan Saygı Sönmez'in (27), parkta tanık olduğu kavgayı ayırmaya çalıştığı sırada olay yerine gelen polis ekipleri tarafından karakola götürüldüğü iddia edildi. Saygı Sönmez'in ablası Muradiye Sönmez, kardeşinin direkt nezarethaneye atıldığını, ailesini aramasına izin verilmediğini, Erzincanlı olduğu öğrenilince de dövüldüğünü kardeşini döven polis memurunun parmağında yüzük de olduğunu belirterek kardeşinin elmacık kemiğinin çökmüş olduğunu, çenesinde de iki kırık bulunduğunu dile getirdi. (Evrensel- 3 Eylül)

Birgün Okuruna "Gözaltında Taciz ve Hakaret"

Tutku Türkol, 5 Eylül'de İstanbul Kadıköy Rıhtım'da elinde Birgün Gazetesi'yle evine doğru yürürken gözaltına alındığını ve karakolda hem hakarete hem de tacize uğradığını savundu. (Birgün- 7 Eylül)

Askerler Ölen HPG'lilerin Cenazelerine Basarak Fotoğraf Çekti

Bitlis'in Mutki Ilçesi'nde 26 Ağustos'ta çıkan çatışmada ölen 8 HPG'lilerin olay yerinde, askerlerin cenazelerin üzerine basarak fotoğraf çektikleri ortaya çıktı. (ANF- 15 Eylül)

Muş'ta Gözaltına Alınan 30 Kişiye İşkence!

Muş'un Malazgirt İlçesi'nde Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan roketli saldırının ardından gözaltına alınan 30 kişinin işkence gördüğü belirtildi. (ANF- 16 Eylül)

Seyyar Satıcıya Polis Dayağı

Diyarbakır'da halk pazarında sebze-meyve satan Fırat Çağlar adlı kişinin, sivil polis memuru olduğu belirtilen bir kişi tarafından, meyveleri seçerek almasına izin vermemesi üzerine dövüldüğü iddia edildi.(Gündem- 18 Eylül)

Tekstil İşçisine Gözaltında İşkence

Tekstil işçisi Halit Çelebi, İstanbul'da İngiliz Konsolosluğu civarında 2 sivil polis memuru tarafından durdurulduğunu, kimliğinin istenmesi üzerine sivil giyimli oldukları için önce polis memurlarının kimlik göstermelerini talep etmesi üzerine kimliğini gösteren polis memuru İ.B.tarafından dövüldü. Çelebi, daha sonra olay yerine gelen bir ekip otosuyla Kasımpaşa Karakolu'na götürüldü. Karakolda 2 polis memuru tarafından sorgulanan Çelebi, karakolda işkence ve hakarete uğrayıp, tehdit edildiğini iddia etti. (Evrensel- 19 Eylül)

'Askeri Cezaevinde İşkence Gördüm'

Adana'daki 6. Kolordu Komutanlığı Askeri Cezaevinde tutuklu er Murat Polat'ın işkence sonucu öldürüldüğü iddiasıyla ilgili davada tanıklık eden asker Hasan Motu cezaevinde işkence gördüğünü söyledi. (AA- 27 Eylül)

MİLİTER UYGULAMALAR

Ergenekon Tutuklusu Eşini Bile 'Dindar' Diye Fişlemiş         

Ergenekon terör örgütünün tutuklu sanıklarından Doç. Dr. Ümit Sayın'ın, eşi Yasemin Fidan Sayın'ı bile 'dindar-şeriatçı' diye fişlediği ortaya çıktı. Ergenekon davasının ek klasörlerindeki ilginç belgeye göre, Sayın, 2002 yılında hazırladığı istihbarat raporunda eşini ve eşinin ailesini Genelkurmay'a şikâyet etmiş.(Zaman- 2 Eylül)

TSK Ergenekoncu Paşalara Sahip Çıktı!

Kocaeli İl Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un emriyle Ergenekon terör örgütü tutukluları emekli paşalar Org. Hurşit Tolon ve Org. Şener Eruygur'u ziyaret etti. Genelkurmay, ziyaretin TSK adına olduğunu açıkladı. (haksozhaber.net- 3 Eylül)

"Bu Devlet Bana Adam Öldürttü"

Ergenekon iddianamesinde delil olarak geçen bir CD'nin görüntüleri ilk kez ortaya çıktı. 2000'de Uşak Cezaevi'nde çıkan isyan sırasında çekilen görüntülerde yeraltı dünyasının ünlü ismi Nuri Ergin Sabancı'nın katil zanlısı Duyar'ı öldürdüğünü söylüyor, infaz emrini emekli general Küçük'ten aldığını ima ediyor. (Aktif- 3 Eylül)

Başbuğ Savaşta Israrlı Olduğunu Açıkladı

Beraberindeki kuvvet komutanları ile birlikte Diyarbakır'a gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, yapmış olduğu basın açıklamasında, "terörle mücadelede kararlı olduklarını" söyledi. (ANF- 5 Eylül)

'Oğlum Devlet Adına 94 Cinayet İşledi'

Susurlukçu özel harekat polisi Oğuz Yorulmaz'ın annesi Nuran Yorulmaz, oğlunun devlet adına 93-94 cinayet işlediğini söyledi, "Başlarında Veli Küçük vardı" dedi. (ANF- 5 Eylül)

Genelkurmay 4 Kürt İlini Daha 'Güvenlik Bölgesi' İlan Etti

Türk Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde Şırnak, Siirt, Hakkari ve Van'ın bazı bölgelerini geçici güvenlik bölgesi olarak belirlediğini bildirdi. (ANF- 11 Eylül)

Hakkari'de 2 Bölgeye Girişler 3 Ay Yasaklandı

Hakkari'de 'askeri güvenlik bölgesi' olarak belirlenen 2 bölgeye, 13 Eylül-13 Aralık tarihleri arasında girişler yasaklandı. Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, yasaklanan 2 bölgenin İkiyaka ve Şırnak'ın Beytüşşebap doğusu uzantısı olan Hakkari bölgesi olduğu bildirildi. (ANF- 13 Eylül)

"TSK Siyasetin Dışında Kalamaz"

Dün gazetelerin temsilcileri ile yaptığı toplantıda "TSK'yi siyasetin içine çekmeyin" mesajı veren Başbuğ, bugün tam tersi bir açıklama yaparak, "TSK siyasetin dışında kalamaz" dedi. (haksozhaber.net- 17 Eylül)

Org. Başbuğ: TSK 28 Şubat'ın Arkasında!

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, ''İletişim Toplantıları''nın ikinci gününde televizyon ve ajansların temsilcileriyle buluştu. Başbuğ, "28 Şubat'ın arkasında hata varsa bunu zaman değerlendirsin" diyerek TSK'nın 28 Şubat'ı sahiplenme azmini ortaya koydu. (haksozhaber.net- 17 Eylül)

Pülümür'de Askerler Ormanlık Alanı Ateşe Verdi

Dersim'in Pülümür İlçesi'nde HPG gerillalarının Mutu Jandarma Karakoluna düzenledikleri saldırı ardından askerler bölgedeki ormanlık alanı ateşe verdi. (ANF - 21 Eylül)

761 Teğmene Darbe E-Maili

"Biz Atatürk'ün askeriyiz!" Ergenekon terör örgütü Ankara hücresi, 761 teğmenle mesaj grubu kurdu. 'Ülke elden gidiyor' provokasyonu yürüttü. Tutuklu paşalar Tolon ve Eruygur ile karargah evlerinde darbe toplantılarının yapıldığı görüntüleri ortaya çıktı. (haksozhaber.net- 20 Eylül)

Eruygur'a Tahliye Kararı

Ergenekon tutuklusu emekli Orgeneral Şener Eruygur, mahkeme tarafından sağlık durumu nedeniyle tahliye ediliyor. (haksozhaber.net- 21 Eylül)

CEZAEVLERİ

Erkek Tutukluya Tecavüz İddiası

Bitlis Cezaevi'nde, Y.Y. (22) adlı bir erkek tutukluya gardiyan ve mahkûmların tecavüz ettiği ileri sürüldü. İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvuran Y.Y.'nin ailesi, Y.Y.'nin yemeğine önce uyku ilacı konulduğu, daha sonra tecavüz edilerek işkence yapıldığını savundu. (Gündem- 2 Eylül)

Torbalı Cezaevi'nde Ziyaretçiler Soyularak Aranıyor

Torbalı Cezaevi'nde yatmakta olan oğlu Devrim Türkmen'i ziyarete giden anne Gülnaz Türkmen, görevli kadın polis tarafından iç çamaşırı çıkartılarak arandı. Anne Gülnaz Türkmen İHD İzmir Şubesi'ne başvuruda bulunarak, kendisine yapılan 'onur kırıcı' muameleye ilişkin yasal girişimde bulunulmasını talep etti. (ANF- 8 Eylül)

Hasta Kadın Tutsaklara Muayene Engeli

Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Fadime Özkan, İzmir Cezaevi İnisiyatifi'ne gönderdiği mektupta, hasta tutukluların muayene ve tedavi sırasında karşılaştığı zorlukları aktardı. Mektupta, Zeliha Bulut adlı kişinin, 4 Temmuz günü, tedavi olmak üzere Sincan Devlet Hastanesi'nin jinekoloji bölümüne götürüldüğü ancak tedavi sırasında Bulut'un kelepçesi açılmadığı gibi, askerler, muayene odasından çıkmadığı için Bulut'un tedavi edilmeden yeniden cezaevine götürüldüğü bildirildi. (atilim.org- 9 Eylül)

F Tipinde Baskılar Açlık Grevi Getirdi

İzmir 1 No.lu F Tipi Cezaevinde tutuklu Misbah Aktaş, bir süredir kendisine ve cezaevinde tutuklu olan diğer yakınlarına yönelik olarak başta cezaevi müdürü olmak üzere tüm cezaevi idaresi tarafından baskı yapıldığın belirterek, çeşitli hak ihlallerine uğradığını ve bu nedenle son çare olarak süresiz açlık grevine başlamak zorunda kaldığını açıkladı. (ANF- 22 Eylül)

KÜRT SORUNU

Kürtçe Konuşmaya Ceza

Mersin 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 22 Temmuz seçimleri döneminde Mersin bağımsız milletvekili adayı olarak Kürtçe konuşma yaptığı gerekçesiyle Orhan Miroğlu'nu Seçim Kanunu'nun 58, 60, 61. maddeleri uyarınca cezalandırdı ama cezanın açıklanmasını erteleyerek Miroğlu'nun 5 yıl süreyle "denetimli serbestlik tedbirine tâbi tutulmasına" karar verdi. (bianet.org- 12 Eylül)

Rojda'ya Şiir Okutmadı

Muş Milletvekili Nuri Yaman, Aliağa Kaymakamı Emin Osman Bulgurlu'nun bir ilköğretim okulunun yeni dönem açılışında şiir okuyacak öğrencinin adı Rojda olduğu için programı iptal ettirdiğini açıkladı. Bulgurlu'nun daha önce de 'Sakıncalı Piyade' oyununu yasakladığı söyleniyor. (Taraf- 18 Eylül)

Kürtçe İsim Bu Kez de 'Bilgisayarda 'Î' Harfi Yok'a Takıldı

Ramazan Silgir adlı vatandaş 7 aylık çocuğuna Kürtçe 'Jîyan' ismini vermek için Viranşehir Nüfus Müdürlüğü'ne başvurdu. Nüfus müdürlüğü görevlisinin kendisine, 'Bilgisayarda 'î' harfi yok' dediğini belirten Silgir, Jîyan yerine Jiyan yazıldığını ifade etti. (ANF- 24 Eylül)

MAYIN VE PATLAYICILAR

Üzerine Kaya Düşen Mayın Patladı: 3 İşçi Yaralandı

4 Eylül'de Hakkâri'nin Çukurca İlçesi'nde askeri birliklerin enerji nakil hatlarında meydana gelen arızayı gidermeye giden Veysi Genç, Cihan Kutluk ve Fahretin Altıntaş adlı 3 işçi, önceden döşenmiş mayının üzerine kaya parçası düşmesiyle patlaması sonucu yaralandı. (Milliyet- 4 Eylül)

Çöpe Bırakılan Ses Bombası 1 Kişiyi Yaraladı

İstanbul Zeytinburnu'nda çöpe bırakılan ses bombasının patlaması sonucu Muhammet Akıncı (10) yaralandı. (ntvmsnbc.com- 6 Eylül)

Mayına Basan Çoban Ağır Yaralandı

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde hayvan otlatan Kadri Uslu (16) araziye döşenmiş mayına basarak yaralandı. (mynet.com- 9 Eylül)

Çobanın Bulduğu Cisim Patladı: 1 Ölü, 1 Yaralı

Van'ın Gürpınar İlçesi'nde 9 Eylül'de, yerde buldukları cismin infilak etmesi sonucu Selahattin Ete (24) adlı çoban öldü, Adil Ertan adlı çoban ise yaralandı. (cnnturk.com- 10 Eylül)

Askere Ait Patlayıcı 9 Yaşındaki Çocuğun Hayatını Aldı

Batman'ın Sason ilçesi Balbaşı köyü kırsalında askerlere ait bulduğu cisimle oynayan 9 yaşındaki Ömer Soysal, cismin patlaması sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. (ANF- 20 Eylül)

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

Güvenlik Görevlisi Yasak Sözcüsü!

Çukurova Üniversitesi'nde başörtülü öğrencilerin kayıt yaptırması rektörlük tarafından yasaklandı. Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazanan Sümeyye Gül, kayıt merkezine geldiği sırada başörtülü olduğu gerekçesiyle binaya alınmazken, Gül'e güvenlik görevlileri tarafından 'ya başını aç ya da kayıt yaptırma'  şeklindeki rektörün mesajı bildirildi. (Zaman - 1 Eylül)

Boğaziçi'nde Başörtüsü Yasağı

Boğaziçi Üniversitesi'nde yıllardır öğrenim gören başörtülü öğrenciler, akademik yılın başlayacağı gün yeni rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran'ın talimatıyla üniversiteye alınmadı. (Vakit- 22 Eylül)

Hürriyet'in 'İçki Dayağı' Haberi Yalan Çıktı

Hürriyet gazetesinin "Çankaya'da içki dayağı şikayeti' başlığı ile verdiği haberin doğru olmadığı ortaya çıktı. Gazetenin "Çankaya'da bir markete giren 3 kişi 'mübarek günde içki satılır mı' diyerek görevlilere saldırdı' şeklinde haberleştirdiği kavganın içki yüzünden değil, hesap ödeme tartışmasından çıktığı anlaşıldı. (Vakit- 23 Eylül)

Hürriyet istedi, vali cami mühürledi!

Hürriyet Gazetesi'nin hedef gösterdiği cami mühürlendi. Hürriyet Gazetesi'nin, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam atanmadığı gerekçesiyle hedef gösterdiği Efdalzade Camii, İstanbul Müftülüğü tarafından imam görevlendirilmesine rağmen İstanbul Valiliği tarafından mühürlendi. (haksozhaber.net- 24 Eylül)

DÜŞÜNCEYİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Görevinden Uzaklaştırılan Belediye Başkanına Hapis Cezası

Görevinden uzaklaştırılan Şırnak'ın Cizre İlçesi'nin Belediye Başkanı Aydın Budak'a, 2006 yılında düzenlenen Cizre Kültür ve Sanat Günleri'nde yaptığı bir konuşmadan ötürü açılan davada 10 ay hapis cezası verildi (Gündem- 3 Eylül)

Baydemir'e Hapis İstemi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e,  katıldığı bir programdaki konuşmasından dolayı, 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.(Yüksekovahaber – 10 Eylül)

'Vicdani Ret' Açıklamasına Soruşturma

Van Anti-militarist Inisiyatifi Sözcüsü Sami Görendağ, İHD Şube Başkanı Cüneyt Caniş ve Eğitim Sen Şube Başkanı Lezgin Botan hakkında vicdani retçiler üzerinde uygulanan baskılara ilişkin yaptıkları basın açıklaması nedeniyle soruşturma açıldı. (ANF- 16 Eylül)

Alınak'a Cezaevi Yolu

Hakkında verilen para cezasını ödemeyi reddettiği için Kars Kapalı Cezaevi'nde 50 gün kaldıktan sonra 3 gün önce tahliye olan DTP'li Mahmut Alınak, Kars Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Kafkas Üniversitesi Öğrenci Derneği'nin düzenlediği bir konferansta yaptığı konuşma nedeniyle 4 ay 5 gün hapis cezasına çarptırıldı. (haber10.com- 16 Eylül)

Hamid Dilbahar Tutuklandı

Batman'da 10 Eylül günü düzenlenen anadil mitinginde yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek Van'da gözaltına alınan Yüksekovahaber sitesinin yazarlarından Hamid Dilbahar, ifadesinin alınması için Batman'a getirildikten sonra mahkeme tarafından tutuklandı.  (yuksekovahaber.com - 16 Eylül)

"Gerilla Helikopterden Atıldı" Dedi, Hayatı Karardı

Kasım Çakan, çatışmaların en yoğun olduğu yıllarda Kürt illerinde astsubay olarak görev yaptı. Gerillaların canlı canlı helikopterden atıldığını, cesetlerine tecavüz edildiğini, çok sayıda köylünün kaybedildiğini kaleme alıp, olayların soruşturulmasını istedi. Suç duyurusunda bulunduğu Cumhuriyet Savcılığı ise kendisine dava açtı. Bununla da kalmadı yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Çakan'ın yakalanmasına karar verdi.(ANF- 24 Eylül)

Fikri Sağlar'a 6 Yıl Hapis İstemi

Eski Bakan Fikri Sağlar hakkında Birgün gazetesindeki bir köşe yazısında 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği ve eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a da iftirada bulunduğu' iddiasıyla 2 ile 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. (haber10.com- 24 Eylül)

Demirtaş'a 5 Yıl Hapis İstemi

Avrupa Parlamentosu'nda yapmış olduğu bir konuşmadan dolayı DTP eski Eş Genel Başkanı Nurettin Demirtaş hakkında 5 yıl hapis cezası isteniyor. (ANF - 25 Eylül)

TOPLANTI VE GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ

İngilizce Afişe Yasak

İstanbul Valiliği Türkiye Komünist Partisi'nin 88. kuruluş yıldönümünde yapacağı etkinlikte kullanmak istediği İngilizce "Yankee Go Home - Yanki Evine Dön" afişi Türkçe dışında dillerde siyasi propaganda yapılamayacağını düzenleyen Siyasi Partiler Kanunu'nun (SPK) 81/c maddesine göre yasakladı. (Radikal- 5 Eylül)

Başbakanı Protesto Gösterisine Müdahale

12 Eylül'de İstanbul'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2008-2009 akademik yılı açılışı için bulunduğu İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Erdoğan'ın üniversitelerine gelişini protesto eden gruba polis ekipleri müdahale ederek, pankart açıp basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilerden 18'ini gözaltına aldı. (Milliyet- 12 Eylül)

Erdoğan 'Ananı Da Al Git' Dedi, Hayatı Altüst Oldu

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın 11 Şubat 2006 tarihinde Mersin gezisi sırasında "Çiftçinin hali ne olacak? Anamız ağladı. Hangi yüzle geliyorsun buraya?" diyerek tepki gösteren çiftçi Kemal Öncel'i "Ananı da al git" diyerek azarlaması sonrası 45 yaşındaki çiftçinin hakkında açılan davalarda 'Başbakan'a hakaret' suçundan beraat etmesine rağmen, 9 davadan 3'ünden toplam 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Diğer 6 dava ise halen sürüyor. (ANF- 23 Eylül)

Basın Açıklamasına Katılan 6 Kişi Gözaltına Alındı

Anadilde eğitim hakkı için Van'da düzenlenen basın açıklamasına katıldıkları için 6 kişi gözaltına alındı. (ANF- 25 Eylül)

HABER ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Vatan ve Milliyet Muhabirine Dava

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve Milli İstihbarat Teşkilatı'na tüm Türkiye'nin telefon, internet ve faks haberleşmesinin izlenmesi yönünde yetki veren kararını haber yapan Vatan gazetesi muhabiri Kemal Göktaş ile Milliyet Gazetesi muhabiri Gökçer Tahincioğlu'na dava açıldı. İddianamede, tüm Türkiye'nin izlendiğine ilişkin mahkeme kararının gizli belge olduğu iddia edilirken, kararı veren hâkimin adının yazılması "terör örgütlerine hedef gösterme" suçu olarak değerlendirildi. (Radikal- 2 Eylül)

Birgün Gazetesine Soruşturma

Birgün Gazetesi imtiyaz sahibi Bülent Yılmaz ve sorumlu yazı işleri müdürü İbrahim Çeşmecioğlu ve gazeteci Hakan Tahmaz hakkında, Tahmaz'ın Murat Karayılan'la yaptığı ve Birgün Gazetesi'nde yayınlanan röportajı nedeniyle soruşturma başlatıldı. (bianet.org-3 Eylül)

Halk Gerçeği Dergisi'ne 1 Ay Yayın Durdurma Cezası

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Halk Gerçeği Dergisi'nin 31 Ağustos tarihli 7. sayısının yayını 1 ay süreyle durduruldu. (ANF- 5 Eylül)

Atılım Gazetesi'ne 68 davası

Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakka'nın mücadelesinin konu edinildiği bir köşe yazısı yayınlayan Atılım gazetesi hakkında, "suç ve suçluyu övmek" suçlamasıyla dava açıldı. (ANF- 9 Eylül)

Altan'a 301'den Suç Duyurusu

BBP Ankara İl yöneticileri, 1915 olaylarına ilişkin yazdığı "Ah Ahparik" başlıklı köşe yazısı dolayısıyla gazeteci Ahmet Altan ve Taraf Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Tüzel Kişi Temsilcisi Adnan Demir hakkında suç duyurusunda bulundu. (Haber10 – 10 Eylül)

Gazeteci Cengiz Kapmaz'a 10 Ay Hapis Cezası

Alternatif gazetesi editörü Cengiz Kapmaz, eski milletvekili Orhan Doğan'la gerçekleştirdiği bir röportaj yüzünden 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. (ANF- 16 Eylül)

 

Atılım Muhabirine Saldırı

İstanbul'un Maltepe İlçesi'nde bulunan Ertuğrulgazi Lisesi'nde yaşanan olayları protesto eden Liseli Öğrenci Birliği'nin eylemini haber yapmak amacıyla izleyen Atılım Gazetesi muhabiri Şenol Sağaltıcı, polis ekipleri tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Fotoğraf makinesi kırılan Sağaltıcı'nın Esenkent Polis Karakolu'nda götürüldüğü belirtildi. (atilim.org- 16 Eylül)

Alternatif Gazetesi 1 Ay Süreyle Kapatıldı

Yayın hayatına 19 Mayıs 2008'de başlayan Alternatif gazetesi bir ay süreyle kapatıldı. (ANF - 21 Eylül)

Kürt Medyasına 30 Kez Kapatma Cezası Verildi

'Kızıllaşan Özgür Halk' dergisi bir aylık süreyle kapatıldı. 2 çalışanının tutuklu olduğu dergi, geçen ay yayın hayatına başlamıştı. 2007 yılının başından bu yana Kürt medyasına yönelik 30 kez kapatma cezası verildi. ( ANF - 22 Eylül)

Kandil Haberine Ceza

PKK'nın kamplarına giderek haber yapan Hürriyet gazetesi muhabiri Sebati Karakurt hakkında 'Örgüt propagandası yapmak' suçundan dava açıldı. Mahkeme, Sebati Karakurt ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürleri Necdet Tatlıcan ve Hasan Kılıç'ı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1000'er gün hapis cezasına çarptırıldı. (NTV- 25 Eylül)

Gelecek Gazetesi Bir Aylık Süreyle Kapatıldı

Gelecek gazetesine bir aylık yayın durdurma cezası verildi. Bu cezayla birlikte ağustos 2007'den bu yana kapatılan Kürt gazetesi sayısı 35'e çıktı. (ANF - 28 Eylül)

YARGI VE CEZASIZLIK

Polis Panzerinin Ezerek Öldürdüğü Yahya Menekşe…

15 Şubat 2008'de Şırnak'ta düzenlenen protesto gösterisinde polis panzerinin ezerek öldürdüğü Yahya Menekşe ile ilgili soruşturmada 7 polis memuru hakkında Cizre Kaymakamlığı soruşturma açılmasına izin vermedi. Malatya Adlî Tıp Kurumu, hazırladığı otopsi raporunda ise "ölümün araç altında kalmasına bağlı olarak oluşabilecek nitelikte olduğu" belirtilmişti. (ntvmsnbc.com- 5 Eylül)

Basında Çıkmayınca Araştırma Gereksiz!!!

Mardin Valiliği, sağ yakalandıktan sonra kulağı kesilip kurşuna dizilerek öldürüldüğü, iddia edilen PKK'lı Mustafa Tangüner ile ilgili insan hakkı ihlali olup olmadığını araştırmaya gerek görmedi. Valiliğin gerekçesi, Tangüner'le ilgili haberin ulusal basında çıkmaması ve olay mahkemeye intikal ettiğinde 'zaten' araştırılacak olması oldu.(Radikal- 9 Eylül)

Bir Can Bir Yıl!

Yargıtay, Tokat'ta alkollü bir şekilde traktör kullanan U.T.'yi sırtından silahla vurarak öldüren polis memuru H.A.'ya Tokat Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıl 1 ay hapis cezasını onadı. Karara muhalif kalan Yargıtay üyeleri, "devlet erkini elinde bulunduranların yasadışı güçlerini bireyler üzerinde kullanması polis devletinde rastlanan bir olgu olsa da, demokratik hukuk devleti anlayışında yeri yoktur. Kolluk, yasalarda belirlenen görevlerini yaparken direnişle karşılaşması durumunda, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidirler" dedi. (8 Eylül - Taraf)

'Hayata Dönüş'te Bir Beraat Daha

Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde 19 – 22 Aralık 2000 tarihinde yapılan 'Hayata Dönüş Operasyonu' sonrasında Ağır Ceza Mahkemesi'nde 154 hükümlü ve 563 güvenlik görevlisi hakkında açılan dava 7 yıl sonra tamamlandı. Bir askerin ve 3 hükümlünün yaşamını yitirdiği, 1 hükümlünün de kendisini yaktığı olayla ilgili olarak yargılanan güvenlik görevlileri ile hükümlüler hakkında beraat kararı verildi. (haksozhaber.net- 17 Eylül )

Herkes Gördü Ama Faili Meçhul Kaldı

1 Mayıs'ta bütün Türkiye'nin günlerce izlediği bir görüntüydü. Polisin orantısız güçünden kaçan Metal işçisi Songül Çiftçi yere düşüyor. Bir polis acımasızca kafasına tekme atıyordu. Görüntü 1 Mayıs 2008'deki polis şiddetinin sembolü oldu. Ancak daha önce pek çok defa yaşandığı gibi bütün Türkiye'nin gördüğü olayın faili polis, bulunamadı. Savcılık polisin kamera kayıtlarından tespit edilemediği ve teşhis edilemediği gerekçesiyle soruşturmaya izin vermedi. Aynı saatlerde, gazeteciler Ali Deniz Uslu ve Esra Açıkgöz saldırıya uğradı. Bir polis, Uslu'nun kolunu cop darbeleriyle kırdı. (haksozhaber.net- 18 Eylül 08)  

Diyarbakır Cezaevi Katliamı Sanıkları Devlet Korumasında

Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 24 Eylül 2006 tarihinde polisler ve özel harekât timleri tarafından demir çubuklar, kalaslarla gerçekleştirilen ve 10 tutuklunun ölümü, 24 tutuklunun da yaralanmasına neden olan katliamın üzerinden tam 12 yıl geçti. Katliam davasında 12 yılda 40 mahkeme heyeti 70'i aşkın hâkim değişirken, adalet bugüne kadar sağlanamadı. Davada katliamcılar en yüksek cezayı da alsalar dahi Rahşan Affı yüzünden bir gün bile olsa hapse girmeyecekler. (ANF- 24 Eylül)

Bakana Göre Bu Çocuğa Yapılanlar 'Normal'miş

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hakkâri'deki Nevruz kutlamalarında sokak ortasında polis tarafından kolu bükülerek işkence yapılan 14 yaşındaki Cüneyt Ertuş'a işkence yapılmadığını savundu. Doktor raporlarına göre Ertuş'un vücudunda "yeni bir tıbbi lezyona, darp ve cebir izine rastlanmadığını" belirten Bakan Atalay, Cüneyt Ertuş için ne ailesi ne de avukatlarının bir şikayette bulunmadığını iddia etti. Cüneyt Ertuş'un avukatı Fahri Timur ise işkenceyi belgeleyen doktor raporuyla birlikte önce polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, takipsizlik kararı verildikten sonra da AİHM'e başvurduklarını söyledi. (Taraf- 27 Eylül)

İşkenceci Polise Tahliye

Van'da gözaltına aldığı Zeki Şimşek'in vücudunda sigara söndürüp çivi ile işkence yapmaktan tutuklanan polis memuru Gazi Özüak, itiraz üzerine serbest bırakıldı. (ANF - 27 Eylül)

SORUŞTURMA VE GÖZALTILAR

Ali Rıza Akgün ve 11 Kişi Tutuklandı

İstanbul'un muhtelif semtlerinde Terörle Mücadele Ekiplerince yapılan operasyonlarla "el-Kaide ile irtibatlı olmak" isnadıyla gözaltına alınan 22 kişiden 12'si mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ali Rıza Akgün de tutuklananlar arasında. (haksozhaber.net- 3 Eylül)

Türk Bayrağını İndirene 20 Yıl Hapis

Abdullah Öcalan'ın saçlarının kazıtıldığı iddialarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır'da bir araya gelen kalabalık arasında bulunan, yapılan yürüyüş sırasında bir okulun bahçesindeki Türk bayrağını direkten indirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 2 sanık hakkında 20'şer yıl hapis istemiyle dava açıldı.( Haber10 - 3 Eylül)

Ergenekon Savcısı İçin İnceleme Başlatıldı!

Adalet Bakanı Şahin, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. TSK'nın ziyaretinin ardından gerçekleşen ve darbecileri aklamaya yönelik bu girişim Savcı Sacit Kayasu ile Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın başına gelenleri hatırlattı. (haksozhaber.net- 9 Eylül)

"Devrimci 78'liler" Davasında Karar

Devrimci 78'liler Federasyonu üyesi 30 kişi, Tokat'ın Kızıldere Köyü'nde düzenlenen basın açıklamasında Türk Ceza Kanunu'nun 215. maddesinde düzenlenmiş "yasadışı örgütün amacı doğrultusunda suçu ve suçluyu övdükleri" suçlamasıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde haklarında açılan davanın 11 Eylül'de görülen duruşmasında 5'er ay hapis cezası aldı (ntvmsnbc.com- 11 Eylül)

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

DTP Binasına İlaçlı Mektup

DTP'nin Gaziosmanpaşa'daki binasına gönderilen mektuplar iki kişiyi fenalaştırdı. Önceki gün gönderilen zarfı açan parti görevlileri Zekiye Işık ve Ahmet Ece, kusma şikâyetiyle hastaneye kaldırıldı.(haber10.com- 2 Eylül)

TCK 301 ve İLKAV Davaları Ertelendi

İLKAV'ın düzenlediği "Resmi İdeoloji Kıskacında Eğitim Sistemi ve Din Eğitimi" konulu panelden sonra Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı konuşmalarında Cumhuriyeti ve devletin askeri gücünü aşağıladıkları iddiasıyla İLKAV Başkanı Mehmet PAMAK ile Öğretmen-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi hakkında, TCK 301'den açılan davanın 5. duruşması Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Mehmet Pamak ile Yusuf Tanrıverdi'nin TCK 301 davası 17 Kasım 2008; İLKAV hakkındaki kapatma davası ise 29 Ocak 2009 tarihine ertelendi. (haksozhaber.net- 9 Eylül)

Parti Binasına Bombalı Saldırı

İstanbul'da DTP Zeytinburnu İlçe binasına kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından bombalı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu binada yangın çıkarken olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi (ANF- 15 Eylül)

Tunceli'de AKP İl Yönetim Kurulu Üyesi Kaçırıldı

AKP Tunceli İl Başkanlığı Yönetim Kurulu üyesi Ali Aşkın (37), evinden kum ocağına gitmek üzereyken kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı (ntvmsnbc.com- 16 Eylül)

Dernek Başkanı Tutuklandı

Siirt'te Mezopotamya Kültür Merkezi Derneği'ne 17 Eylül'de yapılan baskında gözaltına alınan dernek başkanı Abdullah Gürgen 18 Eylül'de tutuklandı (ANF- 18 Eylül)

Kurdî-Der Van Şubesi'ne Polis Baskını

Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği Van Şubesi'ne, Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler tarafından baskın düzenlendi. (ANF- 20 Eylül)

EĞİTİM HAKKI

Maddi İmkânsızlıktan Dolayı Okula Kaydını Yaptıramadı

Adana'da 6 yıldır sokaklarda topladığı çöplerle okul masraflarını çıkararak eğitimini sürdüren Orhan Gürbüz(17), OKS'de Ceyhan Mehmet Olgun Anadolu Lisesi'ni kazandı. Binlerce öğrencinin dershanelere gitmesine rağmen gidemediği Anadolu Lisesi'ni kazanan, ancak maddi durumu iyi olmadığı için kaydını yaptıramayan Gürbüz, okumak istediğini söylüyor. (Zaman- 3 Eylül)

Ankara Üniversitesi'nde Özel Güvenlikten Silahlı Terör 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencisi Zafer Algül bir özel güvenlikçi tarafından takip edilerek girdiği telefon bayisinde silahla tehdit edildi. Özel güvenlikçi Algül'ün başına silah dayayarak tehditler savurdu. Bayii de bulunan müşteriler ve dükkan sahibi silahlı görünce dükkandan dışarı çıktı. Silahlı saldırgan Algül'ü tartaklayarak dışarı çıkarken de caddede bulunan insanlara Algül'ü hedef göstererek bu "terörist" buna iyi bakın bu kişi "terörist" sözleri ile provokasyon yaratmaya çalıştı. (sendika.org- 17 Mayıs)

HASTA HAKLARI

Acil Serviste Elektrik Şoku

Gaziantep'te kalp krizi geçiren Ali Şenyer adlı kişiye Acil serviste kalp masajı yapılırken, elektrikler kesildi. 6 dakikalık kesinti Ali Şenyer'i ölüme götürdü. (Yeni Şafak-  17 Eylül)

Araştırma Hastanesinde 11 Saatte 12 Bebek Öldü      

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 11 saat içinde 12 bebek hayatını kaybetti. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, önceki gün saat 20.00 ile dün 07.00 arasında hastanenin Çocuk Hastalıkları Kliniği'nde tedavi gören immatür (gelişmemiş) ve prematüre (erken doğum) 12 bebeğin hayatlarını yitirdikleri belirtildi.(Zaman- 22 Eylül)

KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİ

Şırnaklı Fındık İşçisi Esrarengiz Bir Biçimde Kayboldu

Şırnak'ın İdil İlçesinde ikamet eden Hori Akan, Düzce'nin Akçakoca ilçesinde fındık toplamak için çalıştıktan bir ay sonra memleketlerine dönecekleri sırada Kayseri'nin Pınarbaşı mevkiinde esrarengiz bir biçimde ortadan kayboldu. Dört gündür tüm aramalara rağmen hiçbir haber alınamayan Hori Akan'nın hayatından endişe ediliyor. (ANF- 14 Eylül)

Silahlı Kişiler Tarafından Alıkonuldu

19.Eylül 2008 tarihinde Tunceli İli Nazimiye ilçesi mıntıkasında yol kesen silahlı kişiler tarafından karakollara yemek servisi yapan Abdulmutalip Açıkgöz adlı yurttaşın yanındaki fırıncı arkadaşıyla birlikte alıkonulduğu iddia edildi. (İHD- 26 Eylül)

 

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi

İnsan Hakları Komisyonu

 

Önceki ve Sonraki Haberler