Gazze Direnişi Dirilişe Sebep Oluyor!

Gazze Direnişi Dirilişe Sebep Oluyor!

“Gazze’de verilen mücadelenin emperyalizmin baş aktörü Siyonist İsrail’e karşı verildiğinin iyi bilinmesi gerekir. İsrail’e karşı savaşmak aynı zamanda emperyalizme-ABD’ye ve onunla işbirliği yapan bütün müttefiklerine karşı savaşmaktır.”

Elazığ'daki Siyonist vahşeti protesto mitingine katılan Hamza Türkmen, ziyaret ettiği Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nde Siyonist barbarlığı, bu barbarlığa karşı direnen Filistin-Gazze'deki İslami mücadelemizi ve İslam dünyasına etkilerini değerlendirdi.

Devrimci-İslami Hareketlerin Doğuşu

Dernek üye ve gönüldaşlarına yönelik yapılan değerlendirmede Hamza Türkmen, Filistin'deki intifada ve bu intifadayı ateşleyen hareketleri değerlendirdi. İlk intifadanın Yaser Arafat yönetimindeki Filistin Kurtuluş Örgütü'nün öncülüğünde başladığını hatırlatan Türkmen, aynı dönemde Fethi Şikaki'nin öncülüğünde İslami Cihad hareketinin filizlenmeye başladığını, FKÖ'nün ideolojisini sorgulayarak, bu hareketin beklentileri karşılamaktan uzak olduğunun görüldüğünü, Filistinlilerin sorununa devrimci-İslami bir cevap olarak İslami Cihad Hareketi'nin doğduğunu söyledi. Cihad Hareketi'nin kültürel programının ise İhvan-ı Müslimin hareketinin düşünce ve programından faydalanmasına rağmen İhvan'ın geleneksel programından farklı ve üstün olduğunu ifade etti. Cihad hareketince ekilen tohumun meyvelerini kısa zamanda vermeye başladığını ve Şeyh Ahmed Yasin önderliğinde Hamas'ın doğduğunu ve artık intifadanın İslami hareketlerin omzunda daha bir gür yükselmeye başladığını, bu durumun emperyalistleri korkuttuğunu ve hemen Arafat'la barış masallarının başladığını belirti.

Devrimci-İslami Hareketlerin Yükselişi

Yolsuzluklara gömülmüş, İsrail karşısında sürekli tavizler veren, mücadele yerine uzlaşmayı seçen El-Fetih'in tahtının sallanmaya başladığını ifade eden Türkmen, emperyalist baskılar altında pişen halkın İslami hareketlere yöneldiğini ve asıl büyük intifadaların temellerinin şimdilerde atılmaya başlandığını söyledi. İslami hareketin yükselişinin yapılan belediye seçimleriyle iyice gün yüzüne çıktığını, El-Fetih'in kalesi sayılabilecek kilit noktalarda Hamas'ın %90'lara varan oy aldığını, bu durumun Siyonistleri saldırganlaştırdığını belirtti. 25 Ocak'ta yapılan seçimlerin %66 gibi büyük bir çoğunlukla kazanılmasının da dünya ölçeğinde geniş yankı uyandırdığını, en fazla da işbirlikçi Arap rejimlerini korkuttuğunu ifade etti.

"Filistin Emperyalizmle En Açık Mücadele Alanıdır"

Hamza Türkmen, Gazze'de şu an yaşanan katliamın temellinin bu gerçeklerde saklandığının iyi bilinmesi için bunları hatırlatma gereği duyduğunu ve Filistin halkının devrimci-İslami hareketleri tercih ettiği için topyekûn imha edilmek istendiğini söyledi. İsrail'in Amerika'nın Ortadoğu'daki ileri karakolu olduğunu hatırlatan Türkmen, İsrail'e karşı savaşmanın aynı zamanda emperyalizme-ABD'ye ve onunla işbirliği yapan bütün müttefiklerine karşı verilen savaş olduğunu söyledi. Türkmen, Gazze'de verilen mücadelenin emperyalizmin baş aktörü Siyonist İsrail'e karşı verildiğinin iyi bilinmesi gerektiğini, dolayısıyla Filistin'in şu an emperyalizmle mücadele etmenin en açık alanı olarak karşımızda durduğunu söyledi.

"Kudüs'e Ulaşmak İsteyenler Ulusal Sistemlerle Hesaplaşsın"

Gazze'de yaşananları ve üzerimizdeki etkilerini değerlendiren Türkmen, İsrail'in Gazze'de ilerlemeyi göze alamayacağını İsrail'in Lübnan hezimetini örnek vererek ortaya koydu. Hamas'ın 40 bin eğitilmiş savaşçısının hazır beklediği bilgisini veren konuşmacı, İsrail'in bu gücü ortadan kaldırmasının da kendisine çok ağır patlayacağını iyi bilen bir deneyime sahip olduğunu söyledi.

Türkmen, Gazze'de yaşananların Müslümanların dirilişine sebep olduğunu ifade ederek, Türkiye'de gösterilen tepkilerin olumlu fakat yetersiz ve hikmetsiz olduğundan hareketle, eylemlerin İsrail'le olan stratejik ilişkilere odaklan(a)mamasından yakındı. 

Emin Altun / Haksöz-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler